Tekstiroolipelit tietokoneelle

hackney_girl

Moi! Osaako kukaan suositella sellaisia (vanhoja?) roolipelejä tietokoneelle missä luetaan tekstiä ja kirjoitetaan ruudulle käskyjä joiden mukaan pelihahmo toimii? Pelissä ei mielellään tarvisi olla animaatioita tai edes kuvia tms. Pelkkä teksti ja mielikuvitus riittää. :) Kiitos paljon!

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulu3

      koulu3

    • Jappervokki

      Hmm, erikoista, että olet kiinnostunut niistä peleistä. Nöösipoikana tykkäsin pelata niitä kotimikrollani. Ne kiihottivat valtavasti mielikuvitustani ja ostin jopa kirjan, joka opetti niiden ohjelmointiin BASICilla. Englannintaitoni olivat mitä olivat ja pelit jäivät ohjelmoimatta.

      Tietty on parasta lähteä ensimmäisestä tekstipelistä liikkeelle eli Colossal Cave Adventuresta. Juttua siitä löytyy Wikipediasta ja taitaapi koko pelikin olla netissä pelattavana selaimella. Zork 1-3 ovat kuulemma myös kivoja ja itse olen pelannut Scott Adamsin pelejä Adventureland, Voodoo Castle, Pirate Cove, Mission Impossible ja The Count. Interaktiivisen fiktion ystävät eivät tosin arvosta niitä kovin korkealle.

    • entinen ropettaja

      Muistan pelanneeni joskus sellaista, missä luotiin itselle kuvitteellinen hahmo(esim. Maija, 22v) ja sitten kirjoitettiin sen ajatuksia ja toimintoja(Maija istui puun oksalla ja katseli alas. Hän näki Teron kävelevän puun alla ja puhuvan puhelimeen. Ilma oli kaunis ja lämmin. Maija hengitti raikasta ilmaa ja hyppäsi alas puusta. "Hei Tero!" Maija hihkaisi ja katsoi nuorta miestä hymyillen) ja sitten joku toinen pelaaja jatkoi "tarinaa" (Tero puhui Jarin kanssa puhelimessa. Jari oli soittanut sopiakseen jalkapallopelista Teron kanssa ja lopulta aika saatiin lopetettua. Heti suljettuaan puhelimen Tero kuuli takaansa tumahduksen ja tutun naisäänen, joka tervehti Teroa. Se oli Maija. Tero kääntyi katsomaan Maijaa ja hymyili. "Moi, kiva nähdä." Hän arvioi nuorta naista silmillään ja hymyili. Oli mukava nähdä Maijaa pitkästä aikaa) ja sitten taas toinen jatkaa.

      En tiedä liittyikö nyt tähän ketjuun millään tapaa, mutta itse olisi kiinnostunut tällaisista roolipeleistä nyt reilun vuoden tauon jälkeen. valitettavasti sivu, jolla ennen pelasin, ei enää ole toiminnassa. missäköhän näitä vielä olisi? Ja nimenomaan sellaisia, missä on tavallisia ihmisiä, joille keksitän persoonallisuus jne, ei siis fantasiaa/johonkin elokuvaan/sarjaan pohjautuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe