Oikeanlainen antennivahvistin?

PedroV

6

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisko näin.
    • PedroV

      Kiitos vastauksesta, minulla on jo tällainen http://www.ebay.com/itm/Triplexer-Combiner-To-Send-FM-DAB-Radio-and-UHF-TV-Down-The-Same-Cable/310632318110?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid=111000&algo=REC.RVI&ao=1&asc=20643&meid=5335674636341471828&pid=100033&prg=9209&rk=0&rkt=4&sd=310632318110, tosin en ole sitä vielä asentanut. Aikomus oli ostaa kaveriksi tuo mainitsemani antennivahvistin, mutta tarvitsenko sitä? Pääkerroksessa kaikki tarpeelliset kanavat näkyy, mutta kellarissa ei.

      • fgsadfasdfdafafadfad

        tuo muuttaa tilanteen täysin. eli tuon jälkeen tuo ensimmäisen viestisi vahvistin kyllä sopii vallan mainiosti ja en minä ainakaan löydä kokoonpanosta mitään ongelmaa.

        antennit yhdyssuodin vahvistin televisiot

        pitäisi toimia kyllä!


    • PedroV

      Ok. Kiitos vastauksesta! Luuletko, että kannattaisi ensin testata pelkällä yhdyssuotimella (voiko sen asentamisella olla merkitystä nykyiseen), vai hommata suoraan myös vahvistin?

      • Säätöä tasoille?

        http://www.zintech.com.tw/uploads/product/Specification of MP-2431(1).pdf kertoo, että yhdyssuodatin vaimentaa max 1 dB eri alueilla. Yhden dB:n lisävaimennus ei ole paha, mutta vahvistimella se hoituu. Miksi vahvistin pitää tilata noin kaukaa? Vahvistin on jenkkinormin laite, mutta toimii Suomessa, kun virtajohdon töpseli vaihdetaan?

        Kattaako sen VHF-alue kaikki kanavat vai onko se ylimpien kanavien 216-240 MHz kaistasuodin (DAB-kanavat)? UHF-kanavat 61-69 meni mobiiliverkoille, joten suosittelen "olisiko näin" esittämää systeemiä, jossa leikataan pois nuo mobiilikanavat. Lisäksi sillä saa säätövaraa eri taajuusalueille ja vahvistusta tarpeen mukaan.


      • kkfkfkfllffkflfkfkfl

        Kokeilisin kyllä ensin ilman vahvistinta. Aika harvoin sitä tarvitsee, jos antennit on kunnolliset ja oikein suunnattu. Helppohan se on tarvittaessa jälkeenpäin lisätä, jos näyttää että tasoihin ei säävaraa riittävästi jää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3878
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      351
      3011
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      11
      1915
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      781
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      769
    Aihe