Paljonko sillä tienaa.
Kouluttautumaton ääliö jolla ei ole mitään muuta avuja kuin alkaa sijaisperheeksi niin paljonko sillä tienaa.
Kannattaako alkaa sijaisperheeksi
6
467
Vastaukset
- Maataloustuki
Eikös palkka makseta nuppiluvun mukaan. Jokaiselle sama palkkio kuntien päättämän taulukon mukaisesti.
- paskasysteemi
Joo kannattaa ryhtyä. Saat rahaa ja lapsia. Normaali ihminenhän joutuu omasta palkasta kustantaa lapsen elämän (lukuunottamatta lapsilisää). Sijaisvanhemmat käärii hyvät fyffet toisten ihmisten lapsilla. Eikä tarvitse sietää synnytystäkään! Lasta ei tarvitse ajatella perheenjäsenenä. Hän voi syödä eri ruokaa kuin muu perhe, eikä hänelle tarvitse ostaa vaatteita. Yhteikunta kiittelee sinua joka tapauksessa.
Jos et huomannut sarkasmiani, niin älä todellakaan ryhdy. On täysin hullua, että lapsilta riistetään omat kelpo vanhemmat ja heidät myydään jollekin toiselle perheelle. siinä menee lapsen elämä pilalle. Ei tiedä, mikä on oikea perhe. Omia vanhempia näkee vain kerran kuussa, eivätkä sijaisvanhemmat kohtele kuin omaa lasta. Sa nähdä, millaisia kriisejä ja mielenterveysongelmia lapselle muodostuu teini-iässä.- Niinpä niin
"Sa nähdä, millaisia kriisejä ja mielenterveysongelmia lapselle muodostuu teini-iässä."
Monestihan tuo asia on mielessä näin sijaisvanhempana.
Meillä kaksi sijoitettua käyvät terapiassa ja todellakin mietityttää, että millaista se teini-ikä sitten vielä tulee olemaan.
Tosin noista sinun mainitsemistasi syistä traumoja ei ole tullut, koska eivät ole niitä kokeneet. Paitsi heidän kohdallaan tuo, etteivät lapset tapaa kovinkaan usein vanhempiaan kun vanhemmat joutuvat välillä perumaan tapaamisia kiireidensä johdosta.
- no else to say
Yksi ja ainoa neuvo kaikille jotka haluavat sijaisvanhemmiksi.PLEASE!! älkää ensimmäisenä miettikö sitä rahaa,vaan että toivoisin sellaisten ryhtyvän siihen hommaan jotka vilpittömästi haluavat auttaa lasta saamaan hyvän ja turvallisen kodin josta ei PUUTU RAKKAUTTA!!!!!!!!
- santa maria
itse olen asunut sijaisperheessä ja kokenut sen helpotukseksi. Oman äidin luona asumisesta ei olisi tullut mitään, vaan voisin löyty katuojasta harvasen aamu. kohdeltu on kuin muitakin lapsia, ja tästä sijaisperheestä olen saanut aivan mahtavia sisaruksia, joita minulla ei siis biologisesti ole.
- Sijaislapsi :( / (:
santa maria kirjoitti:
itse olen asunut sijaisperheessä ja kokenut sen helpotukseksi. Oman äidin luona asumisesta ei olisi tullut mitään, vaan voisin löyty katuojasta harvasen aamu. kohdeltu on kuin muitakin lapsia, ja tästä sijaisperheestä olen saanut aivan mahtavia sisaruksia, joita minulla ei siis biologisesti ole.
Siis oikeesti miettikää nyt meitä sijaislapsia älkääkä pelkästään sitä rahaa! Koittakaa tajuta kui kauheeta on asuu talossa jossa et ole heidän "oma" eikä sinua kohdella kuin muita.. oisko teistä kiva tietää kymmenen vuoden jälkeen että teitä pidettiin vain rahan takia! ärsyttää oikeesti.. älkää ruvetko sijaisperheeksi jos ette ole valmiita antamaan tukea,turvaa,luottamusta ja vaikka sitä rakkauttakin!(: Kokemuksesta sanon.. mun sijaiskoti oli oikeasti kauhea paikka:/ mutta on niitä hyviäkin!(: itse aion aikuisena perustaa sijaisperheen(: Anteeks täst ku tuli pitkä mut helpotti mun mieltä XD.. kiitos(:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214550Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692632Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41845
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789