Trollaaminen on psykopaattista

nxnbdfggg

Joku väittää jatkuva häiriköinti - ketjussa että minusta olisi kirjoitettu tälle palstalle "historiani paljastava teksti" ja antaa puolivillaisia vihjeitä mistä se muka löytyy. Tällaista viestiä ei kuitenkaan ole olemassa. Käytin vittu puoli tuntia kaikkien etusivun ketjujen läpikäymiseen. Kai tiesitte että trollaaminen on psykopaattista toimintaa tieteellisenkin tutkimuksen mukaan?

28

1316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ytr64eset

      Sinähän harrastat täällä eniten trollaamista. Olisikohan tutkimustuloksessa jotain perää.

      Jotenkin muistuu mieleen eräs vanha sanonta että miten hullu sadaan epätoivoiseksi - kirjoitetaan tyhjään paperiin kummallekin puolelle sana käännä.

    • jkiooojjj

      Olisi kannattanut käyttää enemmän aikaa siihen hakuun. Sitten pääset taas tekemään valituksen ylläpitoo tai trollaamaan.

    • Ylilääkäri

      Näin on että hän valittaa ylläpitoon,hänen mielestään ovat asiatottamia viestejä.
      Mutta hänen viestit eivät ole asiatottamia.

    • Best of

      Löytyyhän näitä. Kootaan tähän ettei tarvi haeskella, eli Alienin (joka suuttui kai siitä että häntä väitettiin väkivaltaiseksi ja vaaralliseksi) parhaat. Laitetaan suoria sitaatteja ettei tule väitettä vääristelystä.

      Oon pahoillani jos näiden kaivelu tuntuu mustamaalaamiselta. Mutta nyt Alien sulla onkin hyvä tilaisuus sanoutua näistä tekemisistäsi ja sanomisistasi irti (tai kertoa ettei näitä olekaan tapahtunut, tai jos ihmiset on ymmärtäneet nämä väärin.)

      [Lääkärin vastaanotolla:] "Pistin kuulakärkikynän ja pari kukkaruukkua paskaksi vastapalvelukseksi ja räin kotimatkalla jonkun papan selkään."

      "Ajattelitteko muuten koskaan korvata vanhemmilleni ikkunaa, televisiota, tauluja, juomalaseja, ilmapuntaria, kännykkää ja silmälaseja, jotka laitoin viimekesäisessä kohtauksessa paskaksi?"

      "Minut vietiin kesällä 2011 suljetulle osastolle kun särjin vanhempieni omaisuutta tuhansien eurojen edestä saadessani hirvittäviä ahdistus&raivokohtauksia ajatellessani niitä hirvittäviä asioita mitä minulle puuterissa oli sanottu."

      [Tekemästään pahoinpitelystä:] "Pahoinpitely ei tapahtunut kadulla. Pahoinpitelyn kohde oli -- ja sitä tarinaa sinä et voi olla tuntematta."

      "Enhän minäkään 2007 kun jäin kiinni koulu-uhkauksesta kertonut kellekään että se johtui osin (suurilta osin itse asiassa) pelosta että keho kerkeää miehistymään kunnolla ennen kuin saan virallista reittiä trassukupuolisuuteen hoitoa."

      "Jälleen tuli hyvä syy varastaa mieleen: kaupassa on nyt runebergin torttuja. Parin viikon päästä ei enää ole. -- Varastin niitä nyt 4 pakettia, 8 torttua siis yhteensä. :) Huomenna toistan saman."

      "Jotkut naapurin paskaläjätkin käy vittuilemassa kun jätän roskapusseja rappukäytävään... ei ketään voi velvoittaa viemään niitä roskikseen jos ei ole muuten ulos menossa"

      "heitän joskus roskia parvekkeelta jos ne tuottavat asuntoon pahaa hajua tai niissä on hometta"

      [Vastauksena viestiin "hakeudu hoitoon":] "mieluummin ammun sut. ja kidutan sadistisesti"

      "Olisi aivan mahtavaa jos saisi ajettua jonkun itsemurhaan sillä, että pitää terrorillaan puuterin ovet lukossa"

      "Vois kyl joku käydä pistääs pommin tuonne Hartwall-areenalle silloin kun siellä on näitä hikisiä nörttejä koneidensa kanssa. Olisi palvelus kaikille."

      • johan on

        No löytyyhän tuota aineistoa.


      • Kommentoisiko Allu

        Voisiko Allu kommentoida miksi hänenlaillaan käyttäytyvästä henkilöstä ei saisi täällä varoittaa?


      • Odotat turhaan
        Kommentoisiko Allu kirjoitti:

        Voisiko Allu kommentoida miksi hänenlaillaan käyttäytyvästä henkilöstä ei saisi täällä varoittaa?

        Ei se kommentoi. Se on väsäämässä kunnianloukkaussyytettä nimimerkille Best of.


      • AlienIndie
        Kommentoisiko Allu kirjoitti:

        Voisiko Allu kommentoida miksi hänenlaillaan käyttäytyvästä henkilöstä ei saisi täällä varoittaa?

        ESim. Siksi, että tuossa ei ole yhtäkään syyttömiin kohdistunutta vakavaa tapausta, ja silloinkin kun on ollut syyttömiä kohteena on se aiheutunut jostain mitä joku muu on tehnyt tai sanonut minulle sitä ennen? En ehkä ole täydellinen ihminen, kun en kykene hallitsemaan aina itseäni, mutta kyllä seurani sisältää silti paljon enemmän hyviä kuin huonoja puolia. Olen luotettava ystävä niille jotka haluavat olla sitä minulle. Ette te määrää lopetettavaksi tai eristettäväksi sellaistakaan ihmistä jolla on vaikka Tourette ja joka sen takia kiroilee hallitsemattomasti, vai mitä? Ja lopuksi sitaatti: "If you can't stand me at my worst, you don't deserve me at my best" -Marilyn Monroe


      • Jatko kysymys
        AlienIndie kirjoitti:

        ESim. Siksi, että tuossa ei ole yhtäkään syyttömiin kohdistunutta vakavaa tapausta, ja silloinkin kun on ollut syyttömiä kohteena on se aiheutunut jostain mitä joku muu on tehnyt tai sanonut minulle sitä ennen? En ehkä ole täydellinen ihminen, kun en kykene hallitsemaan aina itseäni, mutta kyllä seurani sisältää silti paljon enemmän hyviä kuin huonoja puolia. Olen luotettava ystävä niille jotka haluavat olla sitä minulle. Ette te määrää lopetettavaksi tai eristettäväksi sellaistakaan ihmistä jolla on vaikka Tourette ja joka sen takia kiroilee hallitsemattomasti, vai mitä? Ja lopuksi sitaatti: "If you can't stand me at my worst, you don't deserve me at my best" -Marilyn Monroe

        Kerro miten vanhempasi olivst syyllisiä siihen mitä heille teit?


      • betiseodiaof

        "
        Oon pahoillani jos näiden kaivelu tuntuu mustamaalaamiselta. Mutta nyt Alien sulla onkin hyvä tilaisuus sanoutua näistä tekemisistäsi ja sanomisistasi irti (tai kertoa ettei näitä olekaan tapahtunut, tai jos ihmiset on ymmärtäneet nämä väärin.)"

        En voi kiistää kirjoittaneeni noita. Mutta voin selventää tapahtumien taustoja. Selvennyksen jälkeen ei pitäisi olla kenellekään epäselvää ettenkö olisi kuitenkin ihan mukava ihminen joka vain on reagoinut äärimmäisiin olosuhteisiin äärimmäisillä tavoilla. Jos on, kysymyksiä saa esittää.

        K:
        [Lääkärin vastaanotolla:] "Pistin kuulakärkikynän ja pari kukkaruukkua paskaksi vastapalvelukseksi ja räin kotimatkalla jonkun papan selkään."

        V: Saatuani kuulla että pelkästään siksi, että sosiaalinen elämäni oli 0 ja kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta (jotka olivat aiheutuneet muiden ihmisten selkäänpuukotuksista, HUOM) en tulisi saamaan juridista sukupuoleni tunnustusta enkä leikkausta kuin madollisesti vuoden ylimääräisen koeajan jälkeen. Ja tämä siis tapahtui sen jälkeen, kun prosessini oli jo venynyt VUODELLA pelkästään siksi että edellinen lääkäri oli töppäillyt ja minulle ei oltu merkitty uutta aikaa vaikka olisi pitänyt! Jos väitätte tämän perusteella että minä olen väkivaltainen hullu, väitätte sitä myöskin kaikista niistä, jotka ovat saaneet psyykkistä oireilua sen takia, että alaikäisiä ei ole huolittu hoitoon (mm. Misaki) tai muun jonottamisen vuoksi (keksitte varmaan esimerkkejä itsekin). Eikös sen pitänyt olla virallinen totuus että hoitamaton transsukupuolisuus johtaa itsemurhaan tai psykoosiin? Siis olette valmiita sanomaan että kaikki ne jotka ajautuvat psykoosiin hoitamattoman transsukupuolisuuden vuoksi ovat myös syntyjään häirintyneitä hulluja joista on syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K:

        "Ajattelitteko muuten koskaan korvata vanhemmilleni ikkunaa, televisiota, tauluja, juomalaseja, ilmapuntaria, kännykkää ja silmälaseja, jotka laitoin
        viimekesäisessä kohtauksessa paskaksi?"
        "

        "Minut vietiin kesällä 2011 suljetulle osastolle kun särjin vanhempieni omaisuutta tuhansien eurojen edestä saadessani hirvittäviä ahdistus&raivokohtauksia ajatellessani niitä hirvittäviä asioita mitä minulle puuterissa oli sanottu.""

        V: Eikös se tullut taas kerran ihan selväksi jo lainatusta tekstistä että kyseessä oli äärimmäinen reaktio äärimmäisiin olosuhteisiin. Kymmenne ihmistä hyökkäsi kimmppuuni netissä yhteistuumin ilman mitään järkevää syytä, ainoana tarkoituksena aiheuttaa minulle mahdollisimman paha olo mahdollisimman ilkeillä kommenteilla ja porukoista eristämisellä. Olette siis sitä mieltä että kaikki jotka oireilevat psyykkisesti raskaan kiusaamisen jälkeen ovat häiriintyneitä hulluja joista kaikkien olisi syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K: [Vastauksena viestiin "hakeudu hoitoon":] "mieluummin ammun sut. ja kidutan sadistisesti"

        V: Eikös se tullut selville ihan siitä viestistä johon vastasin se syy miksi kirjoitin noin asiattomia. Tuo "hakeudu hoitoon" tyyppi oli postannut saman muistaakseni jokaiseen viestiin jonka olin kirjoittanut siinä lähiaikoina ja yritti sillä mitätöidä tunteitani "hullun horinoina". Eikö "hakeudu hoitoon" ole muka asiaton ja empatiakyvyttömyyttä (potentiaalista vaarallisuutta) huokuva vastaus siihen kun joku avautuu hänelle emotionaalisesti kipeistä asioista?


      • AlienIndie
        Jatko kysymys kirjoitti:

        Kerro miten vanhempasi olivst syyllisiä siihen mitä heille teit?

        Mitä minä heille tein? Kerro minullekin kun en muista. En vahingoittanut heitä fyysisesti. Esineillä ei ole tunteita. Mikään tavara ei ollut korvaamaton. Järkevässä ja oikeudenmukaisessa maailmassa olisi käytössä lahjatalous ja he voisivat käydä hakemassa uudet tilalle ilman mitään ylimääräistä häslinkiä. Se että heidän katsotaan "menettäneen jotain" tai "kärsineen vahinkoa" on vain kieroutuneen omistusoikeusajattelun ja kapitalismin aikaansaama harha. Tietysti näissäkin oloissa voi olla suuremman ja pienemmän oikeudenmukaisuuden järjestelyjä, ja oikeudenmukaista olisi tässä tapauksessa ollut se, että puuterilaiset kiusaamiskampanjaan osallistuneet olisivat yhteisesti joutuneet maksamaan ne heille ja korvauksia henkisestä kärsimyksestä niin minulle kuin heillekin.


      • AlienIndie
        betiseodiaof kirjoitti:

        "
        Oon pahoillani jos näiden kaivelu tuntuu mustamaalaamiselta. Mutta nyt Alien sulla onkin hyvä tilaisuus sanoutua näistä tekemisistäsi ja sanomisistasi irti (tai kertoa ettei näitä olekaan tapahtunut, tai jos ihmiset on ymmärtäneet nämä väärin.)"

        En voi kiistää kirjoittaneeni noita. Mutta voin selventää tapahtumien taustoja. Selvennyksen jälkeen ei pitäisi olla kenellekään epäselvää ettenkö olisi kuitenkin ihan mukava ihminen joka vain on reagoinut äärimmäisiin olosuhteisiin äärimmäisillä tavoilla. Jos on, kysymyksiä saa esittää.

        K:
        [Lääkärin vastaanotolla:] "Pistin kuulakärkikynän ja pari kukkaruukkua paskaksi vastapalvelukseksi ja räin kotimatkalla jonkun papan selkään."

        V: Saatuani kuulla että pelkästään siksi, että sosiaalinen elämäni oli 0 ja kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta (jotka olivat aiheutuneet muiden ihmisten selkäänpuukotuksista, HUOM) en tulisi saamaan juridista sukupuoleni tunnustusta enkä leikkausta kuin madollisesti vuoden ylimääräisen koeajan jälkeen. Ja tämä siis tapahtui sen jälkeen, kun prosessini oli jo venynyt VUODELLA pelkästään siksi että edellinen lääkäri oli töppäillyt ja minulle ei oltu merkitty uutta aikaa vaikka olisi pitänyt! Jos väitätte tämän perusteella että minä olen väkivaltainen hullu, väitätte sitä myöskin kaikista niistä, jotka ovat saaneet psyykkistä oireilua sen takia, että alaikäisiä ei ole huolittu hoitoon (mm. Misaki) tai muun jonottamisen vuoksi (keksitte varmaan esimerkkejä itsekin). Eikös sen pitänyt olla virallinen totuus että hoitamaton transsukupuolisuus johtaa itsemurhaan tai psykoosiin? Siis olette valmiita sanomaan että kaikki ne jotka ajautuvat psykoosiin hoitamattoman transsukupuolisuuden vuoksi ovat myös syntyjään häirintyneitä hulluja joista on syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K:

        "Ajattelitteko muuten koskaan korvata vanhemmilleni ikkunaa, televisiota, tauluja, juomalaseja, ilmapuntaria, kännykkää ja silmälaseja, jotka laitoin
        viimekesäisessä kohtauksessa paskaksi?"
        "

        "Minut vietiin kesällä 2011 suljetulle osastolle kun särjin vanhempieni omaisuutta tuhansien eurojen edestä saadessani hirvittäviä ahdistus&raivokohtauksia ajatellessani niitä hirvittäviä asioita mitä minulle puuterissa oli sanottu.""

        V: Eikös se tullut taas kerran ihan selväksi jo lainatusta tekstistä että kyseessä oli äärimmäinen reaktio äärimmäisiin olosuhteisiin. Kymmenne ihmistä hyökkäsi kimmppuuni netissä yhteistuumin ilman mitään järkevää syytä, ainoana tarkoituksena aiheuttaa minulle mahdollisimman paha olo mahdollisimman ilkeillä kommenteilla ja porukoista eristämisellä. Olette siis sitä mieltä että kaikki jotka oireilevat psyykkisesti raskaan kiusaamisen jälkeen ovat häiriintyneitä hulluja joista kaikkien olisi syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K: [Vastauksena viestiin "hakeudu hoitoon":] "mieluummin ammun sut. ja kidutan sadistisesti"

        V: Eikös se tullut selville ihan siitä viestistä johon vastasin se syy miksi kirjoitin noin asiattomia. Tuo "hakeudu hoitoon" tyyppi oli postannut saman muistaakseni jokaiseen viestiin jonka olin kirjoittanut siinä lähiaikoina ja yritti sillä mitätöidä tunteitani "hullun horinoina". Eikö "hakeudu hoitoon" ole muka asiaton ja empatiakyvyttömyyttä (potentiaalista vaarallisuutta) huokuva vastaus siihen kun joku avautuu hänelle emotionaalisesti kipeistä asioista?

        K:
        [Tekemästään pahoinpitelystä:] "Pahoinpitely ei tapahtunut kadulla. Pahoinpitelyn kohde oli -- ja sitä tarinaa sinä et voi olla tuntematta."

        V: Aiva kuten tuossa sanoin - kukaan ei voi olla tuntematta sitä tarinaa. Misaki oli psykopaatti joka rupesi teeskentelemään tavattuamme 2010 että haluaa seurustella kanssani, vaikka hänen ainoana motiivinaan oli saada minut välittämään hänelle hormoneita. Sitten kun hän sai niitä muualta, hän paljasti totuuden ja jostain syystä - ilmeisesti kun en ollut ollut tarpeeksi nöyrtyvä orja hänelle - alkoi levitellä puuterilla minusta valheita, kuten että minä olisin itse yrittänyt tehdä hänestä jotain orjaa. Niistä valheista on nyt tehty virallinen totuus, minun kantaani ei kuultu missään vaiheessa, kun niin monella oli jostain syystä jotain hampaankolossa minua kohtaan - ilmeisesti merzukka, maissita, valerie jne. valitsivat minut uhrikseen samoista syistä kuin misaki, koska tiesivät että olen heikko, koska en koskaan sitä peitellyt vaan kerroin avoimesti tunteistani mitä yksinäisyys jne. aiheuttaa. Tätä virallista totuutta joku transukin näyttää uskovan ja se häntä tuossa touhussa motivoi. Ei pitäisi olla kauhean sairasta että en kykene sietämään tätä ihmistä ja sen ylimielistä virnettä samassa tilassa kanssani vaan näen punaista ja käyn kimppuun. Samoin reagoivat mm. raiskausten uhrit raiskaajansa näkemiseen.


        K:

        "Enhän minäkään 2007 kun jäin kiinni koulu-uhkauksesta kertonut kellekään että se johtui osin (suurilta osin itse asiassa) pelosta että keho kerkeää miehistymään kunnolla ennen kuin saan virallista reittiä trassukupuolisuuteen hoitoa."

        V:

        Taas kerran vastaus sisältyy jo kysymykseen. Tein koulu-uhkauksen, koska ei ollut muuta keinoa näyttää että on paha olo. Koska oli paha olo, kun ei ollut ketään kavereita koulussa, netissäkin ihmiset joilta yritin saada emotionaalista tukea olivat etäisiä, ja tulevaisuus oli niin epävarma kun jo siinä vaiheessa tuntui olevan ikuisuus siitä kun olin päässyt yläasteelta ja tiesin että jonottaminen transtutkimuksiin, tutkimukset, jonottaminen hormonipolille, tosielämänkoe, jonottaminen leikkaukseen jne. vievät yhteensä kolmisen vuotta, siis vielä pidemmän ajan kuin mitä yläasteelta pääsystä oli tuossa vaiheessa kulunut. Voitko syyttää nuorta ihmistä siitä että hän kokee ajan eri tavoin kuin vanhempi, että kolme vuotta elämästä on aivan helvetin pitkä aika vielä 17-18-vuotiaana? Pitäisikö kaikki alaikäiset siis lähettää mielisairaalaan sen takia, että kokevat ajan eri tavoin kuin vanhemmat ihmiset? Se 3 vuotta ei ole kohtuullinen aika odottaa mahdollisuutta viimein olla täysin vapautuneesti oma itsensä, kun monessa muussa maassa se kestää paljon vähemmän. Muista vielä että 1) en tuossa vaiheessa vielä ollut kertonut vanhemmilleni, joten ei olisi vain voinut yhtenä päivänä todeta "mäpäs pidän tänään kolusta vapaata ja käväsen helsingissä" 2) ei ollut mahdollisuutta saada omaa asuntoa em. kiusallisen tilanteen välttämiseksi 3) ensimmäinen lähetteeni hylättiin laittomasti tätä tapausta ennen iän takia. Kyllä siinä on nuori ihminen ajettu niin ahtaaseen paikkaan että ei pitäisi olla mikään ihme jos päässä tuleee oikosulku.

        "
        "Jälleen tuli hyvä syy varastaa mieleen: kaupassa on nyt runebergin torttuja. Parin viikon päästä ei enää ole. -- Varastin niitä nyt 4 pakettia, 8 torttua siis yhteensä. :) Huomenna toistan saman."
        "

        Varastaminen on oikeutettua kapitalismissa, etenkin jos olet itse taloudellisesti ahtaalla ja sinulle tarjotaan vain paskaa palvelua ja vaaditaan vielä maksamaankin siitä. Oletko tietoinen millaiset katteet S- ja K-ryhmillä on? Johtajien palkoilla elättäisi koko Somalian. Tule itse ajamaan puskutraktorilla nuo vieressä olevat S- ja K-kaupat maan tasalle ja vaadi että tilalle pystytetään jonkun muun ketjun tai ei minkään ketjun omistamia putiikkeja niin että kartellitoimintaa ei pääse syntymään niin kyllä minä maksan ilolla sen hinnan ruoasta joka vastaa siihen upotetun todellisen työn määrää josta ei pörssihait vetele välistä.


      • AlienIndie
        AlienIndie kirjoitti:

        K:
        [Tekemästään pahoinpitelystä:] "Pahoinpitely ei tapahtunut kadulla. Pahoinpitelyn kohde oli -- ja sitä tarinaa sinä et voi olla tuntematta."

        V: Aiva kuten tuossa sanoin - kukaan ei voi olla tuntematta sitä tarinaa. Misaki oli psykopaatti joka rupesi teeskentelemään tavattuamme 2010 että haluaa seurustella kanssani, vaikka hänen ainoana motiivinaan oli saada minut välittämään hänelle hormoneita. Sitten kun hän sai niitä muualta, hän paljasti totuuden ja jostain syystä - ilmeisesti kun en ollut ollut tarpeeksi nöyrtyvä orja hänelle - alkoi levitellä puuterilla minusta valheita, kuten että minä olisin itse yrittänyt tehdä hänestä jotain orjaa. Niistä valheista on nyt tehty virallinen totuus, minun kantaani ei kuultu missään vaiheessa, kun niin monella oli jostain syystä jotain hampaankolossa minua kohtaan - ilmeisesti merzukka, maissita, valerie jne. valitsivat minut uhrikseen samoista syistä kuin misaki, koska tiesivät että olen heikko, koska en koskaan sitä peitellyt vaan kerroin avoimesti tunteistani mitä yksinäisyys jne. aiheuttaa. Tätä virallista totuutta joku transukin näyttää uskovan ja se häntä tuossa touhussa motivoi. Ei pitäisi olla kauhean sairasta että en kykene sietämään tätä ihmistä ja sen ylimielistä virnettä samassa tilassa kanssani vaan näen punaista ja käyn kimppuun. Samoin reagoivat mm. raiskausten uhrit raiskaajansa näkemiseen.


        K:

        "Enhän minäkään 2007 kun jäin kiinni koulu-uhkauksesta kertonut kellekään että se johtui osin (suurilta osin itse asiassa) pelosta että keho kerkeää miehistymään kunnolla ennen kuin saan virallista reittiä trassukupuolisuuteen hoitoa."

        V:

        Taas kerran vastaus sisältyy jo kysymykseen. Tein koulu-uhkauksen, koska ei ollut muuta keinoa näyttää että on paha olo. Koska oli paha olo, kun ei ollut ketään kavereita koulussa, netissäkin ihmiset joilta yritin saada emotionaalista tukea olivat etäisiä, ja tulevaisuus oli niin epävarma kun jo siinä vaiheessa tuntui olevan ikuisuus siitä kun olin päässyt yläasteelta ja tiesin että jonottaminen transtutkimuksiin, tutkimukset, jonottaminen hormonipolille, tosielämänkoe, jonottaminen leikkaukseen jne. vievät yhteensä kolmisen vuotta, siis vielä pidemmän ajan kuin mitä yläasteelta pääsystä oli tuossa vaiheessa kulunut. Voitko syyttää nuorta ihmistä siitä että hän kokee ajan eri tavoin kuin vanhempi, että kolme vuotta elämästä on aivan helvetin pitkä aika vielä 17-18-vuotiaana? Pitäisikö kaikki alaikäiset siis lähettää mielisairaalaan sen takia, että kokevat ajan eri tavoin kuin vanhemmat ihmiset? Se 3 vuotta ei ole kohtuullinen aika odottaa mahdollisuutta viimein olla täysin vapautuneesti oma itsensä, kun monessa muussa maassa se kestää paljon vähemmän. Muista vielä että 1) en tuossa vaiheessa vielä ollut kertonut vanhemmilleni, joten ei olisi vain voinut yhtenä päivänä todeta "mäpäs pidän tänään kolusta vapaata ja käväsen helsingissä" 2) ei ollut mahdollisuutta saada omaa asuntoa em. kiusallisen tilanteen välttämiseksi 3) ensimmäinen lähetteeni hylättiin laittomasti tätä tapausta ennen iän takia. Kyllä siinä on nuori ihminen ajettu niin ahtaaseen paikkaan että ei pitäisi olla mikään ihme jos päässä tuleee oikosulku.

        "
        "Jälleen tuli hyvä syy varastaa mieleen: kaupassa on nyt runebergin torttuja. Parin viikon päästä ei enää ole. -- Varastin niitä nyt 4 pakettia, 8 torttua siis yhteensä. :) Huomenna toistan saman."
        "

        Varastaminen on oikeutettua kapitalismissa, etenkin jos olet itse taloudellisesti ahtaalla ja sinulle tarjotaan vain paskaa palvelua ja vaaditaan vielä maksamaankin siitä. Oletko tietoinen millaiset katteet S- ja K-ryhmillä on? Johtajien palkoilla elättäisi koko Somalian. Tule itse ajamaan puskutraktorilla nuo vieressä olevat S- ja K-kaupat maan tasalle ja vaadi että tilalle pystytetään jonkun muun ketjun tai ei minkään ketjun omistamia putiikkeja niin että kartellitoimintaa ei pääse syntymään niin kyllä minä maksan ilolla sen hinnan ruoasta joka vastaa siihen upotetun todellisen työn määrää josta ei pörssihait vetele välistä.

        K:
        "Jotkut naapurin paskaläjätkin käy vittuilemassa kun jätän roskapusseja rappukäytävään... ei ketään voi velvoittaa viemään niitä roskikseen jos ei ole muuten ulos menossa"

        "heitän joskus roskia parvekkeelta jos ne tuottavat asuntoon pahaa hajua tai niissä on hometta"

        V:
        Olen alkanut heittää roskia parvekkeelta VASTA sen jälkeen, kun siitä että jätin siististi paketoituja roskapusseja rappuun alkoi tulla valitusta. Lisäksi talo jossa asun on kolho betonikuutio ja sen rappukäytävä on niin ankea, että siellä ei ole edes ikkunoita, yksi kelmeä oranssi lamppu valaisee kerrosta. Se on siis pelkkää pilkunnussintaa ettei muka saisi roskapusseja jättää sinne, kenenkään tervepollaisen viihtyisyys ei siitä kärsi. Kai tiesit että tässsä pilkunnussijaihmistyypissä on harvinaisen paljon psykopaatteja? Mm. Dennis Rader sarjamurhaaja mittaili kuulemma naapuriensa nurmikoita viivaimella. Osaatko sinä perustella minulle, miksi (etenkin ym. oloissa) minun tulisi talvella pukea päälle raskaat ulkovaatteet ja käydä vieämässä asuntoon hajuhaittaa tuottavat roskat ulos, vaikka olisin päättänyt viettää koko päivän rennosti yöpaidassa? Siihen hommaan menisi ajallisestikin useita minuutteja. Tämä kysymys voidaan muotoilla myös toisin: miksi tavallinen ihminen ei saisi yksityiselämässään järjestellä asioita samalla tehokkuudella kuin teollisuuslaitoksissa? Mikä velvollisuus tavallisella ihmisellä yksityiselämässään on olla tehoton ja söhlätä sinne tänne ilman suunnitelmallisuutta. Se että minä jätän pussin joka on saatava tästä asuntotilasta pois tuohon rappuun josta joku joka siitä menee seuraavaksi voi ottaa sen mukaansa noudattaa TISMALLEEN SAMAA LOGISTIIKAN LOGIIKKAA MITÄ SOVELLETAAN TEOLLISUUSLAITOKSSSA. Jos jokainen (niin ihminen kuin robotti) ei työskentelisi tietyllä rajatulla alueella ja delegoisi pitkän matkan logistiikkaa jollekin toiselle, laitos olisi pelkkää kaaosta, kaikki olisivat toistensa tiellä, ja lisäksi tulisi valtava hukka käytetyssä työajassa, kun tyypin joka on käynyt jossain pitää ensin istuutua ja ottaa uudelleen käteensä työvälineet ja järjestellä työpiste sellaiseksi että siinä voi taas työskennellä sen sijaa että tekisi työtä jatkuvasti kun taas joku muu hoitaa kuljetustyötä jatkuvasti.


        "Olisi aivan mahtavaa jos saisi ajettua jonkun itsemurhaan sillä, että pitää terrorillaan puuterin ovet lukossa"

        Niin... taas se konteksti. Minulle toivottiin puuterilla itsemurhaa, ja olin ymmärrettävästi siitä tuohtunut, joten siksi kirjoitin tuollaista. Otti niin vitusti päähän se tekopyhyys että oltiin muka "huolissaan" mitä tapahtuu nuorille jotka jäävät ilman vertaistukea kun puuteri on kiinni, vaikka minulle oli aiemmin aktiivisesti toivottu itsemurhaa. Tietenkään ei ole toivottavaa että kukaan ajautuisi itsemurhaan. Edes minä. Tai varsinkaan minä.

        "Vois kyl joku käydä pistääs pommin tuonne Hartwall-areenalle silloin kun siellä on näitä hikisiä nörttejä koneidensa kanssa. Olisi palvelus kaikille."

        Tässäkään en ollut aivan tosissani, tuli vain niin kammottavalla tavalla mieleen misakin "olen saletisti huippuälykäs koska olen tosi ässä starcraftissa" -asenne, ja muutamalta muulta tyypiltä sitä ennen saamani ihmettely, että olenko jotenkin tylsämielinen kun vietän päiväni mieluummin tekemättä mitään kuin jotain aivotonta räiskintäpeliä tahkoten. Jos ei olisi tullut vastaan niin montaa ylimielistä pelaajaa, jotka esittävät että pelaaminen on älykäs harrastus ja tekee heistä fiksuja, vaikka heidän luonteensa, arvomaailmansa ja mielipiteensä olisivat kuinka kieroutuneita, en olisi reagoinut noin.


      • tota noin..
        AlienIndie kirjoitti:

        K:
        [Tekemästään pahoinpitelystä:] "Pahoinpitely ei tapahtunut kadulla. Pahoinpitelyn kohde oli -- ja sitä tarinaa sinä et voi olla tuntematta."

        V: Aiva kuten tuossa sanoin - kukaan ei voi olla tuntematta sitä tarinaa. Misaki oli psykopaatti joka rupesi teeskentelemään tavattuamme 2010 että haluaa seurustella kanssani, vaikka hänen ainoana motiivinaan oli saada minut välittämään hänelle hormoneita. Sitten kun hän sai niitä muualta, hän paljasti totuuden ja jostain syystä - ilmeisesti kun en ollut ollut tarpeeksi nöyrtyvä orja hänelle - alkoi levitellä puuterilla minusta valheita, kuten että minä olisin itse yrittänyt tehdä hänestä jotain orjaa. Niistä valheista on nyt tehty virallinen totuus, minun kantaani ei kuultu missään vaiheessa, kun niin monella oli jostain syystä jotain hampaankolossa minua kohtaan - ilmeisesti merzukka, maissita, valerie jne. valitsivat minut uhrikseen samoista syistä kuin misaki, koska tiesivät että olen heikko, koska en koskaan sitä peitellyt vaan kerroin avoimesti tunteistani mitä yksinäisyys jne. aiheuttaa. Tätä virallista totuutta joku transukin näyttää uskovan ja se häntä tuossa touhussa motivoi. Ei pitäisi olla kauhean sairasta että en kykene sietämään tätä ihmistä ja sen ylimielistä virnettä samassa tilassa kanssani vaan näen punaista ja käyn kimppuun. Samoin reagoivat mm. raiskausten uhrit raiskaajansa näkemiseen.


        K:

        "Enhän minäkään 2007 kun jäin kiinni koulu-uhkauksesta kertonut kellekään että se johtui osin (suurilta osin itse asiassa) pelosta että keho kerkeää miehistymään kunnolla ennen kuin saan virallista reittiä trassukupuolisuuteen hoitoa."

        V:

        Taas kerran vastaus sisältyy jo kysymykseen. Tein koulu-uhkauksen, koska ei ollut muuta keinoa näyttää että on paha olo. Koska oli paha olo, kun ei ollut ketään kavereita koulussa, netissäkin ihmiset joilta yritin saada emotionaalista tukea olivat etäisiä, ja tulevaisuus oli niin epävarma kun jo siinä vaiheessa tuntui olevan ikuisuus siitä kun olin päässyt yläasteelta ja tiesin että jonottaminen transtutkimuksiin, tutkimukset, jonottaminen hormonipolille, tosielämänkoe, jonottaminen leikkaukseen jne. vievät yhteensä kolmisen vuotta, siis vielä pidemmän ajan kuin mitä yläasteelta pääsystä oli tuossa vaiheessa kulunut. Voitko syyttää nuorta ihmistä siitä että hän kokee ajan eri tavoin kuin vanhempi, että kolme vuotta elämästä on aivan helvetin pitkä aika vielä 17-18-vuotiaana? Pitäisikö kaikki alaikäiset siis lähettää mielisairaalaan sen takia, että kokevat ajan eri tavoin kuin vanhemmat ihmiset? Se 3 vuotta ei ole kohtuullinen aika odottaa mahdollisuutta viimein olla täysin vapautuneesti oma itsensä, kun monessa muussa maassa se kestää paljon vähemmän. Muista vielä että 1) en tuossa vaiheessa vielä ollut kertonut vanhemmilleni, joten ei olisi vain voinut yhtenä päivänä todeta "mäpäs pidän tänään kolusta vapaata ja käväsen helsingissä" 2) ei ollut mahdollisuutta saada omaa asuntoa em. kiusallisen tilanteen välttämiseksi 3) ensimmäinen lähetteeni hylättiin laittomasti tätä tapausta ennen iän takia. Kyllä siinä on nuori ihminen ajettu niin ahtaaseen paikkaan että ei pitäisi olla mikään ihme jos päässä tuleee oikosulku.

        "
        "Jälleen tuli hyvä syy varastaa mieleen: kaupassa on nyt runebergin torttuja. Parin viikon päästä ei enää ole. -- Varastin niitä nyt 4 pakettia, 8 torttua siis yhteensä. :) Huomenna toistan saman."
        "

        Varastaminen on oikeutettua kapitalismissa, etenkin jos olet itse taloudellisesti ahtaalla ja sinulle tarjotaan vain paskaa palvelua ja vaaditaan vielä maksamaankin siitä. Oletko tietoinen millaiset katteet S- ja K-ryhmillä on? Johtajien palkoilla elättäisi koko Somalian. Tule itse ajamaan puskutraktorilla nuo vieressä olevat S- ja K-kaupat maan tasalle ja vaadi että tilalle pystytetään jonkun muun ketjun tai ei minkään ketjun omistamia putiikkeja niin että kartellitoimintaa ei pääse syntymään niin kyllä minä maksan ilolla sen hinnan ruoasta joka vastaa siihen upotetun todellisen työn määrää josta ei pörssihait vetele välistä.

        ..tajuatko että nuo selityksesi antavat susta vielä pelottavamman ja epänormaalimman kuvan kuin tuo lista sanomisistasi?

        Sulla ei ilmeisesti ole mitään sairaudentuntoa, se on huono homma mutta toivottavasti pääset jossain vaiheessa kuitenkin hoitoon.


      • kjjnnmln
        AlienIndie kirjoitti:

        ESim. Siksi, että tuossa ei ole yhtäkään syyttömiin kohdistunutta vakavaa tapausta, ja silloinkin kun on ollut syyttömiä kohteena on se aiheutunut jostain mitä joku muu on tehnyt tai sanonut minulle sitä ennen? En ehkä ole täydellinen ihminen, kun en kykene hallitsemaan aina itseäni, mutta kyllä seurani sisältää silti paljon enemmän hyviä kuin huonoja puolia. Olen luotettava ystävä niille jotka haluavat olla sitä minulle. Ette te määrää lopetettavaksi tai eristettäväksi sellaistakaan ihmistä jolla on vaikka Tourette ja joka sen takia kiroilee hallitsemattomasti, vai mitä? Ja lopuksi sitaatti: "If you can't stand me at my worst, you don't deserve me at my best" -Marilyn Monroe

        Olet siis sitä mieltä että kosto on aina oikeutettua ja se voi olla rankempaa kuin koston aiheuttanut toiminta. Valitettavasti olen joskus nuoruudessani törmännyt samoin ajattelvaan kusipäähän ja joudun kärsimään siitä aiheutunutta fyysistä vammaa elämäni loppuun saakka.


      • Selvä syy
        betiseodiaof kirjoitti:

        "
        Oon pahoillani jos näiden kaivelu tuntuu mustamaalaamiselta. Mutta nyt Alien sulla onkin hyvä tilaisuus sanoutua näistä tekemisistäsi ja sanomisistasi irti (tai kertoa ettei näitä olekaan tapahtunut, tai jos ihmiset on ymmärtäneet nämä väärin.)"

        En voi kiistää kirjoittaneeni noita. Mutta voin selventää tapahtumien taustoja. Selvennyksen jälkeen ei pitäisi olla kenellekään epäselvää ettenkö olisi kuitenkin ihan mukava ihminen joka vain on reagoinut äärimmäisiin olosuhteisiin äärimmäisillä tavoilla. Jos on, kysymyksiä saa esittää.

        K:
        [Lääkärin vastaanotolla:] "Pistin kuulakärkikynän ja pari kukkaruukkua paskaksi vastapalvelukseksi ja räin kotimatkalla jonkun papan selkään."

        V: Saatuani kuulla että pelkästään siksi, että sosiaalinen elämäni oli 0 ja kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta (jotka olivat aiheutuneet muiden ihmisten selkäänpuukotuksista, HUOM) en tulisi saamaan juridista sukupuoleni tunnustusta enkä leikkausta kuin madollisesti vuoden ylimääräisen koeajan jälkeen. Ja tämä siis tapahtui sen jälkeen, kun prosessini oli jo venynyt VUODELLA pelkästään siksi että edellinen lääkäri oli töppäillyt ja minulle ei oltu merkitty uutta aikaa vaikka olisi pitänyt! Jos väitätte tämän perusteella että minä olen väkivaltainen hullu, väitätte sitä myöskin kaikista niistä, jotka ovat saaneet psyykkistä oireilua sen takia, että alaikäisiä ei ole huolittu hoitoon (mm. Misaki) tai muun jonottamisen vuoksi (keksitte varmaan esimerkkejä itsekin). Eikös sen pitänyt olla virallinen totuus että hoitamaton transsukupuolisuus johtaa itsemurhaan tai psykoosiin? Siis olette valmiita sanomaan että kaikki ne jotka ajautuvat psykoosiin hoitamattoman transsukupuolisuuden vuoksi ovat myös syntyjään häirintyneitä hulluja joista on syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K:

        "Ajattelitteko muuten koskaan korvata vanhemmilleni ikkunaa, televisiota, tauluja, juomalaseja, ilmapuntaria, kännykkää ja silmälaseja, jotka laitoin
        viimekesäisessä kohtauksessa paskaksi?"
        "

        "Minut vietiin kesällä 2011 suljetulle osastolle kun särjin vanhempieni omaisuutta tuhansien eurojen edestä saadessani hirvittäviä ahdistus&raivokohtauksia ajatellessani niitä hirvittäviä asioita mitä minulle puuterissa oli sanottu.""

        V: Eikös se tullut taas kerran ihan selväksi jo lainatusta tekstistä että kyseessä oli äärimmäinen reaktio äärimmäisiin olosuhteisiin. Kymmenne ihmistä hyökkäsi kimmppuuni netissä yhteistuumin ilman mitään järkevää syytä, ainoana tarkoituksena aiheuttaa minulle mahdollisimman paha olo mahdollisimman ilkeillä kommenteilla ja porukoista eristämisellä. Olette siis sitä mieltä että kaikki jotka oireilevat psyykkisesti raskaan kiusaamisen jälkeen ovat häiriintyneitä hulluja joista kaikkien olisi syytä pysyä mahdollisimman kaukana?

        K: [Vastauksena viestiin "hakeudu hoitoon":] "mieluummin ammun sut. ja kidutan sadistisesti"

        V: Eikös se tullut selville ihan siitä viestistä johon vastasin se syy miksi kirjoitin noin asiattomia. Tuo "hakeudu hoitoon" tyyppi oli postannut saman muistaakseni jokaiseen viestiin jonka olin kirjoittanut siinä lähiaikoina ja yritti sillä mitätöidä tunteitani "hullun horinoina". Eikö "hakeudu hoitoon" ole muka asiaton ja empatiakyvyttömyyttä (potentiaalista vaarallisuutta) huokuva vastaus siihen kun joku avautuu hänelle emotionaalisesti kipeistä asioista?

        Jo nämä selitykset osoittavat että olet agressiivinen etkä pysty hillitsemään agressiivisia tunteenpurkauksiasi. Jo tämä aiheuttaa se että sinut on ohjattu psykologiseen terapiaan.

        Normaali ihminen olisi pystynyt hillitsemään itsensä tekemättä vahinkoa.


      • Jasso joo
        AlienIndie kirjoitti:

        K:
        "Jotkut naapurin paskaläjätkin käy vittuilemassa kun jätän roskapusseja rappukäytävään... ei ketään voi velvoittaa viemään niitä roskikseen jos ei ole muuten ulos menossa"

        "heitän joskus roskia parvekkeelta jos ne tuottavat asuntoon pahaa hajua tai niissä on hometta"

        V:
        Olen alkanut heittää roskia parvekkeelta VASTA sen jälkeen, kun siitä että jätin siististi paketoituja roskapusseja rappuun alkoi tulla valitusta. Lisäksi talo jossa asun on kolho betonikuutio ja sen rappukäytävä on niin ankea, että siellä ei ole edes ikkunoita, yksi kelmeä oranssi lamppu valaisee kerrosta. Se on siis pelkkää pilkunnussintaa ettei muka saisi roskapusseja jättää sinne, kenenkään tervepollaisen viihtyisyys ei siitä kärsi. Kai tiesit että tässsä pilkunnussijaihmistyypissä on harvinaisen paljon psykopaatteja? Mm. Dennis Rader sarjamurhaaja mittaili kuulemma naapuriensa nurmikoita viivaimella. Osaatko sinä perustella minulle, miksi (etenkin ym. oloissa) minun tulisi talvella pukea päälle raskaat ulkovaatteet ja käydä vieämässä asuntoon hajuhaittaa tuottavat roskat ulos, vaikka olisin päättänyt viettää koko päivän rennosti yöpaidassa? Siihen hommaan menisi ajallisestikin useita minuutteja. Tämä kysymys voidaan muotoilla myös toisin: miksi tavallinen ihminen ei saisi yksityiselämässään järjestellä asioita samalla tehokkuudella kuin teollisuuslaitoksissa? Mikä velvollisuus tavallisella ihmisellä yksityiselämässään on olla tehoton ja söhlätä sinne tänne ilman suunnitelmallisuutta. Se että minä jätän pussin joka on saatava tästä asuntotilasta pois tuohon rappuun josta joku joka siitä menee seuraavaksi voi ottaa sen mukaansa noudattaa TISMALLEEN SAMAA LOGISTIIKAN LOGIIKKAA MITÄ SOVELLETAAN TEOLLISUUSLAITOKSSSA. Jos jokainen (niin ihminen kuin robotti) ei työskentelisi tietyllä rajatulla alueella ja delegoisi pitkän matkan logistiikkaa jollekin toiselle, laitos olisi pelkkää kaaosta, kaikki olisivat toistensa tiellä, ja lisäksi tulisi valtava hukka käytetyssä työajassa, kun tyypin joka on käynyt jossain pitää ensin istuutua ja ottaa uudelleen käteensä työvälineet ja järjestellä työpiste sellaiseksi että siinä voi taas työskennellä sen sijaa että tekisi työtä jatkuvasti kun taas joku muu hoitaa kuljetustyötä jatkuvasti.


        "Olisi aivan mahtavaa jos saisi ajettua jonkun itsemurhaan sillä, että pitää terrorillaan puuterin ovet lukossa"

        Niin... taas se konteksti. Minulle toivottiin puuterilla itsemurhaa, ja olin ymmärrettävästi siitä tuohtunut, joten siksi kirjoitin tuollaista. Otti niin vitusti päähän se tekopyhyys että oltiin muka "huolissaan" mitä tapahtuu nuorille jotka jäävät ilman vertaistukea kun puuteri on kiinni, vaikka minulle oli aiemmin aktiivisesti toivottu itsemurhaa. Tietenkään ei ole toivottavaa että kukaan ajautuisi itsemurhaan. Edes minä. Tai varsinkaan minä.

        "Vois kyl joku käydä pistääs pommin tuonne Hartwall-areenalle silloin kun siellä on näitä hikisiä nörttejä koneidensa kanssa. Olisi palvelus kaikille."

        Tässäkään en ollut aivan tosissani, tuli vain niin kammottavalla tavalla mieleen misakin "olen saletisti huippuälykäs koska olen tosi ässä starcraftissa" -asenne, ja muutamalta muulta tyypiltä sitä ennen saamani ihmettely, että olenko jotenkin tylsämielinen kun vietän päiväni mieluummin tekemättä mitään kuin jotain aivotonta räiskintäpeliä tahkoten. Jos ei olisi tullut vastaan niin montaa ylimielistä pelaajaa, jotka esittävät että pelaaminen on älykäs harrastus ja tekee heistä fiksuja, vaikka heidän luonteensa, arvomaailmansa ja mielipiteensä olisivat kuinka kieroutuneita, en olisi reagoinut noin.

        Vastauksessasi kerrotut syy-seuraus suhteet ja perustelut toimintasi hyväksyttävyydelle osoittavat selvästi kuinka pihalla olet todellisesta elämästä ja ettei sinulla ole vähäisintäkään käsitystä oikeudenmukaisuudesta.

        Kerro mikä talousjärjestelmä hyväksyy varastamisen? Hengenpitimiksi varastamiseen yleensä suhtaudutaan ymmärryksellä ja siitä annetaan lievennetty tuomio. Mutta maassamme sosiaaliturva pitää huolen siitä, että sinäkin pysyt hengissä ja terveenä ilman että sinun on pakko varastaa.


      • Lisää tehokkuutta
        AlienIndie kirjoitti:

        K:
        "Jotkut naapurin paskaläjätkin käy vittuilemassa kun jätän roskapusseja rappukäytävään... ei ketään voi velvoittaa viemään niitä roskikseen jos ei ole muuten ulos menossa"

        "heitän joskus roskia parvekkeelta jos ne tuottavat asuntoon pahaa hajua tai niissä on hometta"

        V:
        Olen alkanut heittää roskia parvekkeelta VASTA sen jälkeen, kun siitä että jätin siististi paketoituja roskapusseja rappuun alkoi tulla valitusta. Lisäksi talo jossa asun on kolho betonikuutio ja sen rappukäytävä on niin ankea, että siellä ei ole edes ikkunoita, yksi kelmeä oranssi lamppu valaisee kerrosta. Se on siis pelkkää pilkunnussintaa ettei muka saisi roskapusseja jättää sinne, kenenkään tervepollaisen viihtyisyys ei siitä kärsi. Kai tiesit että tässsä pilkunnussijaihmistyypissä on harvinaisen paljon psykopaatteja? Mm. Dennis Rader sarjamurhaaja mittaili kuulemma naapuriensa nurmikoita viivaimella. Osaatko sinä perustella minulle, miksi (etenkin ym. oloissa) minun tulisi talvella pukea päälle raskaat ulkovaatteet ja käydä vieämässä asuntoon hajuhaittaa tuottavat roskat ulos, vaikka olisin päättänyt viettää koko päivän rennosti yöpaidassa? Siihen hommaan menisi ajallisestikin useita minuutteja. Tämä kysymys voidaan muotoilla myös toisin: miksi tavallinen ihminen ei saisi yksityiselämässään järjestellä asioita samalla tehokkuudella kuin teollisuuslaitoksissa? Mikä velvollisuus tavallisella ihmisellä yksityiselämässään on olla tehoton ja söhlätä sinne tänne ilman suunnitelmallisuutta. Se että minä jätän pussin joka on saatava tästä asuntotilasta pois tuohon rappuun josta joku joka siitä menee seuraavaksi voi ottaa sen mukaansa noudattaa TISMALLEEN SAMAA LOGISTIIKAN LOGIIKKAA MITÄ SOVELLETAAN TEOLLISUUSLAITOKSSSA. Jos jokainen (niin ihminen kuin robotti) ei työskentelisi tietyllä rajatulla alueella ja delegoisi pitkän matkan logistiikkaa jollekin toiselle, laitos olisi pelkkää kaaosta, kaikki olisivat toistensa tiellä, ja lisäksi tulisi valtava hukka käytetyssä työajassa, kun tyypin joka on käynyt jossain pitää ensin istuutua ja ottaa uudelleen käteensä työvälineet ja järjestellä työpiste sellaiseksi että siinä voi taas työskennellä sen sijaa että tekisi työtä jatkuvasti kun taas joku muu hoitaa kuljetustyötä jatkuvasti.


        "Olisi aivan mahtavaa jos saisi ajettua jonkun itsemurhaan sillä, että pitää terrorillaan puuterin ovet lukossa"

        Niin... taas se konteksti. Minulle toivottiin puuterilla itsemurhaa, ja olin ymmärrettävästi siitä tuohtunut, joten siksi kirjoitin tuollaista. Otti niin vitusti päähän se tekopyhyys että oltiin muka "huolissaan" mitä tapahtuu nuorille jotka jäävät ilman vertaistukea kun puuteri on kiinni, vaikka minulle oli aiemmin aktiivisesti toivottu itsemurhaa. Tietenkään ei ole toivottavaa että kukaan ajautuisi itsemurhaan. Edes minä. Tai varsinkaan minä.

        "Vois kyl joku käydä pistääs pommin tuonne Hartwall-areenalle silloin kun siellä on näitä hikisiä nörttejä koneidensa kanssa. Olisi palvelus kaikille."

        Tässäkään en ollut aivan tosissani, tuli vain niin kammottavalla tavalla mieleen misakin "olen saletisti huippuälykäs koska olen tosi ässä starcraftissa" -asenne, ja muutamalta muulta tyypiltä sitä ennen saamani ihmettely, että olenko jotenkin tylsämielinen kun vietän päiväni mieluummin tekemättä mitään kuin jotain aivotonta räiskintäpeliä tahkoten. Jos ei olisi tullut vastaan niin montaa ylimielistä pelaajaa, jotka esittävät että pelaaminen on älykäs harrastus ja tekee heistä fiksuja, vaikka heidän luonteensa, arvomaailmansa ja mielipiteensä olisivat kuinka kieroutuneita, en olisi reagoinut noin.

        Yhteiskunnan loinen vaatii muita palvelemaan häntä voidakseen loisia entistäkin enemmän.
        Seuraavaksi naapurien varmaan pitäisi pestä pyykkisikin ja käydä puolestasi kaupassa varastamassa, jos et satu itse jaksamaan pukea.


      • hyvä esimerkki
        AlienIndie kirjoitti:

        K:
        "Jotkut naapurin paskaläjätkin käy vittuilemassa kun jätän roskapusseja rappukäytävään... ei ketään voi velvoittaa viemään niitä roskikseen jos ei ole muuten ulos menossa"

        "heitän joskus roskia parvekkeelta jos ne tuottavat asuntoon pahaa hajua tai niissä on hometta"

        V:
        Olen alkanut heittää roskia parvekkeelta VASTA sen jälkeen, kun siitä että jätin siististi paketoituja roskapusseja rappuun alkoi tulla valitusta. Lisäksi talo jossa asun on kolho betonikuutio ja sen rappukäytävä on niin ankea, että siellä ei ole edes ikkunoita, yksi kelmeä oranssi lamppu valaisee kerrosta. Se on siis pelkkää pilkunnussintaa ettei muka saisi roskapusseja jättää sinne, kenenkään tervepollaisen viihtyisyys ei siitä kärsi. Kai tiesit että tässsä pilkunnussijaihmistyypissä on harvinaisen paljon psykopaatteja? Mm. Dennis Rader sarjamurhaaja mittaili kuulemma naapuriensa nurmikoita viivaimella. Osaatko sinä perustella minulle, miksi (etenkin ym. oloissa) minun tulisi talvella pukea päälle raskaat ulkovaatteet ja käydä vieämässä asuntoon hajuhaittaa tuottavat roskat ulos, vaikka olisin päättänyt viettää koko päivän rennosti yöpaidassa? Siihen hommaan menisi ajallisestikin useita minuutteja. Tämä kysymys voidaan muotoilla myös toisin: miksi tavallinen ihminen ei saisi yksityiselämässään järjestellä asioita samalla tehokkuudella kuin teollisuuslaitoksissa? Mikä velvollisuus tavallisella ihmisellä yksityiselämässään on olla tehoton ja söhlätä sinne tänne ilman suunnitelmallisuutta. Se että minä jätän pussin joka on saatava tästä asuntotilasta pois tuohon rappuun josta joku joka siitä menee seuraavaksi voi ottaa sen mukaansa noudattaa TISMALLEEN SAMAA LOGISTIIKAN LOGIIKKAA MITÄ SOVELLETAAN TEOLLISUUSLAITOKSSSA. Jos jokainen (niin ihminen kuin robotti) ei työskentelisi tietyllä rajatulla alueella ja delegoisi pitkän matkan logistiikkaa jollekin toiselle, laitos olisi pelkkää kaaosta, kaikki olisivat toistensa tiellä, ja lisäksi tulisi valtava hukka käytetyssä työajassa, kun tyypin joka on käynyt jossain pitää ensin istuutua ja ottaa uudelleen käteensä työvälineet ja järjestellä työpiste sellaiseksi että siinä voi taas työskennellä sen sijaa että tekisi työtä jatkuvasti kun taas joku muu hoitaa kuljetustyötä jatkuvasti.


