Hyvää Naistenpäivää!

Me naiset ollaan tänään jostainsyystä saatu oikein oman kansainvälisen päivänkin ,
Onko teissä miehisstä kukaan huomannut sitä .
Tulin vaan katsomaan jos vaikka nämä 70 Centlemannit olisivat vaikka ruusulla muistaneet ,
Kuinka on .
25184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Jo eilen facessa joku siitä mainitti, mutta luulin jonku houruvan. Korjattava asia nyt on heti. Miljoonittain sinisiä ja keltaisia ruusuja kaikille naisille ja ennenkaikkea sinulle Ullamirjami.

Äänestä

tuo pahuksen jj ehti ensin, koska en harrasta juutuubea, niin toivon jonku minua centemamman vetävän ketjuun nuo miljoona miljoona ruusua joko Veeran tai Allan esittämänä, olettehan Te kaikki noiden ruusujen arvoisia! Itse poikkesin ostamaan orkidean vaimolleni, Ja aamulla kahvin kera jotain tavallista parempaa.Sterelta tietysti Arja S:n Mistä tunnet sä ystävän. Se on vähän niinkuin syntymäpäiväperinne mutta sopinee huomenakin.

Äänestä

  • UPDATE_10069376 kirjoitti:

    Tulin vielä uudelleen koneelle käväisemään, kun jäi kuuntelematta ja teki mieli kuunnella tuo iki-ihana ''Mistä tunnet sä ystävän?"

    http://www.youtube.com/watch?v=WnK42s_pf2E

    Tulkitsin tuon sanasi ' centemamman ' cente-mamma
    -sanaksi. Siksi niin aktiivisesti autoin.

    Äänestä

  • P.S. kirjoitti:

    Tulkitsin tuon sanasi ' centemamman ' cente-mamma
    -sanaksi. Siksi niin aktiivisesti autoin.

    olla gentleman ja gentlemamma,

    ihan hyviä nimityksiä oisivat !

    Äänestä

  • Nyt kun kuuntelin Alla Pugachevan ja veera teleniuksen omat tulkinnat .
    Voin sanoa että Veeran tulkinta koskettaaminua enemmän kun olen jotenkin saanut tuntea Veera teleniuksen elämää ,ollaan samasta kaupungista kotoisin . Ja eise hänenkään rakkaushistoria ollut niitä kaikkein helpompia .
    Itse en saanut samanlaista kokea onneksi -- tai kuinka sen nyt ottaakin --kun jäin leskeksi 38v , ja siittä ei ollut helppo selvitä

    Mutta Alla Pugachevan tulkinta oli .aivan eri luokkaa --hänhän odotti niitä ruusuja elämältä . Veera oli ne jo saanut.

    Äänestä

Naistenpäivä tulossa rytinällä, heräsin kolinaan outoihin ääniin-
Nyt olen tässä lukenut kirjallisia julkaisuja ikäihmisten kirjoittamina, hereillä toistaiseksi yritystä on ollut ajatuksena jatkaa kesken jääneitä unia, nyt kun olen ½h kuunnellut ilmavirtausten ilakointia ja tiedän mistä nuo rapinat ja kolahdukset tulee.
On kovin epätavallista herätä umpiunesta merkillisiin ääniin, sydän hakkaa, suu kuivuu ja jäsenet voimattomina on vain päästävä ottamaan selvää mitä tapahtuu mistä johtuu.

Naisten päivä se vaan on!
Toivotan Onnea, vauhdilla ja äänekkäästi naiset aloittavat päivänsä.

Äänestä

Muistaakseni se oli vuonna 1975 kun sain kutsun tulla mukaan Kansainvälisen Naistenpäivän Konferenssiin, Helsingissä.

Pidin tilaisuudessa esitelmän, kuuluin työryhmään johon kuului paljon tutkijoita, terveysalan ammatilaisia, lääkäreitä ja suuri joukko eri aloilla työskenteleviä, myöskin miehiä.

Päivien loputtua julkaistiin kirja, johon koottiin tärkeitä puheenvuoroja, omani on siellä joukossa.

Edelleenkin Naistenpäivä on merkittävä, sehän perustuu tavoitteisiin naisten oikeuksien yhdenvertaistamiseksi kautta maailman ja siihen liittyy paljon muutakin, kuin pelkkä ruusujen ojentaminen naisille.

Hyvää Naistenpäivää.

Emme vieläkään ole ihan samalla viivalla, edes Suomessa. Naisen eurolla ei ole miehen euron arvoa.

Äänestä

Räntää räpsyttelee tyynyliinan kokoisina paloina, siitä se juhla saa alkaa,
matto on siisti ja puhtoinen.

Onnea Päivän johdosta Kanssasisaret!

Äänestä

Meillä oli töissä tapana järjestää naistenpäivänä nyyttärit, oli hyviä juustoja, hedelmiä ja patonkia , täytekakulla saatiin suu makeaksi. Mieskollegoillekin armollisesti tarjottiin, he taas ostivat ison ruusukimpun, josta joka nainen sai ottaa kukan tai pari.

Joskus on siskojen kanssa käyty kylpylässä tai entisten kollegojen kanssa jossain kulttuuritapahtumassa. Naistenpäivä on minun kohdallani ollut enemmän naisten leikkimielinen keskinäinen solidaarisuuspäivä kuin olisin ollut miesten kunnioittavan huomion kohteena. Mikähän tämän alkuperäinen tarkoitus lienee ollut, vieläköhän Venäjällä tämä on vapaapäivä kuten Neukkulan aikaan. Eikös tärkeimpien juhlapäivien jäkeinenkin päivä ole vapaata jossain, kun pitää selvitä juhlahumusta.

Hyvällä tuurilla saan tänään kukkakimpun.

Toivotan Palstasisarille mukavaa onnellista päivää , sateiseen ja tuuliseen aamuun heränneenä !

Äänestä
  • Valaiseva kirjoitus.

    Olen aina Ihmetellyt, että kehitysmaista,
    joissa naisille ei ole paljoa arvoa anneta
    nousee kuin tähden lento maailmaan vaikuttajia.

    Ensimmäiseksi tulee mieleen Indira Gandhi.

    On niitä paljon muitakin

    Hyvä naiset, hyvä me!
    Olemme sitkeitä, jatkakaamme

    Äänestä

Kiitos Ihanista Ruusuista !

Äänestä
  • Ketjun aloittajalle Ullamirjamille sekä kaikille kanssasisarilleni vielä lisää ruusuja! Laitan soimaan Fundsija-luotsimme tuolla ylempänä esittämästä toivomuksesta myös Alla Pugachevan ''Miljoona, miljoona, miljoona ruusua'.' Aurinkoista Naistenpäivää!

    Äänestä

  • UPDATE_10069376 kirjoitti:

    Ketjun aloittajalle Ullamirjamille sekä kaikille kanssasisarilleni vielä lisää ruusuja! Laitan soimaan Fundsija-luotsimme tuolla ylempänä esittämästä toivomuksesta myös Alla Pugachevan ''Miljoona, miljoona, miljoona ruusua'.' Aurinkoista Naistenpäivää!

    http://www.youtube.com/watch?v=CAGlI_2vQpg

    Äänestä

Tullessani uimahallilta pyörineni niin kas, talon nurkalla oli kolme laatikollista erivärisiä tulppaanikimppuja. Vieressä laatikko ja lappu, tästä saa ottaa ja laatikkoon saa laittaa jos haluaa jotain maksaa.
Olkoon nämä vaikka minun naistenpäivätulppaanini, kiitos. Epäilen erästä naapurin rouvaa, jolla on suhteita kukkien tuottajiin ja ennenkin on pihan kaunistukseksi kukkia istutellut. Pitää kiittää kun näen hänet.

Äänestä

Me tyttäret, oome sellaisia jotta meirän kans on niin helppo olla, saa olla justihin niinku me sanomma!
Emme mekään kumminkaan täyrellisii oo, meiltä puuttuu heikkouret.

Mahtavaa Naistenpäivää ikinuorille !

Äänestä

Huomasitteko, miten tarttuvaa nauru on?

Varmaan ei kukaan ihan tosikkona pystynyt pysyttelemään?

Äänestä

naama kellään peruslukemille jäädä, kiitoksia linkistä!

Äänestä

Irkku muistaakseni kertoi tämän vuosi sitten siinä ketjussani: "Plussa sulle, jos saat mut nauramaan, plussa mulle, jos saan sut nauramaan!"

(Siinä on niin tuttua kieltä sitä yli 40 vuotta kuunneltuan, että sekin naurattaa.)

Kaks snadii skloddii bamlaa pitskulla.
– Mä oon viis. Paljoks sä oot?
– Emmä tiiä.
– Funtsitsä gimmoi?
– Emmä.
– Sit sä oot neljä.

...................................

Äänestä

nuo nauruvideot kyllä vievät mukanaan! DDD
Päivän parhaat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks jonk nim eipyspe kirjoitti:

Me naiset ollaan tänään jostainsyystä saatu oikein oman kansainvälisen päivänkin ,
Onko teissä miehisstä kukaan huomannut sitä .
Tulin vaan katsomaan jos vaikka nämä 70 Centlemannit olisivat vaikka ruusulla muistaneet ,
Kuinka on .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu