Mitä olen täältäkin lukenut, niin noihin vaihtarioireisiin kuuluisi myös nuo rytmihäiriöt. Mistä voi olla varma, että ei ole sydänvikaa? Eroaako nuo häiriöt jotenkin sydäntaudista? Itselläni alkanut pumppu pompottaa välillä niin kummasti ja nyt se tahtoo melkeen pomppia sitä, kun olen ihan paniikissa, että elämä on nyt loppu ja kuolen sydäriin. :(
Olen 49v...
Olen 49v...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rauhoitu ja varaa aika lääkäriin tutkimuksiin.
Itse olen kärsinyt koko "pienen ikäni" rytmihäiriöistä, tuntuu siltä kuin sydän jumpsahtaisi ja pulssia kokeillessa tuntuu että sydän saattaa lyödä jotenkin epätahtiin. Valvominen, stressi, alkoholi ym. aina pahensi näitä tuntemuksia.
Olin myös aiemmin kova jännittäjä (iän myötä helpottanut) ja tuntui että sekin aiheutti noita rytmihäiriöitä joita saattoi olla hyvin harvakseltaan ja taas kausia jolloin niitä oli enemmän. Asiaa tutkittiin ja todettiin että vaarattomia ovat.
Avun sain kun aloin syömään omega-kapseleita.
Nyt kun ikää on 45 ja erinäiset vv-oireet alkaneet ilmaantua, on minulla myös nuo rytmihäiriöt ajoittain lisääntyneet.
Eipä siinä mikään auta kuin ottaa iisisti ja muistaa usein tehdä rentoutus-harjoituksia ja harrastaa liikuntaa sekä pitää suht säännölliset elämäntavat. Ilkeältähän se tuntuu mutta aina rauhoittelen itseäni että jos sydärin saisin niin se tuntuisi kovana kipuna.
Tuttuja nuo rytmihäiröt jo vuosien ajan, sydämessä ei vikaa eli kai se tähän ikään kuuluu ikää 44 v. Magneesium auttaa ainakin itselläni tuohon.
Mulla ollut rytmihäiriöitä aina,vaihtareiden alkaminen lisäsi niitä huomattavan paljon ja niinpä ne tutkittiin.Harmittomia mulla ja niin ne yleensä ovatkin.Jos vaivaa mieltä,niin lääkäriin.Asennon vaihtaminen,rauhallinen hengittely auttavat hieman ja mulla lääkitys,koska niitä on kuitenkin paljon ja pitäisikin hakeutua pieneen toimenpiteeseen,sillä taipumus vain vahvistuu usein iän myötä.
Alappa syödä magnesiumia..