Partner 450 moottorisahan käynnin säätö

Osaamaton

Sahaa käytän pääasiassa polttopuiden sahaukseen. Viime syksynä saha "huollettiin" tamperelaisessa pienkonehuoltoliikkeessä. Käytän sahassa "tuoretta" pienkonebensaa. Nyt muutaman käyttökerran jälkeen tyhjäkäynnillä saha sammuu ja kuumana sitä on vaikeahko saada uudelleen käyntiin. Pienen odotuksen jälkeen saha käynnistyy.
Paikallinen "metsämies " yritti säätää sahan käyntiä. Nyt se käynnistyksen jälkeen huudattaa kierroksia ja tukehtuu sahattessa.
Minulla ei ole huolto-opasta, joka voisi neuvoa säädöistä jotain. Sahan oikeassa reunassa ( takaapäin katsottaessa ) on kolme säätöruuvia:
T - lienee tyhjäkäynti- kierrosten säätöä varten , nostaa ja laskee kierroksia, mutta ruvettaessa sahaamaan saha sammuu.
H ja L - lienevät seossäätöjä , kokeilemalla niitä olen varmasti saanut säädöt lopullisesti sekaisin.
Kuka osaa neuvoa? En ole ihan heti taas maksamaan säädöistä 50 - 80E.

4

7351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruuvailija

      perussäätö, n 1,5 kierrosta auki, eli ruuvaa H ja L kiinni, ja avaa 1,5 kierrosta.
      sama perussäätö sopii kaikkiin sahoihin..

    • kari789

      Varmasti joku metsuri osaa paremmin neuvoa mutta minulta seuraavat ohjeet.

      T tarkoittaa tyhjäkäyntiä
      L ruuvilla säädetään seos sopivaksi pienille kierroksille
      H ruuvilla säädetään seos sopivaksi suurille kierroksille

      Aluksi voi laittaa ruuvit auki 1,5 kierrosta. Pakkasella ruuvit pitää olla hieman enemmin auki kuin kesällä.

      Jos saha tukehtuu kierroksilla tai on voimaton niin seos on liika laiha. Avaa H-ruuvia.

      Kun tyhjäkäynnillä annat nopeasti kaasua (terä vapaana), niin sahan tulee myös kiihtyä nopeasti. Jos tukehtuu tai ei kiihdy nopeasti, niin L on liikaa kiinni.

      Jos kierrät L-ruuvia kiinni ja kierrokset alkaa nousta, seos on mennyt jo liika laihaksi. Avaa ruuvia hieman.

      Lopuksi säädät tyhjäkäynnin sopivaksi T-ruuvilla.

      Sahausteho riippuu valtavasti ketjun terävyydestä. Terotuskone kannattaa ostaa.
      Sahasin juuri noin 16 tuumaa paksun männyn vasta terotetulla ketjulla ja saha upposi mäntyyn kuin veitsi voihin.

      • Huomiota

        Lisätään vielä varoitusta liian laihasta seoksesta eli täydellä kaasulla pitää hieman "röpöttää" -jos kiertää "puhtaasti" niin on liian laihalla joka rikkoo sahan.

        Sitten vielä semmonen että eri sahojen ohjeissa on pientä eroa tuon perussäädön suhteen joillakin se on tuo 1,5 kierrosta toisilla 1,0


      • Osaamaton

        Tervehdys "Kari 789"!

        Kiitos neuvoistais! Partner parani ja polttopuuprojekti alkaa olla loppuviaheessa!

        "Osaamaton!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2953
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2846
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      29
      2050
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1969
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1379
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1315
    Aihe