Terve!
Muutettiin juuri 1½ kerroksiseen paritaloon, jossa Nilan VP18 lämpimän ilman talteenotolla ja vesipatteriverkostolla tuettuna. Jokaiseen erilliseen huonetilaan on oma tuloilma; poistot perinteiset (wc:t, sauna, kylppäri, kodari, vh, keittiö, th). Säädöt alkaa olemaan hallussa, lämmintä piisaa ja huoneilma tuntuu raikkaalta.
Nyt kun jo pitkään on täällä "etelässä" ollut tasaisesti ulkolämpötila 1 ( /1 2 astetta) niin kämpässäkin sisälömpötila pysynyt suht' vakiona -alhaalla ka. 21.2, ylhäällä 22.2. Mainiota.
Nilanissa on mahdollista itse asettaa "teho", joka ymmärrykseni mukaan on poiston teho. Ja kone sitten itse säätää tuon tehon ja tuottamansa lämpöenergian mukaan sisäänpuhalluksen tehon - olenkohan oikeassa?
Nyt teho on arvolla [2] (asteikolla 1-4), puhallusteho joskus [1], joskus [2].
En tiedä vastaavatko tulo-ja poistopuolen tehot toisiaan, jos arvot samat.
Pieni ongelma: sisällä vallitsee ajoittaan alipaine joilloin korvausilmaa tulee esim. liesituulettimen kautta (suora hormi ulos, sulkuventtiili puuttuu vielä) sekä lavuaarien viemäristä (oletus). Koska kyseessä on rossipohjainen talo, tulisi tietty pyrkiä tilanteeseen, jossa sisällä vallitsee ylipaine.
Mutta miten ihmeessä tämä hanskataan näin talviaikaan, kun tuloilman tehot ovat maksimissaan 2 (koska lämmöntuotto ei ole riittävä?). Toki voin asettaa imupuolen arvoon [1] - tämäkö se on niinku suositeltu tapa toistaiseksi, kunnes vrk-lämpötila ulkona alkaa olemaan jotain 5...
Vain enkö vaan tajuu nyt jotain perusjuttua oikein.
Kaikesta opastavast tiedosta eutkäteen kiittäen,
-E
Tulo-ja poisto / tasapaino -noviisi kysyy
5
342
Vastaukset
- ? ? ?
On kyllä jotenkin outo kysymys rossipohjineen ja ylipaineineen, etten ymmärrä..
Tuosta löytyy Nilanin käyttöohje, aloita vaikka siitä.
http://www.nilan.fi/wp-content/uploads/pdf/VP18/Nilan_VP18_manual_2008_FI.pdfNjaa, ymärryksessä olen ollut, että rossipohjaisissa taloissa kun kyseessä koneellinen ilmanvaihto, ja mahdollisesti vielä alapohjan koneellinen tuuletus, homman pitäisi toimia niin, että sisällä vallitsee ylipaine suhteessa alapohjaan, jotta korvausilmaa ei lähtisi missään tapauksessa virtaamaan alapohjasta, jossa mahdollisesti kosteutta yms.
Kiitos laajemmasta manuaalista kuin itselläni on hallussa (painettu versio).
-E
- rossari.
Talossa ei koskaan saa olla ylipainetta. IV-koneen asetuksilla säädetään sisälle eina alipaine, sillä muutoin huoneilman suurempi kosteus painuu ylipaineen painamana rakenteisiin ja tiivistyy rakentaan sisään kestepisteen määräämässä lämpötilassa. Kuoren ilmasulku pitää olla niin tiivis, ettei rossipohjasta ole ilmavuotoja.
Rossipohjan tuuletuksella pyritään vaihtamaan alaposjan ilmaa niin paljon, että kosteus pysyy kurissa ja radon minimissä. Alapohjassa pitää olla riittävästi tuuletusaukkoja, jotta sinne saadaan riittävästi raitista korvausilmaa. - yterghgh
Mä jos tekisin rossipohja talon niin säätäisin ilmanvaihdon perinteisesti 10% alipaineelle ja järjestäisin alapohjaan koneellisen poiston niin että siellä olisi vähän enemmän alipainetta kuin asunnossa, silloin olisi radon pyöreä 0.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4761723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781487Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641338Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151299- 100895
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19856- 46777
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15701