1960-luvun traktoreissa ei ole venttilivarren kumeja ollenkaan?
Onko tosi?
11
565
Vastaukset
- Maanilveilijä
Joo eipä ole, kyllä venttiilinvarsi oli messingistä, ainakin jos traktorin renkaista on puhe.
- Piikkipyörä
Olisit vaan laittanut nimimerkiksesi maanviljelijä. Kyllä sinut siitä jo olisi arvannut veronmaksajien rahoilla loisivaksi ilveilijäksi.
- syytinkiläinen.
Nuorempana tuli kyllä käytettyä kumia, mutta iän mukana tuo tapa on jääny.
- Turki hihaan vaan...
Olisipa isäsi käyttänyt kumia, kun sinut pani alulle.
- Mahtavaa
Ei ainakaan omassa 35 Verkussa ollut venttiilinvarren kumeja kun uudet venttiilit sinne laitoin aikoinaan. Öljyä menee määränsä läpi sieltä ilman tiivistystä.
- Maanilveilijä
"Kummeilla on suuri vastuu", sanoi pappikin lapsen ristiäisissä. Lapsen isä siihen: "Kyllä ,kun täytyy kannatella koko auto paino":
- syytinkiläinen.
>Olisipa isäsi käyttänyt kumia, kun sinut pani alulle. <
Mistä tiedät, että isälläsi oli varmasti ehjä kumi?.
- Maanilveiljä
Oon aatellu kuule aivan samaa, mutta kun satuun sisarussarjan ekaksi ja muut olikin flikkoja. Olis ollu aivan mukava syntyä muorin ja faarin iltatähdeksi, niin sais vieläkin mojovat nuoren viljelijän tuet. Se on kuule tämä elämä sellaasta, jotta "Nallekarkit" ei mee koskaa eikä millää tasan. Olsin jo ittekki iän puolesta syytinkiläänen, muttei huvita yhtää jouten olo. Taaski vain pitää tukipaperit täyttää ja jättää, jotta loppuvuonna olis leivänpäällä muutakin kuin ylähuuli. Kyllä kortistoraha tulis palio helepommin, sais vain makoilla ja nostaa rahat tililtä.
- Eipä sit kovetu?
Miten tuo vastaa avauksen kysymykseen?
Ketjussa ei ole kuin yksi asiallinen vastaus. Eikä se ole sinun.
- Maanilveilijä
Asiallisuuteen tai asiattomuuteen en ota kantaa. Mutta ei kannata kysyä liian yksinkertaista asiaa, voipi saada vieläkin yksinkertaisemman vastauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23498Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a913311"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin522808IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-552621Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922445Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭361581Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221279- 961238
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3401098Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161003