Hei,
Onkohan tällainen antennivahvistin sopiva perusharavalle (http://www.partco.biz/verkkokauppa/images/tuotekuvat/a/antloguhf2-medium.jpg) ja pyöreälle fm-antennille (http://www.noretronbroadcast.fi/tuotekuvat/29-1-1.jpg):
-> http://www.ebay.com/itm/TV-VCR-Signal-Booster-Cable-AMP-Amplifier-CATV-Home-Shop-Workplace-2W-T1K-/360768747235?pt=US_Signal_Amplifiers_Filters&hash=item53ff7e36e3
Kiitos etukäteen!
Antennivahvistin
10
254
Vastaukset
- Mastovahvistin
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/40854/dgvmf/Rezeptor-LOG-Supernova-DVB-T-aktiivinen-ulkoantenni#product-description
"Sisäänrakennettu tehokas, matalakohinainen vahvistin. 5V DC virransyöttö digiboksista tai erillisellä virtalähteellä (ei mukana)."
Tuossa 'ympärisäteilevä': http://www.verkkokauppa.com/fi/product/48435/dgxhj/Rezeptor-Soundset-FM-ulkoantenni - Tuota, tuota..
Tarvitset lisäksi antennien läheisyyteen yhdyssuotimen, jotta saat antennit kytkettyä.
Heikossa kentässä tuo ei ole paras mahdollinen, koska vahvistin tulee kaapelin alapäähän. Eli ei pysty parantamaan mahdollisesti huonoa signaali-/kohinasuhdetta, koska lisänä on alastulokaapelin häviöt.
Hyvässä kentässä toimii normaalisti. - katsellut
Mutta eihän se sovi, kun toimii 110:llä voltilla?
- Sokea Reettako?
Sokea Reetta?
Tiedoissa kyllä lukee: Input 220V.
Toki pistokkeen joutuu vaihtamaan.
Mastovahvistin antennissa on yleensä järkevin vaihtoehto.
Turha kohinaa ja häiriöitä on vahvistaa antennikaapelin alapäässä ennen televisiota.
Suosittelen tuota verkkokaupan tuotetta, itse asensin heidän laitteensa ja hyvin näkyvät digi-ja HD kanavat heikossakin kentässä.- PedroV
Kiitos vastauksista.
Minulla on jo tällainen http://www.ebay.com/itm/Triplexer-Combiner-To-Send-FM-DAB-Radio-and-UHF-TV-Down-The-Same-Cable/310632318110?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid=111000&algo=REC.RVI&ao=1&asc=20643&meid=5335674636341471828&pid=100033&prg=9209&rk=0&rkt=4&sd=310632318110, tosin en ole sitä vielä asentanut.
Aikomus oli ostaa kaveriksi tuo mainitsemani antennivahvistin. Pääkerroksessa kaikki tarpeelliset kanavat näkyy, mutta kellarissa ei. - tilaapois
Joo tokkiissa. Ainahan kannattaa tilata yksittäiset sähköosat usasta tai kiinasta niin toimimattomuus on taattu.
- Antenni_Aatu
Tuohon pitää sanoa se, että tunnetutkin merkit ovat nykyisin kaukoidässä tehtyjä. Mitenkähän lienee esim Triax?
Kysyjälle:
Tuo juttu toiminee, kun laitat antennivahvistimen sinne pääkerrokseen mistä kaapeli lähtee kellariin, missä vielä näkyy, eikä sinne kellariin.
Saattaa olla kiinni myös antennirasiasta. Normaalisti ne vaimentavat n. 20dB, paitsi omakotitaloihin tarkoitetut vähemmän. Kaapelin pää pitää tietysti olla oikein päätetty 75 ohmin impedanssiin. Tässä tulee se tietämys peliin. Osa antennirasioista on tarkoitettu ketjutukseen, jolloin päätevastus pitää erikseen laittaa. Osa vähän vaimentavista rasioista toimii ilman päätevastusta TV:hen liitettynä.
Jos kellarissa on vain yksi TV, niin liitäntä suoraan TV:hen ilman antennirasiaa ratkaise ongelman, eikä ehkä tarvitse edes sitä vahvistinta. - halpaa
Voihan tuon pistokkeen napsasta poikki ja vaihtaa schuko-pistokkeen tai ihan vaan kuoria johdonpäät ja pökätä ne rasiaan. Kunhan vaan on halpaa.
- PedroV
Hoituu hyvin tällaisella, ei tarvitse johtoja katkoa: http://www.ebay.com/itm/1pcs-Travel-Plug-Charger-Converter-US-USA-to-EU-EURO-Standard-Adapter-Patchplug-/151187238901?pt=Travel_Adapters_Converters&hash=item2333762ff5
Olen huomannut, että halpuuden lisäksi myös takuuvaihdot ja asiakaspalvelu ihan eri luokkaa mitä Suomessa. Esim. Samsungin digiboksi/bluray-soitin käynyt nyt huollossa kolme kertaa saman vian takia, eivätkä suostu millään vaihtamaan uuteen, vaikka vika ei poistu ja viipyy aina kerrallaan huollossa n. 1,5 vk. Yleensäkin kotimaassa joutuu valitettavan useasti asioimaan kuluttajaneuvojan välityksellä. Citymarket on ollut yllättävä poikkeus.
Kiinan pojilla homma taas toimii lähes automaattisesti, uusi lähtee tilalle, jos tuotteessa vikaa. Halvalla saa ainakin hyvää palvelua :) Laatukin ollut ihan kohtalaista. Monet liikkeet myyvät täällä vieläpä täysin samaa tavaraa, kuin mitä Kiinasta saa alle kolmasosalla hinnasta.
Mutta kiitos vastauksista, tilaan ja kokeilen, josko olisi apua kuvan pätkimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115307Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923262Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403146- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271585Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161159