Moi! Osaako kukaan suositella sellaisia (vanhoja?) roolipelejä tietokoneelle missä luetaan tekstiä ja kirjoitetaan ruudulle käskyjä joiden mukaan pelihahmo toimii? Pelissä ei mielellään tarvisi olla animaatioita tai edes kuvia tms. Pelkkä teksti ja mielikuvitus riittää. :) Kiitos paljon!
Tekstiroolipelit tietokoneelle
3
298
Vastaukset
- koulu3
koulu3
- Jappervokki
Hmm, erikoista, että olet kiinnostunut niistä peleistä. Nöösipoikana tykkäsin pelata niitä kotimikrollani. Ne kiihottivat valtavasti mielikuvitustani ja ostin jopa kirjan, joka opetti niiden ohjelmointiin BASICilla. Englannintaitoni olivat mitä olivat ja pelit jäivät ohjelmoimatta.
Tietty on parasta lähteä ensimmäisestä tekstipelistä liikkeelle eli Colossal Cave Adventuresta. Juttua siitä löytyy Wikipediasta ja taitaapi koko pelikin olla netissä pelattavana selaimella. Zork 1-3 ovat kuulemma myös kivoja ja itse olen pelannut Scott Adamsin pelejä Adventureland, Voodoo Castle, Pirate Cove, Mission Impossible ja The Count. Interaktiivisen fiktion ystävät eivät tosin arvosta niitä kovin korkealle. - entinen ropettaja
Muistan pelanneeni joskus sellaista, missä luotiin itselle kuvitteellinen hahmo(esim. Maija, 22v) ja sitten kirjoitettiin sen ajatuksia ja toimintoja(Maija istui puun oksalla ja katseli alas. Hän näki Teron kävelevän puun alla ja puhuvan puhelimeen. Ilma oli kaunis ja lämmin. Maija hengitti raikasta ilmaa ja hyppäsi alas puusta. "Hei Tero!" Maija hihkaisi ja katsoi nuorta miestä hymyillen) ja sitten joku toinen pelaaja jatkoi "tarinaa" (Tero puhui Jarin kanssa puhelimessa. Jari oli soittanut sopiakseen jalkapallopelista Teron kanssa ja lopulta aika saatiin lopetettua. Heti suljettuaan puhelimen Tero kuuli takaansa tumahduksen ja tutun naisäänen, joka tervehti Teroa. Se oli Maija. Tero kääntyi katsomaan Maijaa ja hymyili. "Moi, kiva nähdä." Hän arvioi nuorta naista silmillään ja hymyili. Oli mukava nähdä Maijaa pitkästä aikaa) ja sitten taas toinen jatkaa.
En tiedä liittyikö nyt tähän ketjuun millään tapaa, mutta itse olisi kiinnostunut tällaisista roolipeleistä nyt reilun vuoden tauon jälkeen. valitettavasti sivu, jolla ennen pelasin, ei enää ole toiminnassa. missäköhän näitä vielä olisi? Ja nimenomaan sellaisia, missä on tavallisia ihmisiä, joille keksitän persoonallisuus jne, ei siis fantasiaa/johonkin elokuvaan/sarjaan pohjautuvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271326
- 1001023
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299817- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55623Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603