Luonnehdi lukiotasi ja kaupunkia jossa asut

Eli ideana on että luonnehdit hieman lukiotasi sekä kaupunkia jossa asut!
487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turku ja lyseon lukio.
Turku iha fine kaupunki, ei oo mielestäni liian suuri eli suht nopeesti oppii tulee toimee ilma mitää karttaa tai navii. Keskustas sopivasti eri kauppoi, kaiken tarvitsemani oon yleensä löytäny, mut jotain tiettyy juttuu voi olla hankala löytää. Sit skanssin ja myllyn liikekeskukset molemmat n. 5-7 km. keskustast on käymisen arvosii aina välil. Nettikaupat hoitaa ne kamat mitä turust ei saa (n. 2x/vuosi joutunu jtn tilaa). Lisäks hyvät liikuntamahdollisuudet, suht mihin tahansa lajiin löytyy joko liikuntapaikkoja jai jopa -seuroja. Ite oon harrastanu tääl fudist, ultimatee, tennist, pyöräilyy, säbää, sulist ja frisbeegolfii. Pienessä kaupungis on myös helppo liikkuu, pyöräl ite yleensä, pitemmät siirtymät ja baarireissut bussil ja n. kerran viikos omal autol ku tulee pitempää/hankalampaa reissuu. Bussilinjat on monipuoliset, mut keskustan pyöräteit on vähä. Yöelämä on ainaki mun makuun sopivan vilkast ja baarei sekä yökerhoi yms. biletyspaikkoi riittää.
Lyson lukios oon ny opiskellu vähä yli 2,5 vuotta, ja iha ok lukio se o. Hyvä ilmapiiri ja osaavat opettajat hoitaa hommansa, ja oon viihtyny kyl. Kurssitarjotin vois laajempiki olla, mut kyl oon joka vuodeks saanu kurssini sumplittuu. Lukion erikoisuus on yrittäjyyskasvatus ja myös kuvista on paljo tarjolla. Lisäks lyseo on turun uusin lukio, rakennettu 94, vaik koulu ite on yli 110v. Et parempi lukiorakennus ku turun keskustan homeiset lämmitysongelmaiset lukiot.
Oliko riittävän hyvät ja pitkät arviot?

Äänestä

Täällä on paljon peltoja ja puita, rappioituva muuttotappiosta kärsivä ex-kunta jossa muutama tuhat asukasta.

Yöelämä koostuu yhdestä kaljabaarista jossa keski-ikäiset miehet ryyppäävät työpäivän jälkeen.

Shoppailumahdollisuudet rajoittuvat lähinnä pariin ruokakauppaan.

Harrastan dataamista.

Äänestä

Ja lukio ihan hyvä, kohtuullisesti kursseja tarjolla, sijaitsee ydinkeskustassa, peltojen ja metsäalueiden ympäröimänä.

Äänestä

Monennella luokalla olet ytfbcrexct? Mitä ajatuksia elämä lukion jälkeen herättää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LKL kirjoitti:

Eli ideana on että luonnehdit hieman lukiotasi sekä kaupunkia jossa asut!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu