Multikopteri kiinnostaisi, mutta vaikuttaa kyllä todella monimutkaiselta kopterin kalibrointi ja lisäksi myös lähetin pitää kalibroida ja vaikuttaa erittäin monimutkaiselta ja vaikeaselkoiselta toimenpiteeltä, joka videolla näytetään.
Siinä lähetin pyöritetään monta kertaa eri asennoissa, painetaan nappeja, liikutetetaan viivan yli ja taas pyöritetään ja liikutetaan.
Vaikuttaa monimutkaiselta, kun vertaa tavalliseen rc lennättämiseen.
Ei tarvi tuollaisia kalibrointeja, vaan virrat lähettimeen, jonka jälkeen virta lennokkiin jaa lennättämään.
Muuten kiinnostaisi multikopteri ja sillä ilmakuvaus, mutta kun vaikuttaa aika monimutkaiselta ja vaikeaselkoiselta tuo kalibrointi, niin taitaa jäädä multikopteri hankkimatta, kun en kuitenkaan osaa sitä suorittaa täydellisesti, niin ei oikein kiinnosta, että multikopteri ei lennäkään kuten pitää epäonnistuneen kalibroinnin seurauksena.
Muuten olisivat ihan kiinnostavia laitteita, mutta ei ainakaan arvaa lähteä hankkimaan mitään yli 500 € kameramultikopteria, jossa GPS yhteydet ja FPV lennätys ominaisuudet, jos ei sitten osaakkaan kalibroida ja säättää asetukset oikein, niin ei toimikaan oikein, kuten pitäisi.
Nine Eagle Galaxy Visitor 2, Kameralla "kalibrointi ???"
2
548
Vastaukset
- lennätystä
Eipä se "tavallinen" rc-lennättäminenkään ole ihan noin helppoa. Kannattaa kokeilla ensin normaalia lennätystä ja hakea kerhoa/kaveria, joka neuvoo alkeissa ja vaikka tuon multikopterin lennätystä.
- puljaaaja
Ei ole yhtään vaikeaa.
Noissa pikku leluissa ei oikein ole muuta kuin että lataa akun ja akku kiinni. Se alustaa itsensä ja on lentokunnossa. Loput asetukset on tuunausta, joilla voi vaikuttaa laitteen käyttäytymiseen ja on kyllä hyvä käydä läpi ja laittaa manuaalin mukaan suositellut asetukset niin todennäköisemmin pysyy räpylässä kun ensimmäisen kerran nostaa ilmaan. Mutta noi multihommat on kyllä helppoja lentää.
Olen puljannu tavallisen 450 kokosen kopterin kanssa vuoden kohta verran. Se jos mikä oli vaikeaa ja vieläkin tulee jotain uutta eteen. Mulla meni varmaan toista tuntia ekalla kerralla saada gyron asetukset kuntoon kun joka toista kohtaa piti olla googlettamassa tai kyselemässä.
Sitä ennen oli just "pikku lelu" vaikka äkäinen ja nopea vaihtamaan suuntaa ja oli seinillä. Akku kiinni ja menoks, siinäkin piti ekoilla kerroilla muuttaa expoja ja kaasukäyrää että sai totutella laitteeseen ja orientaatioon.
Kopterit.net - sinne siis jos et jo ole. Siellä on multivehkeille oma alue. Tee tunnukset jos on kysyttävää, mutta sieltä löytää tänä päivänä lähes kaiken kunhan vaan jaksaa lukea.
Helifreak on hyvä engelskan kielinen foorumi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1255577Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu445322Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524437Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693998- 853424
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta923334IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523281Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451541
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160