Voiko Suomessa palkata sisäkköä?

Sellasta joka olisi täyspäiväisesti yksityishenkilön kodissa toteuttamassa mestarinsa käskyjä, valmistaisi ruuan valmiiksi ennen koiiintuloa, siivoaisi taloa yms.
21769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Löytyisikö Sihteeriopistolta joku, joka lähtisi pidempäänkin soppariin?

Äänestä

Juu, tottakai voi. Voit alkaa työnantajaksi helpostikin, toki sellaista TESiä ei löydy, että voisit palkata oikeasti sellaisen, joka asuisi samassa talossa. Lähinnä siksi, että sisäköllesi muodostuisi verotettava asuntoetu, ja tietenkin lounasetu myös.

Sanotaan nyt vaikka, että maksaisit ko. henkilölle 1000 € + majoitus + ruoka. Verottaja katsoisi, että tässä muodostuu asuntoetu (ehkä 500 €) sekä lounasetu (ehkä 10 € / pv). Työaika olisi esimerkiksi aamulla 06-10 ja illalla 16-20 - en tiedä menisikö vuorotyötyyppiseksi, vai miten tuo tulkitaan. Jos teetät yli 7,5 h / pv, menee 0,5 h pekkasille. Periaatteessa yli 8 h ei voi tulla, paitsi lisä/ylityönä, jolloin mennään päivä/viikko/kuukausi/vuosirajoissa äkkiä yli. Jos nyt kuitenkin palkkaisit tuollaisen 37,5 viikko tunnin sisäkön, vaikka tuolla esittämälläni korvauksella. Tällöin verottaja katsoisi, että hänen tulonsa olisi 1700 € / kk, jonka mukaan tulisi vero-%, tietenkin rahapalkka olisi sen 1000 €, josta se veroprosenssi laskettaisiin. Voisi jäädä palkka aika pieneksi, ettei kiinnostuneita sisäkköjä tuolla hinnalla löytyisi.

Jos nostat palkan vaikkapa 2500 €, kiinnostusta voisi olla enemmän. Huomaa myös omat kustannuksesi, eläkkeet ja muut pitää ko. työntekijän hommista maksaa. Saikullakin olevat, ja vähintään 5 viikkoa lomalla vuodessa. Arkipyhinä, jouluina ja muuten on turha odotella sisäkön palveluita.

Tähän tietenkin auttaa vuorotyö, otat 3 työntekijää vuorotyössä. Sanotaan että heillä olisi vuorotyölisineen 2000 € / kk palkka. Se tekisi 6000 € / kk + työnantajan kulut päälle - karkeasti ottaen 9000 € / kk brutto. Tästä vastaan sun toki pitäisi tienata jo jonkinverran, että kannattaa ottaa.

Tuolla summalla voisi löytyä jo omalla firmalla yksinyrittäviä sisäkköjä, hintaan vaikkapa 30 € / h (kaikki kulut). Työajatkin voit sopia miten haluat, se ei ole B-2-B kaupassa mikään ongelma edes 24/7 palvelulle, hinta löytyy kyllä. 30 € / h vaikkapa 06-10 ja 16-24 olisi 12 h päivä, eli 360 € / pv * 30 pv = n. 11 k€ / kk.

Hait kuitenkin sellaista 24/7 sisäkköä varmaankin? Sitä sanotaan avioliitoksi, kohtuu edukkaasti sopivia "vaimoja" saa esim. Filippiineiltä. Thaimaa alkaa olla aika koluttu, myös Malesiaa kehuvat. Pieniruokaisia, kälättävät paljon. Itäpuolelta saa myös sellaisia maatuskoja, joita voi tarvittaessa nyrkillä leipoa. Ihan tuntuman mukaan löytyy siis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluuuuuuuuuun kirjoitti:

Sellasta joka olisi täyspäiväisesti yksityishenkilön kodissa toteuttamassa mestarinsa käskyjä, valmistaisi ruuan valmiiksi ennen koiiintuloa, siivoaisi taloa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu