EasyCleanerin "Turhat tiedostot" löytää turhia tieostoja mitä ei voi kuitenkaan poistaa. esim DAT-tieostoja. Mitähän ne mahtaa olla ja miksei niitä voi poistaa?
EasyCleaner
jepujee
6555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikkia ei voi poistaa windowsin ollessa käynnissä.
Sellaisia on esim. Internet Exploreriin liittyvät index.dat-tiedostot, jotka pitävät sisällään "surffailuhistoriaa" jotenkin pakatussa muodossa.
Niitten poistamiseen/tyhjentämiseen on omat kikkansa, ne ilmestyvät sinne kyllä aina uudestaan (tyhjinä) uudelleenkäynnistyksen jälkeen (koko 16 tai 32 kt, sitä suuremmissa on siis jotain dataa).
Muistaakseni jotenkin voi kyllä määritellä ettei niihin kirjoiteta mitään.
En kyllä edes suosittele koko ohjelman käyttämistä.Aikoinaan laitoin koneeseen kyseisen ohjelman ja putsasin kaikki 'ylimääräiset' roskatiedostot mitä ohjelma näytti että on turvallista poistaa.Tämän ohjelman ansiosta olen joutunut formatoimaan kaksi kertaa kovoni.Toinen kerta oli kun luulin käyttäneeni ohjelmaa väärin,mutta eipä sitä pysty.Joiltain tutuiltakin ohjelma poistanut koneen toiminnan kannalta kaikki tärkeät tiedot.Roskakoppaan koko ohjelma.
Ohjelma on turvallinen. Itse käyttänyt sitä jo yli vuoden. Kyllä kaikki mitä se poistaa turhista on myös turhia. Ainoastaan kohta dublikaatit kannattaa jättää suosiolla rauhaan. Siellä saa pahaa jälkeä koneelle aikaseksi jos ei tiedä mitä tekee. Luulen sun ongelmas johtuvan ihan jostain muusta/muusta siivous ohjelmasta, kuin EasyCleanerista.
Uusimmissa versoissa on korjattu ne kohdat jotka joskus aiheutti ongelmia.
Taidat puhua useamman vuoden takaisesta versiosta. EasyCleaneriin kun ei tehdä enää päivityksiä.
Olen yrittänyt sitä päivittää,, mutta en ole osannut. Siinä oli joku kohta mitä en ymmärtänyt. Täytyy pyytää joku tietokonekaveri
"kahville"...