Kuinka iso väline se spekula on? Laitetaanko se syvällekin emättimen sisälle vai vaan siihen ihan suuaukolle vaan?
Näkeekö gynekologi ihan emättimen perälle pelkästään niin, että kattoo sillä spekulalla? Ihan sinne perälle?
Kun sitä välinettähän käytetään emättimen levittämiseen tai jotain, niin mä en ymmärrä että levittääks se sitä emättimen aukkoa vai sitä koko emätintä yleensä? Selventäkää?
spekulasta
7
4350
Vastaukset
- Siili
Enpä tosiaan varmaksi tiedä, mutta pitää kuitenkin muistuttaa, että emätin on suhteellisen lyhyt, noin 10-12 senttiä, joten melko helpostihan sinne perälle näkyy. Monilla tuntuu täällä olevan kummallinen käsitys jostain pohjattomasta tunnelista, johon katoaa tamponeja ilman, että lääkärikään niitä löytää.. ;)
- Ihan vaan joku
Sen verran mitä on tullut kyseistä työvälinettä ohimennen tutkimusten aikana nähtyä, niin kyllä se aika pitkä on. Arviolta ainakin 10-15 cm, tosin en tiedä vaikka niitä olisi erikokoisia eri ihmisille. Siinä on jonkinlainen ruuvaussysteemi jolla leuat saadaan pysymään tukevasti erillään ja venyttämään vain emättimen yläosaa, ilman että suuaukko silti venyy... Leuat siis avataan vasta silloin kun vekotin on jo paikallaan. Täytyyhän emättimen poimut saada suoriksi, jotta näkee kunnolla koko limakalvon alueen.
- Alli
Onhan niitä eri kokoja eri kokoisille naisille. Pienin on virgo, vajaa 2 cm halk. ja reilusti alle 10 cm lyhyt! Käytetään nuorille naisille kellä ei vielä yhdyntöjä tahi vanhoille mummoille jolla yhdynnöistä vuosia ja limak. kuivat!
Ja emättimen perille laitetaan, niin kuin ed. kirjoittajat sanoivat.
Ankannokaksi tuttavallisemmin kutsumme työvälinettä! Gynet käyttävät myös paljon muita instrumentteja, ankannokkaa vain papa-näytteen otossa koska jättää kädet vapaaksi.
Emätin on hurjan joustava, joten se venyttää emättimen seinämiä niin että näkee mitä tekee ja erityisesti kohdunkaulakanavan suuaukon!- tietoa kaipaava
Eli sen kohdunnapukan joka on siellä emättimen perällä, gyne pystyy AINA näkemään silleen, että käyttää spekulaa? Vaikka emätin ois melko pitkäkin? Näkeekö se sitten ihan paljain silmin sen kohdunnapukan, vai vasta sitten jos käyttää jotain suurentavaa peiliä tai sellasta?
- tiia
tietoa kaipaava kirjoitti:
Eli sen kohdunnapukan joka on siellä emättimen perällä, gyne pystyy AINA näkemään silleen, että käyttää spekulaa? Vaikka emätin ois melko pitkäkin? Näkeekö se sitten ihan paljain silmin sen kohdunnapukan, vai vasta sitten jos käyttää jotain suurentavaa peiliä tai sellasta?
Kyllä gyne sen napukan näkee, koska hänellä on kirkas kohdevalo, jonka suuntaa suoraan pimppiin. Kun spekula on auki niin valo osuu ihan sinne.
- tietoa kaipaava
tiia kirjoitti:
Kyllä gyne sen napukan näkee, koska hänellä on kirkas kohdevalo, jonka suuntaa suoraan pimppiin. Kun spekula on auki niin valo osuu ihan sinne.
Mä en vaan nähny, että se gyne ois laittanu sinne osottamaan mitään valoa..mut ehkä se sit laitto kuitenkin..
- Siili
tietoa kaipaava kirjoitti:
Mä en vaan nähny, että se gyne ois laittanu sinne osottamaan mitään valoa..mut ehkä se sit laitto kuitenkin..
Gynekologeilla on käytössään hammaslääkärin lamppua muistuttava lamppu, joka seisoo jalustalla. Eipä siihen välttämättä kiinnitä huomiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958617Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205892Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2874901Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724189Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643962SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901731
- 991292
- 47899