Sain syksyllä virkatyösuhdetta, josta koeaika oli 6 kk.
Yllättäen sain selvä tammikuun lopussa, että työni mahdollisesti loppuu koeajan lopussa ja kyllä loppui helmikuun alkuvaiheessa.
Sain vielä tiedon, että todennäköisesti en saa mitään työttömyysrahaa 90 päivää ajalle. On jo mennyt 30 päivää ja päätöstä ei ole vielä tehty.
Pääluottamusmiehen neuvolla olen irtisanonut koeajan lopussa.
Yritän tehdä sijaiskeikkoja, mutta on niin paljon muita sijaisia, että en kovasti saa työtä.
Kenellä on ollut samanlaista kokemusta?
Vaikuttaako se paljon ensi lukuvuoden työn saamiseen?
Mistä voi saada rahaa? Kun ei voi edes maksaa vuokraa...
työsuhde loppui koeajan lopussa
9
440
Vastaukset
- juristina tunkiolla
Mistä johtuu, että suhdettasi ei jatkettu? Päättymisen syy on selvästi kerrottava.
- Tsemppiä!
Ymmärsinkö oikein, että irtisanouduit? Miksi ihmeessä? Jos olet itse irtisanoutunut, niin sinulle tulee tuo 90 päivän karenssiaika, jolloin et saa työttömyyskorvausta. Kannattanee kysyä toiselta palstalta, miten sellaisessa tilanteessa voi parhaiten selviytyä.
- fiuhhh
Se karenssihan tulee myös siitä, jos työnantaja irtisanoo....
- Catty
Sosiaalitoimisto.
Sieltä se viimeinen apu tulee elämiseen. Ja et suinkaan ole ainoa. Sos. toimiston luukulla käy tänä päivänä todella moni kouluttautunut ihminen -ei siis enää ole pelkästään se pohjasakan paikka. Ajat on karut ja mitään oikeuksia ei pian ole kenelläkään työntekijällä.
Nyt vaan rohkeasti lähimmän sos.toimiston luukulle selittämään asiasi. Usko, että asiat muuttuu pian paremmaksi :) - 3456yhn
Pääluottamusmies neuvoi sua irtisanoutumaan? Siis mitä helvettiä? Onkohan tässä asiassa jotakin muutakin mitä et kerro?
Sun kirjoituksessa on useampikin hyvin räikeä kielioppivirhe joten tuntuu siltä, että et ole suomalainen. Jos et ole niin voi olla mahdollista, että sua on huijattu koska työnantajat tietävät, että ulkomaalaiset eivät yleensä tiedä kaikkia Suomen lakeja ja säännöksiä. - ::::::::::::::::::::
Hyvä Natty, tunnistan sinut kirjoituksistasi, koska kerrot niin paljon elämästäsi ja aina samalla rekisteröidyllä nimimerkillä. Olet kertonut ammattisi, paikkakunnan jolle muutat, lemmikkisi, kansallisuutesi, äidinkielesi. Kaltaisiasi ei ole Suomessa monta.
Ei ole ihan viisasta jakaa täällä irtisanomis- ja ulosottoasioitaan niin, että on tunnistettavissa. Sinuna poistaisin kaikki Natty-nimimerkillä kirjoittamasi viestit, joissa kerrot henkilökohtaisia asioita.
Tiedän, että koulussasi ihmetellään tapahtunutta mutta arvellaan siihen liittyvän jotain, mistä ei tiedetä. Mutta lähtö sinulle olisi joka tapauksessa tullut keväällä, koska olit vain tuntiopettaja. Ei tuntiopen hommat jatku, jos on ajautunut hankaluuksiin esimiesten tai huoltajien kanssa, vaikka syy ei edes olisi opessa.
Ehkä on luottamusmiehen mielestä jatkoa ajatellen parempi, että papereissasi lukee, että irtisanouduit itse. Opettajalla ei käytännössä hääviä oikeusturvaa ole, jos ei ole virassa.- Fakefrench
Hei!
Olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja. Nykypäivinä (virattoman) opettajan työ on rankkaa, muttei kaikkea ei pidä sanoa ääneen. Henkilökohtaiset asiat on syytä pitää salassa. Suosittelen, että poistat kaikki Natty-nimimerkillä kirjoitetut viestit.
Tsemppiä työnhakuun!
- ope22
Olen kyllä ulkomaalainen.
Suomessa koulutettu (7 vuotta yliopistossa) ja mm. oman äidinkielen opettaja.
Luuli, että se olisi hyvä asia saada natiivi, mutta...
Virallinen päätös oli lopettaa työsuhteeni. Päätöksen takia olisi mahdotonta minulle löytää uutta työtä opettajana. Niin pääluottamusmies sanoi. Siksi irtisanoin.
Koko juttu aloitti parin luokan oppilaiden välityksistä minun opetustyylistä. Siis ei opetuksesta. Ei käyttäytymisestä. Vain opetustyylistä.
Lue uudelleen minun ensimmäinen lause...- I've seen it all
Ei, ei ja vielä kerran ei! Olen kerran itse mennyt koeajalla irtisanotun sijaiseksi. Enää en tekisi samaa, koska irtisanominen todettiin laiittomaksi. Jos ei oltaisi hidasteltu, olisin itsekin joutunut lähtemään kesken sopparin.
Mahdotonta olisi kenties tällekin viisikymppiselle ollut löytää uutta työtä, mutta niinpä vain sai entisen työnsä takaisin korvausten lisäksi. En tiedä, onko tosin mennyt takaisin.
Joskus - tosin harvoin - voi oikeuskin voittaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655430Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842747- 2742551
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191904Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2341606Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561211Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 901106
- 881105