Hämeenlinnassa hyviä asioita ovat _____________________?
Tämä on kysymys, mihin en keksi yhtäkään vastausta. Voisitteko te minua viisaammat kertoa, että mitkä asiat ovat paremmin nykyisessä suur-Hämeenlinnassa kuin esimerkiksi naapurikunta Janakkalassa?
Jään odottamaan runsaslukuisia vastauksia.
Tämä on kysymys, mihin en keksi yhtäkään vastausta. Voisitteko te minua viisaammat kertoa, että mitkä asiat ovat paremmin nykyisessä suur-Hämeenlinnassa kuin esimerkiksi naapurikunta Janakkalassa?
Jään odottamaan runsaslukuisia vastauksia.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Keksin yhden. Aulanko sijaitsee Hämeenlinnassa. Yhtä kaunista paikkaa ei ole Janakkalassa.
Jotakin muuta?
Täällä Hämeenlinnassa ei ole enää yhtään rasistia ja sekarotuista piskiä. Kiitos kysymästä, mutta nyt täällä on todella upeaa asua ja elää kuten sivistyksessä tulee. Janakkalan neroille on muuten aivan oma ketju. Kiitos.
Koirani on ihan puhdasrotuinen suomenpystykorva.
Tuossa viestissäsi ei ollut yhtäkään hyvää perustetta Hämeenlinnaan liittyen. Ilmeisesti sinun mielestäsi Hämeenlinnassa ei ole mikään asia paremmin kuin Janakkalassa.
Seuraava?
Lisään vielä hyvien asioiden listaan että Hämeenlinnassa kaikki ymmärtävät nyt kirjoitusta. Selvitä sekarotuisen piskisi tausta ja järkyty.
Rasistit eivät ole aiheuttaneet Hämeenlinnan nykyisiä ongelmia ja lapsiperheiden joukkopakoa.
Koirien sekarotuisuus -argumentti vaikuttaa jonkinsorttiselta trollaukselta, joten Iisakki / Heini menepäs siitä taas jonnekin muualle, kun muut yrittävät keskustella asiallisesti.
Kappas vaan Heini on ostanut sekarotuisen piskin mutta yhtä äreä kun ennenkin. Ei täällä ole kukaan edes väittänyt, että rasistit on ongelmia aiheuttaneet vaan paljon kiitelty, että yksi ymmärsi muuttaa pois Janakkalaan. Kiitos siitä Heini.
Ehdotan että jatkat tätä keskustelua siellä Turengin omalla keskustelupalstalla.
Siellä kaikki ovat samaa mieltä kanssani, joten keskustelu ei ole kovin hedelmällistä. Tosin täälläkin näyttää olevan hyvin hiljaista mitä tulee siihen, että mitkä ovat niitä nykyisen suur-Hämeenlinnan hyviä puolia hämeenlinnalaisten tai ulkopaikkakuntalaisten mielestä. Mikä on se Hämeenlinnan vetovoimatekijä, mikä tekee Hämeenlinnasta hyvän paikan olla ja elää. Tästä tahtoisin kuulla lisää teiltä viisaamilta, erityisesti paikallisten näkemykset kiinnostavat.
Meillä on kulttuuria Verkatehtaalla, siellä janakkalalaisetkin tungeksivat suurin joukoin joka ilta nauttimassa meidän verovaroin kustannetuista palveluista.
Verkatehdas tuottaa tappioo joka vuosi.
Janakkalalaiset välttävätä Hämeenlinnan kauppoja, kulttuuritaloja ja vastaavia paikkoja, sillä Hämeenlinnasta on tehty selväksi, että janakkalalaiset maksavat asiakkaat eivät kelpaa. Jopa pummeiksi meitä on haukuttu.
No pitäkää tunkkinne, meidän perhe ja suurin osa muistakin janakkalaisista hoitaa isommat ostoksensa Riihimäellä tätä nykyä. Sinne kelpaavat maksavat asiakkaat, olivatpa sitten paikallisia tai muualta. Palvelu ja vastaanotto on aina ystävällistä.
Meillä on kushin-kan:in sali josta tulee Euroopan voittajia tällä hetkellä kickbox:sista ja muutenkin parempi laatuista opetusta kuin muissa paikkakunnissa ja Se on fakta
Kerrassaan hienoa ja samalla hölmö todistit, että Jankkalassa on tunkki mutta ei kauppoja kun muualla pitää mennä.
