Nyt tuntuisi että SBY on saanut uuden hallituksen jossa on syvyyttä, toivottavasti riittävästi, jotta vanhat kitkat vähenevät.
Onnea ja työniloa hallitukselle.
SBY
7
208
Vastaukset
- jovain1
Ai millä tavalla ? Jalostoimikunnan vetäjä pennuttaa narttunsa liian tiheään, millä tavalla on parempi kun esim. edellinen ?
- mitkä arvot
Ei uusi jalostustoimikunnanvetäjä ole ainakaan samanlainen hetken vouha, kuin edeltäjänsä. Hänen kokemuksensa, sekä ymmärryksensä rodusta on aivan erillä tasolla, kun verrataan edeltäjään.
Sikäli kivaa, että toi pennuttaa liian tiheään, on todella kaukaa haettu, eikä pidä paikkaansa. Ainakaan jos ottaa SKL:n ohjeet huomioon. - ei mulla muuta
Nythän on oikeasti niin, jotta entinen jalostustoiminnan vetäjä oli kovin kevyeillä tiedoilla tehtävässään. Varmasti hänelläkin oli tavoitteita ja haaveita, mutta olivatko ne todellisuuden kanssa yhtä, jäi kysymykseksi.
Jos rynnätään "valtaan", kovin ohuen asiantuntemuksen kanssa, lyöden ja haukkuen vasemalle ja oikealle, tulos ei voi olla kovin hyvä.
Minulle henkilökohtaisesti jäi kuva, jotta edeltänyt jalostustoimen vetäjä eli hivenen lapsellisissa kuvitelmissa. tietysti kokemus aikanaan asettaa hänenkin tekemisensä järkevämmälle tasolle. - whatever
Mitkä arvot. " Sikäli kivaa, että toi pennuttaa liian tiheään, on todella kaukaa haettu, eikä pidä paikkaansa. Ainakaan jos ottaa SKL:n ohjeet huomioon. " Kun katselee jalostustietojärjestelmää ,niin kyseinen narttu saanut opennut 12.5.2013 ja toiset pennut 2.3.2014 ,http://files.kotisivukone.com/sby.kotisivukone.com/pentuvalitys/syntyneet_vko_11.pdf. Et ei se niin kaukaa ollukkaan haettu
- hupijuttuja vai
Tiheä pennutus on SKL:n suositusten mukaan, sallittu kerran koiran elämässä. Oliko tässä nyt rikottu kyseistä pykälää,, vai EI.
Jos katsot tai vertaat aiemman jalostustoimikunnan vetäjän linjaan, niin tämä on todella erissä tasossa.
Aiempi jalostustoimen vetäjä salli ja suositteli "ystävilteen" erin käytännön kuin muille.
Esim. Hyvin pitkään roikkui jalostusuroslistalla uros jonka HD-indeksi oli alle 95:n.
Oli myös pentue, pentulistalla jonka ensisynnyttäjä emä oli yli 5 vuotias, pentueesta oli kuitenkin merkintä jotta "pentue täyttää SBY:n suositukset.
Tällaiset tapaukset ovat todella törkeitä, eritoteen kun tietää että jotta kysymyksessäystävyysshteet.
PS. En henkilökohtaisesti tunne kmaaaan henkilöä, nykyistä- tai entistä jalostusposti pitäjää. Jäi vain ihmetyttämään eriarvoisuusasemat. - joo että näin
Vähin mitä odottaa näiltä johtavassa asemassa olevilta, on rehellisyys ja oikeudenmukaisuus. Valitettavasti se ei ole aina toteutunut, aiemmin.
- hieno juttu28
Outi Valle on varmasti paras mahdollinen puheejohtaja. Tietenkään ei hänekään tehtävänsä tule olemaan helppo, koska viimeiset 20 vuotta postia on enimmäkseen hoitaneet kumileimasimet, ilman omaa syvyttä rotuun.
Nyt odotan kyllä iloisin mielin, uskon että saamme hengen hivenen parempaansuntaan, kaikilla osa-alueilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.20110632- 662917
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822628- 882510
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512202Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672069- 451451
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211260Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35912