Miten teillä tehtiin olohuoneen ja keittiön välinen kantava palkki. Huomasin parista blogista että siihen oli käytetty ihan koko puuta, meillä palkki on rakennettu jostain ihmeen rakennusjätteistä, kakkosnelosista ja levytetty päältä? Meillä on avaimet käteen talopaketti, onko meitä siis huijattu?
Muurametalon rakentaneet
6
535
Vastaukset
- normaalia kai
Ilmeisesti tarkoitat KERTOPUUPALKKIA, linkissä kuva:
http://www.puumerkki.fi/tuotteet_ja_tuotemerkit/tuotteet/runkopuutavara_ja_rakennepuutavara.html
Meillä ainakin on käytetty kantavana rakenteena poikittaispalkki ja sivuttaisrakenteeena kertopuupalkkia joka on erittäin luja ja ohut palkki ko. tarkoitukseen.
Uskon, että tuo kertopuupalkki on myös hinnaltaan edullisempi kuin LIIMAPUUPALKKI joka näyttää kokonaiselta puulta.
Meillä tosin tuo alunperin suunnitelmissa näkymään jäävä palkki muutettiin myöhemmin piilopuupalkiksi jolloin palkki upotetaan välipohjan rakenteeseen.
Vaimo sai siinä kohtaa hepulin kun piirrustuksessa luki "näkyvä palkki" suunnitellun ruokailutilan yläpuolella. Kiitos Jetta-talolle hienosti hoidetusta muutoksesta siinä kohtaa.
Kertopuupalkki pitää verhoilla. Siitä ei saa siistiä muuten. Kaverillani on muurametalo jossa myös näkyvä verhoiltu palkki. - ap....
jep, kertopuupalkeista kyhätty eli eri mittaisia ohuita 2cm palkkeja naulattu yhteen. Liimupuupalkki on paljon näyttävämmän näköinen, mutta sitä meille ei annettu edes vaihtoehdoksi. Olisi parempi jos meilläkin se olisi upotettuna välipohjaan.
- kari9
Nämä palkkiasiat ovat ammattimiesten hommaa. Tapauksenne ei välttämättä ole ollenkaan vertailukelpoisia esim. tehdä "upotus" eli ripustaa palkki sisäkaton tasolle.Vastaava mestari/valvoja kehiin
- atteeee
Hei
Huomasin, että alapohjaan on tullut muutosta ,näytti olevan jotain spu:ta?
millain periaate tuo on??- qweqqe
Lämmin alapohja. Sellainen tehdään jos sellaisen tilaa, muutoin samanlainen kuin ennen.
- heikkkkh
qweqqe kirjoitti:
Lämmin alapohja. Sellainen tehdään jos sellaisen tilaa, muutoin samanlainen kuin ennen.
Jaa, eikö tule siihen hintaan?, no onko paljon eur eroa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1234857Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1864530Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191970- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331492Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann81292Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 821170
- 741065
- 921008