Mitäs täällä poraat? Me hämeenlinnalaiset sen Verkatehtaan kulut maksetaan, koska haluamme maksaa korkeatasoisesta kulttuurista. Ei sitä Verkatehdasta rakennettu miksikään tuottavaksi liikelaitokseksi.
Mitäs te Janakkalassa saatte verorahoillenne vastineeksi, muuta kuin kurjuutta. Mites ne kunnan säästötoimet? Onko vesi kylmää uimahallissa? Palaako missään enää katuvalot? Onko koululuruoka kaurapuuroo?
Innovatiivisuus= esim. SCC joka ei toteudu koskaan, Turhat parkkitalot= tyhjät, Kauppakeskus Ryysyranta=aluksi pöhinä, sitten tuskainen röhinä, Innoparkin johdannaiset=kuka maksaa ja monta muuta tulevaa hölmöilyä, kunhan vaan maksaja jostain vielä löytyisi
Unohdit itsesi. Ei täällä tarvita itkupillejä joilla on kaikki huonosti.
Hiljasta näyttää olevan. Siis kertokaa nyt niitä asioita, mitkä ovat paremmin Hämeenlinnassa kuin esimerkiksi Janakkalassa. Aulanko on jo mainittu. Mielenkiinnolla odotan näkemyksiä siitä kuinka upea kaupunki Hämeenlinna on nykyisin. Sana on vapaa arvon herrat ja rouvat.
Kiitos kiitos. Hämeenlinnassa ei ole enää rasistia, sekarotusta hurttaa, omanpesänlikaajaa ja itkijää. Meillä on aidosti sivistyneitä ihmisiä mikä on tosihieno asia.
"Siis kertokaa nyt niitä asioita, mitkä ovat paremmin Hämeenlinnassa kuin esimerkiksi Janakkalassa."
Kaikki.
Täällä ei olla kateellisia naapurikunnille. Meillä on kaikkea!!!
Janakkalassa hyvää se, että se toimii Hml:n sylkykuppina. Tällä on hyvä elää.
Janakkalassa on muutama hyvin tunnettu rasistihäirikkö, joten koko kunnan leimaaminen on kohtuutonta.
Meillä on katuvalot!
Meillä on Tokmanni, jossa janakkalaisetkin jonottavat ilmaisia ämpäreitä.
Meillä on jäähalli, jossa janakkalalaisetkin istuvat naama vinossa, kun HPK voittaa.
Meillä on upeat hämeenlinnalaisten verorahoilla rakennetut sisäliikuntahallit ja lämmitetty tekonurmi, joissa janakkalaisporukatkin käyvät pelaamassa.
Meillä on hiihtolatu Ahvenistolla, jossa janakkalalaisiakin on hiihtelemässä pilvin pimein.
Meillä on myös maauimala (kohta). Naapurikuntalaisille saa pistää kovat pääsymaksut, jos sinnekin änkeävät. Se on korjattu meidän rahoilla.
Teillä on järven viereen rakennettu, kesäkäyttöinen maauimala. Kulut tulevat veronmaksajien kannettavaksi. Arvatkaa onko meillä Janakkalassa tällaisia päättömyksiä?
Tuota sinun täytyy kysyä Janakkalalta ja mielellään kunnan ketjussa.
Täällä keskustelevat hämeenlinnalaiset, jotka ovat sivistynyttä väkeä. Meillä on monikulttuurinen kaupunki, ei rasisteja mekkaloimassa eikä sekarotuisia piskiä haukkumassa. Janakkalalaisten on turha sekaantua meidän asioihin kun omassa kunnassa vaan metsälammen vesi on velatonta. Mutta nauti siitä.
Meillä on kaupungin budjetissa miljoonien ylijäämät ja tuottavissa rahastoissa yli 85 miljoonaa. Mitäs teillä, muuta kuin velkaa velan päälle?
Kiitos kauriinmaalainen kotikuntasi Janakkalan häpäisystä. Jospa jatkaisit matkaa muualle.
60- 70-, 80- luvut. Siinä kaikki
Hämeenlinnassa on maailman kovin jätkä. Sen lisäksi se on huumeissa. Löytyykö Janakkalasta vastinetta.