Ostaako teistä joku juuri nyt osakkeita?
Ja, jos ostaa miksi?
Ja, jos ostaa miksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eilen ostin erän Konetta ja Fortumia. Kone on Kone ja Fortum antaa parin viikon päästä 6,7% osingon. Ostetaan osinkorahoilla sitten taas lisää. Maailma menee menojaan eli sotia tulee ja sotia menee, koirat haukkuu ja karavaani kulkee mutta jätkä sen kun porskuttaa.
Ikävä kyllä ei taida kummoistakaan osinkodippiä tulla Fortumiin. Rahaa tulee verkoista niin että ranteet paukkuu ja lisäosinkoja on luvassa monena vuonna. Siihen mennessä venäjän tilannekin on jo unohtunut ja sielläkin tahkotaan kunnon tulosta.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/fortumin ruotsin sahkoverkot kaupanaynti alkaa q2lla hinta 45 miljardia euroa/a973804
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/ramirent ja fortum ovat handelsbankenin osinkosuosikit/a973792
Romahtaa! Maailmanloppu tulee!! Paniikista ainakin hyviä osinkokoneita salkkuun.
Ostin kun jo luulin että osakkeitten arvo olisi tarpeeksi alhaalla.
Onneksi ehdin vielä perumaan kaikki ostoni siirtämällä joka euro esi tilille.
Samperin ukraina ja venäjä kun pilaavat meidän tavallisten ihmistenkin säästämisetkin.
Riippumatta Ukrainasta, globaalit markkinat ovat jo valmistelleet jonkin aikaa romahdusmoodin. Raju selloff, joka tapahtui viime kuussa, ja joka korjaantui kuitenkin nopeasti, oli tämän alku. Nyt Sepeen, Dowiin jne. on muodostumassa klassinen "pää ja hartiat kuvio", eli yhteensä kolme huippua, jonka keskimmäinen on korkein. Kolmannen huipun jälkeen alkaa tyypillisesti vapaapudotus jonka pohjan mataluutta ei voi ennustaa. Volyymipohjaisesti tarkasteltuna myös tietyt ehdot täyttyvät eri vaiheissa, eli laskussa volyymi lisääntyy huomattavasti, nousun volyymi on pienempää.
Ennustan markkinoiden romahtamisen lähitulevaisuudessa, tai vähintäänkin reilun korjausliikkeen lähiviikkoina, tai osinkojenjaon jälkeen. Pitäkää kiinni hatuistanne! Lopullisempi romahdus tulee vasta ensi vuonna, joten tämä ei vielä ole maailmanloppu, vaikka siltä kuulolostaakin.
Tiesitkö maailmanlopusta jo pari kuukkautta sitten?
Muistaakseni suosittelit ostettavaksi joitakin osakkeita.
Minäkin joka en ole "asiantuntija" voin kyllä nyt sanoa jotain tuollaista kuin sinäkin. Sekin voisi jonkin ajan kuluttua osoittautua ihan vääräksi neuvoksi.
Tätä palstaa ei kannata ottaa tosissaan.