Kävin ensimmäistä kertaa Järvenpäässä hierojalla hartioiden takia.Tämä hieroja ei hieronut ollenkaan hartioita ,vaan etsi kipeitä kohtia rinta,olkapää,ym,paikoista ,joita paineli sormilla pyörittäen ,niin että koski tosi paljon.Venytteli käsiä ja paineli olkapäätäni joka on kipeä ennestään kaatumisen takia.(hauisjänne repeytynyt 2 paikasta).Tunnin ihmettelin että mitähän tämä oikein on kun hartioita ei yhtään hierota.Itsekkin saan paremmin hierottua hartioitani.kyllä oli viimeinen kerta kun hierojalle menen.
Onkohan kenelläkään vastaavanlaista kokemusta haria hieronnasta.
Koko aika oli sellainen tunne että selviänkö tämän jälkeen edes kotiin.
Hartiat jumissa
7
305
Vastaukset
- Koulutettu hieroja
Vaikuttaa hieman provokatiiviselta tekstiltä, mutta ikävää jos noin on päässyt käymään. Oliko kyseessä ihan klassista tai uhreiluhierontaa tarjoava koulutettu hieroja vai kenties, joku vähän erikoisemman hierontalajin harrastaja?
Kuulostaa erikoiselta, ettei ole ollenkaan hierottu hartiaseutua. Olkapäiden ja rintalihaksen alue toki on hyvä käsitellä hartiaongelmien yhteydessä, tarpeen mukaan.
Suosittelen kokeilemaan toista hierojaa ja lukemaan esimerkiksi keskusteluja, arvosteluja tai heidän omia nettisivujaan, joista saa aika hyvän käsityksen yleensä siitä millaista hierontaa on tarjolla.- pettynyt60
Luin täältä että hän on koulutettu urheiluhieroja.Mutta pitäisihän hänen osata silti hieroa hartioitakin.
- Koulutettu hieroja
No jos on ollut sellainen, niin on kummallista, ettei hän ole kysellyt sinulta, millaista hierontaa toivoisit. Keskustelitkos asiasta hierojan kanssa jällkikäteen tai hieronnan aikana?
- sama-60
Ei keskusteltu,koska en tiennyt että on niin monenlaista hierontaa.
- Koulutettu hieroja
Tekijöitä on monenlaisia, vaikka nimikkeet olisivatkin samanlaisia tai saman tyyppisiä. Jokaisella on myös omanlaisensa kädejälki, joka jalostuu kokemuksen ja erilaisten koulutusten kautta. No toivottavasti päädyt kokeilemaan eri hierojaa tai keskustelemaan ja kertomaan omat tarpeesi ensi kerralla hieronnassa käydessäsi.
- ````````````````
Minä luulen että hieroja hieroi kyllä ihan oikeasta paikasta mutta maallikko ei ole vain ihan selvillä anatomiasta. Mutta kyllä hierominen välillä sattuu kun löytyy se kipeä paikka siitä ei pääse mihinkään.
- Koulutettu hieroja
Vaikea sanoa, mutta ainakin itse kyselen asiakkaaltani, että mitä paikkoja hän toivoo hierottavan ja millaisia ongelmia on ollut. Sitten ynnäillään yhteen molempien näkemyksiä tyydyttävä hieronta.
Tiedän kyllä hierojia, jotka vain hierovat, eivätkä keräile asiakastietoja tai tutki/haastattele asiakasta ollenkaan tai todella vähän. Hieronnan aikana pitäisi myös muistaa kysyä tuntemuksia ja viimeistään seuraavalla kerralla keskittyä myös asiakkaan toivomiin kohtiin enemmälti, kun on ensimmäisestä kerrasta jo kokemus.
Itse ajattelen asian, niin että tarvittaessa kun hyvin perustellusti kertoo asiakkaalle ja pystyy tuomaan esiin, miksi tekee jotain tai käy muitakin paikkoja läpi, niin asiakaskin ymmärtää ja oppii luottamaan hierojaan. Monet eivät vaivaudu selittämään asioita tai kyselemään, että onko aikaisempaa kokemusta hieronnasta tai muista hoidoista. Näillä pienillä asioilla, kun voidaan tehdä hyvä asiakaskokemus ja saadaan asiakaskin ymmärtämään paremmin, miksi mitäkin tehdään.
Loppuen lopuksi asiakashan se on joka siitä maksaa, joten jos omat perustelut eivät asiakasta tyydytä, niin sitten hierotaan hänen toivomalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857971- 827890
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1696134- 105370
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585128En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛224211Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53940- 373739
- 393730
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..383570