Laitoin alla olevan kysymyksen plastiikkakirurgia-palstalle, mutta siellä lukijat/keskustelijat lienevät eniten huolissan rintojensa ym. terveiden paikkojensa ulkonäköasioista, kun en ole vielä yhtään vastausta saanut. Mahtaako täältä löytyä ketään, joka olis rinnankorjausleikkauksessa ollut terveydellisistä syistä?
Hei! Minulla olisi mahdollisuus päästä toisen rinnan piennennys- ja toisen rinnan korjausleikkaukseen muutama vuosi sitten tapahtuneen rintasyöpäleikkauksen jälkeen. Vaivoja eriparisuudesta ja leikatun rinnan arpialueelta on tullut vasta parin viime vuoden aikana ja nyt olen menossa plastiikkakirurgin vo:lle keskustelemaan asiasta. Leikkauksiin sisältyy aina riskejä ja tämä leikkaus olisi käsittääkseni pitempi ja vaikeampi kuin alkuperäinen syöpäleikkaus. Lopputuloksena olisi kai myös "kauniimmat" rinnat, mutta se on asia, jolla ei ole minulle mitään merkitystä - tärkeintä on terveys. Haluaisin mielelläni kuulla vastaavantyyppisessä eli terveyssyistä tehdyssä leikkauksessa olleiden kokemuksia. Pelkästään kosmeettisista syistä tehtyjen leikkausten motiivit ja näkökulma on mielestäni niin erilainen, että myös asenne ja koettu leikkaus- ja toipumiskokemus on varmaankin erilainen verrattuna terveys/sairauslähtöiseen tilanteeseen. Onko teillä ollut leikkauskomplikaatioita ja miten toipuminen sujui, sairausloman pituus.Oletteko olleet tyytyväisiä lopputulokseen jne. Pohdin kovasti leikkaukseen uskaltautumista juuri riskien takia, mutta toisaalta vaivoja on sen verran, että niistä haluaisi päästä eroon.
Rintaleikkaus syövän jälkeen
nuori muori
0
191
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2062804Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64961
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies114932Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait262916Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20889Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka310886Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k501834Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748