Tekstiroolipelit tietokoneelle

hackney_girl

Moi! Osaako kukaan suositella sellaisia (vanhoja?) roolipelejä tietokoneelle missä luetaan tekstiä ja kirjoitetaan ruudulle käskyjä joiden mukaan pelihahmo toimii? Pelissä ei mielellään tarvisi olla animaatioita tai edes kuvia tms. Pelkkä teksti ja mielikuvitus riittää. :) Kiitos paljon!

3

298

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulu3

      koulu3

    • Jappervokki

      Hmm, erikoista, että olet kiinnostunut niistä peleistä. Nöösipoikana tykkäsin pelata niitä kotimikrollani. Ne kiihottivat valtavasti mielikuvitustani ja ostin jopa kirjan, joka opetti niiden ohjelmointiin BASICilla. Englannintaitoni olivat mitä olivat ja pelit jäivät ohjelmoimatta.

      Tietty on parasta lähteä ensimmäisestä tekstipelistä liikkeelle eli Colossal Cave Adventuresta. Juttua siitä löytyy Wikipediasta ja taitaapi koko pelikin olla netissä pelattavana selaimella. Zork 1-3 ovat kuulemma myös kivoja ja itse olen pelannut Scott Adamsin pelejä Adventureland, Voodoo Castle, Pirate Cove, Mission Impossible ja The Count. Interaktiivisen fiktion ystävät eivät tosin arvosta niitä kovin korkealle.

    • entinen ropettaja

      Muistan pelanneeni joskus sellaista, missä luotiin itselle kuvitteellinen hahmo(esim. Maija, 22v) ja sitten kirjoitettiin sen ajatuksia ja toimintoja(Maija istui puun oksalla ja katseli alas. Hän näki Teron kävelevän puun alla ja puhuvan puhelimeen. Ilma oli kaunis ja lämmin. Maija hengitti raikasta ilmaa ja hyppäsi alas puusta. "Hei Tero!" Maija hihkaisi ja katsoi nuorta miestä hymyillen) ja sitten joku toinen pelaaja jatkoi "tarinaa" (Tero puhui Jarin kanssa puhelimessa. Jari oli soittanut sopiakseen jalkapallopelista Teron kanssa ja lopulta aika saatiin lopetettua. Heti suljettuaan puhelimen Tero kuuli takaansa tumahduksen ja tutun naisäänen, joka tervehti Teroa. Se oli Maija. Tero kääntyi katsomaan Maijaa ja hymyili. "Moi, kiva nähdä." Hän arvioi nuorta naista silmillään ja hymyili. Oli mukava nähdä Maijaa pitkästä aikaa) ja sitten taas toinen jatkaa.

      En tiedä liittyikö nyt tähän ketjuun millään tapaa, mutta itse olisi kiinnostunut tällaisista roolipeleistä nyt reilun vuoden tauon jälkeen. valitettavasti sivu, jolla ennen pelasin, ei enää ole toiminnassa. missäköhän näitä vielä olisi? Ja nimenomaan sellaisia, missä on tavallisia ihmisiä, joille keksitän persoonallisuus jne, ei siis fantasiaa/johonkin elokuvaan/sarjaan pohjautuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      367
      1415
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      63
      936
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      880
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      62
      835
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      594
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      554
    Aihe