        "Olisi aivan mahtavaa jos saisi ajettua jonkun itsemurhaan sillä, että pitää terrorillaan puuterin ovet lukossa"

        Niin... taas se konteksti. Minulle toivottiin puuterilla itsemurhaa, ja olin ymmärrettävästi siitä tuohtunut, joten siksi kirjoitin tuollaista. Otti niin vitusti päähän se tekopyhyys että oltiin muka "huolissaan" mitä tapahtuu nuorille jotka jäävät ilman vertaistukea kun puuteri on kiinni, vaikka minulle oli aiemmin aktiivisesti toivottu itsemurhaa. Tietenkään ei ole toivottavaa että kukaan ajautuisi itsemurhaan. Edes minä. Tai varsinkaan minä.

        "Vois kyl joku käydä pistääs pommin tuonne Hartwall-areenalle silloin kun siellä on näitä hikisiä nörttejä koneidensa kanssa. Olisi palvelus kaikille."

        Tässäkään en ollut aivan tosissani, tuli vain niin kammottavalla tavalla mieleen misakin "olen saletisti huippuälykäs koska olen tosi ässä starcraftissa" -asenne, ja muutamalta muulta tyypiltä sitä ennen saamani ihmettely, että olenko jotenkin tylsämielinen kun vietän päiväni mieluummin tekemättä mitään kuin jotain aivotonta räiskintäpeliä tahkoten. Jos ei olisi tullut vastaan niin montaa ylimielistä pelaajaa, jotka esittävät että pelaaminen on älykäs harrastus ja tekee heistä fiksuja, vaikka heidän luonteensa, arvomaailmansa ja mielipiteensä olisivat kuinka kieroutuneita, en olisi reagoinut noin.

        Sinä olisit voinut käydä kysymässä naapureiltasi mitä voisit tehdä heidän hyväkseen jos he sitten puolestaan veisivät sinun roskasi.

        Jos olet kykenemätön itse soskiasi viemään, niin silloin sinun pitää puolestasi tehdä jotain muiden auttamiseksi. Vertauksesi tehtaaseen on sikäli hyvä, että jos et tee osuuttasi ja ole hyödyllinen sinut irtisanotaan. Loisimisen seurauksena sinut heitettiin pihalle vuokra-asunnostasikin.


      • Näin se menee
        hyvä esimerkki kirjoitti:

        Sinä olisit voinut käydä kysymässä naapureiltasi mitä voisit tehdä heidän hyväkseen jos he sitten puolestaan veisivät sinun roskasi.

        Jos olet kykenemätön itse soskiasi viemään, niin silloin sinun pitää puolestasi tehdä jotain muiden auttamiseksi. Vertauksesi tehtaaseen on sikäli hyvä, että jos et tee osuuttasi ja ole hyödyllinen sinut irtisanotaan. Loisimisen seurauksena sinut heitettiin pihalle vuokra-asunnostasikin.

        Eihän Allu voi tehdä mitään jos siitä on jollekin toiselle hyötyä. Vielä pahempaa jos joku saa siitä rahaa (kauppias, vuokraisäntä ym.). Allun pitää saada kaikki mutta hän ei halua antaa mitään.


      • Hoitoa tarvitset
        AlienIndie kirjoitti:

        ESim. Siksi, että tuossa ei ole yhtäkään syyttömiin kohdistunutta vakavaa tapausta, ja silloinkin kun on ollut syyttömiä kohteena on se aiheutunut jostain mitä joku muu on tehnyt tai sanonut minulle sitä ennen? En ehkä ole täydellinen ihminen, kun en kykene hallitsemaan aina itseäni, mutta kyllä seurani sisältää silti paljon enemmän hyviä kuin huonoja puolia. Olen luotettava ystävä niille jotka haluavat olla sitä minulle. Ette te määrää lopetettavaksi tai eristettäväksi sellaistakaan ihmistä jolla on vaikka Tourette ja joka sen takia kiroilee hallitsemattomasti, vai mitä? Ja lopuksi sitaatti: "If you can't stand me at my worst, you don't deserve me at my best" -Marilyn Monroe

        Mielestäsi siis syytöntä saa rangaista jonkun toisen tekemän asian johdosta? Juuri se arvaamatonta toimintaa ja sinällään jo riittävän hyvä syy toimittaa sinut hoitoon.


      • Olen joskus hyvin
        Hoitoa tarvitset kirjoitti:

        Mielestäsi siis syytöntä saa rangaista jonkun toisen tekemän asian johdosta? Juuri se arvaamatonta toimintaa ja sinällään jo riittävän hyvä syy toimittaa sinut hoitoon.

        äkkipikainen, mutta se ei kohdistu toisiin ihmisiin. Kerran heitin videokameran paskaksi, mutta itse sen maksoin ja sitten vasta vituttikin. En kuitenkaan syyttänyt siitä ketään toista.


    • Osuva kommentti

      Sitten sinä myönnät olevasi psykopaatti. Muistatko kun trollasit paldtaa homoviesteilläsi?

    • Hyvä teksti

      Sinulta viimeksi luulisi tulevan viestin jossa trollaajat todetaan mielenvikaisiksi. Taisit kerrankin olla rehellinen?

      Kannattaisi lukea ketjut huolellisemmin, kyllä siellä on sinusta varoittava viesti. Nimeäsi ei mainita, mutta muuten vihjeet on niin selkeät, ettei erehtymisestä pelkoa ole.

    • T4K7j
      • Kyllä Allusta ilmoitettiin, mutta ilmoitukset eivät johtaneet mihinkään, turhauttavaa....


      • niinpä niin

        Ilmoitettiin, ilmoitettiin, mm. silloin kun esitti konkreettisia pahoinpitelyuhkauksia. Mutta eihän niihin mitenkään reagoitu :(((
        Tässä olisi keskustelun paikka, mitä virkaa noilla ilmoituksilla on kun ei kerran reagoida. Viranomaiset ovat mielestään ratkaisseet ongelman kun on tehty tietotekninen ratkaisu, mutta ihmiset ja toimenpiteet on silti unohdettu.
        Tämähän on muuten ongelma koko terveydenhoitojärjestelmässä. Rakennetaan hallinnonuudistuksia ja laatujärjestelmiä miljardeilla, mutta ihminen unohtuu kuviosta.


      • jkhhkj
        niinpä niin kirjoitti:

        Ilmoitettiin, ilmoitettiin, mm. silloin kun esitti konkreettisia pahoinpitelyuhkauksia. Mutta eihän niihin mitenkään reagoitu :(((
        Tässä olisi keskustelun paikka, mitä virkaa noilla ilmoituksilla on kun ei kerran reagoida. Viranomaiset ovat mielestään ratkaisseet ongelman kun on tehty tietotekninen ratkaisu, mutta ihmiset ja toimenpiteet on silti unohdettu.
        Tämähän on muuten ongelma koko terveydenhoitojärjestelmässä. Rakennetaan hallinnonuudistuksia ja laatujärjestelmiä miljardeilla, mutta ihminen unohtuu kuviosta.

        Eikä ilmoittaminen viranomaisille rajoittunut näihin netti-ilmoituksiin. Järjestötaholtakin tehtiin virallisia ilmoituksia poliisille, mutta nekään eivät johtaneet mihinkään konkreettiseen. Näköjään vasta lain muututtua päästiin tarttumaan uhkauksiin kun suunnittelukin kriminalisoitiin ja kohde oli riittävän arvovaltainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe