ei ole siis ihme miksi meidän suomalaisten olot tiukkenevat!
Kela maksoi ulkomailla asuville viime vuonna lapsilisiä yhteensä noin 4,8 miljoonaa euroa, josta peräti 3,6 miljoonaa suomalaisille.
Ulkomaille maksettujen lapsilisien todellienn määrä saattaa olla tilastoja suurempi, sillä osa ulkomaille maksetuista lapsilisistä voi tilastoitua Suomeen maksettujen lisien joukkoon.
- Usein esimerkiksi virolaisella, joka on tullut Suomeen töihin, on postiosoite Suomessa. Lapsilisätilastoissa hän tilastoituu Suomessa asuvaksi, vaikka lapsi saattaakin asua ulkomailla. Eli emme pysty täysin kartoittamaan ulkomaille maksettujen lapsilisien määrää, suunnittelija Siru Keskinen Kelasta selventää.
Suomessa asuville maksettiin viime vuonna lapsilisiä yhteensä lähes 1,5 miljardia euroa. Potista suomalaisille maksettujen tukien osuus oli hieman yli 1,4 miljardia. Suomessa asuvien muiden maiden kansalaisille maksettujen lapsilisien osuus oli alle 80 miljoonaa.
Suomen sosiaaliturvan piirissä oleminen edellyttää pääsääntöisesti asumista tai työskentelyä maassa.
Perhe-etuuksien saamiseksi riittää, että yksi perheenjäsen asuu tai työskentelee Suomessa. Tämän vuoksi esimerkiksi lapsilisiä voidaan maksaa myös ulkomailla asuvista lapsista, jos vaikkapa virolainen tai ruotsalainen käy töissä Suomen puolella.
Edellytyksenä ei ole, että perhe asuisi esimerkiksi EU-alueella, vaan etuuksia voidaan maksaa minne tahansa.
tänne kelan rahat menevät
2
127
Vastaukset
- ----------
Vai niin?
http://yle.fi/uutiset/laakarien_palkat_jumissa_reuman_konkurssissa__kelan_valitus_jatkaa_neljan_vuoden_piinaa/7125212
Tänne niitä Kelan rahoja hupeni! Ja nyt Kela perää saataviaan...
20 miljoonaa euroa! - joopa joo
tääkin juttu osittain valheellista siltä osin ettei kela pysty maksamaan kenellekkään ulkolaiselle tai suomalaiselle lapsilisiä pelkän osoitteen mukaan,onhan ne lapset pitäny ilmoittaa syntymä aikoineen kelalle!!!
on se vaan helppoa esim venäläisille joilla asuu venäläinen tuttava suomessa nii ilmoitetaan sama osoite kelalle nii rahan tuloa ei voi estää ja jokainenhan tietää et venäjällä ollaan kaikki yhtä sukua ja papereita tekaistaan tutkinto todistuksista
ajokorttiin jne!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235038Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1693588Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo602965Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402779Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111913Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271456Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211395