Olen juuri myynyt hivenen omaisuuttani ja mietin että miten saisin tuon kyseisen sijoituksen tuottamaan voittoa mahdollisimman nopeasti, en jaksa vuosia kytätä kursseja yms mitä muuta voisin ostaa kun osakkeita ja sijoittaa?
Mihin sijoitan 20.000e?
knjaskja
12630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
talvivaaran osakkeisiin
YIT?
Samaa mieltä.
Talvivaara potki juuri myyrän pois johdosta. Kurssi on alimmillaan miesmuistiin.
Päivässä tai parissa kymmenien % tuotto helposti.
Jos maltat odottaa pari kuukautta tuplaus tai triplaus hyvinkin todennäköinen scenario.
On nimittäin sen verran poliitikoilla osakkeissa kiinni papua, ettei tätä firmaa konkkaan saa uudet vaalitkaan. Ja ne on ostaneet ku kurssi oli euroja.
Arvoton
Tippunut kurssi puoleen
Ottamalla pirusti riskiä. Siinä on tosin mukana sekin mahdollisuus, että sijoitettu summa ei kasvakaan vaan pienenee tai häviää.
Parissa vastauksessa mainittu Talvivaara on hyvä esimerkki. Jos firma selviää, rahasi moninkertaistuvat muutamassa vuodessa. Tosin konkurssi on nyt niin lähellä, että kaiken menettäminen on paljon todennäköisempi vaihtoehto. Tällaisen riskin ottaminen on toki järkevää vain jos sinulla on mahdollisuus epäonnistumisen jälkeen yrittää uudelleen. Vaikka olisit laskenut periaatteessa positiivisen odotusarvon oikein, on aika ikävä tilanne todeta, että kaikki meni eikä enää ole millä kokeilisi jotakin muuta.
Jos jaksat pitää sijoituksena esim 10 vuotta, käytä tota osana asunnon ostohinnasta ja paa vuokralle. Riskiin nähden paras tuotto,
Sijoita minuun! ;)
Itsellä oli samankaltainen tilanne 2013, tosin osakemarkkinat oli tuttuja entisestään.
KARO BIO AB Tukholmassa oli kohteeni johon laitoin 10 000 EUR.
Viime viikolla myin puolet 7394 (verot 30% vähennettynä).
Toinen puoli odottaa 1,41 kurssia. Ruottin valuuttaa siis.
Viinaan ja naisiin. Tuhlaa loput.
Itse sijoitin eilen ulkomaisiin toissapäivänä 5000 € ulkomaisiin osakkeisiin.....pistin automaatin myymään kun voittoa 10000..tänään tuli vahvistus sähköpostilla että 15000 ekee on tallennettu tililleni..ei huono..vielä kun aattelee että ekan kerran testasin itse tekemääni ohjelmaa..
Outokumpuun kaikki nyt. Tuplaat rahasi viimeistään kahdessa vuodessa. Kun Outokumpu alkaa viimein taas tekemään tulosta ja maksaa osinkoa, niin tämän päivän ostohinnalla osinkoprosentti tulee olemaan enemmän kuin muhkea.
Bitcoiniin ja Litecoiniin 50/50. Vaikkei nyt teknisesti sijoitus olekaan, on se oikotie onneen, mikäli rahalla onnea saa...