Sonyn langattomat kuulokkeet aiheuttavat häiriöitä tv:hen. Tv:hen tulee koko ruudun levyiset häiriö viivat noin 30cm välein ja ne rullaavat alhaalta ylöspäin. Mikä vikana voiko niihin asentaa häiriön poistajan. Luultavasti se on muuntaja joka on häiriön aiheuttaja. Lisäksi Digiboxi menee itse kiinni ja tv:stä vaihtuu kanavatkin silloin tällöin. Onko tuttua kenellekään? Heti kun laturin irroittaa pistokkeesta niin häiriöt poistuvat. Hyviä vihjeitä odotellessa. Tv.Jokke
Sonyn kuulokkeet aiheuttavat häiriöitä tv:hen
5
330
Vastaukset
- Rautaa
Kyse on todennäköisesti lähettimen aiheuttamasta häiriöstä. Voit kokeilla siirtää pitkän jatkojohdon kanssa lähettimen kauas tv:stä ja digiboksista.
Toinen sitten on tietenkin se että jossain lähettimissä on tajuuden säätö, siitä voi koittaa vaihtaa eri taajuuksille jos se vähentäisi tai poistaisi häiriöt kokonaan.
Tietenkään ei voi sanoa etteikö siellä olisi muuntajassa jotain vikaakin.
Mutta veikkaisin lähetintä syypääksi. Mahdollisimman kauas siis TV:stä tuo lähetin jos vain pystyt. Vaihda taajuutta jos siihen on mahdollisuus.
Itse en ole ikinä kuullut että tv ja digiboksi ottaisi häiriötä mutta kai sekin on mahdollista.
Tuo Digiboksin kanavien vaihtuminen kuulostaa etenkin oudolta koska kaukosäädin / digiboksi ei toimi radiotaajuuksilla vaan infrapunalla käsittääkseni.
Mutta ehkä se vain jotenkin saa häiriötä sisäisiin osiinsa lähettimestä.
Toivottavasti saat toimimaan. - jouko568
Syy oli Sonyn langattomien kuulokkeiden muuntajassa vaihdoin sen ja häiriöt katosivat heti. Ja toinen vika oli antenni singaalin heikkous 71 näytti tv:n singaalin tunnistin kun laitoin antennin johdon suoraan tv:hen. Ja digiboxin kautta oli 92-96 joka vaihteli myös. Nyt tilaan Pixmanialta Philips SDV8622 Tv/radio antennin ja alkaa näkymään eikä temppuile sen jälkeen.
- Rautaa
Aika erikoinen ongelma myönnetään. Hyvä että tuli sitten vaihdettua tuo muuntaja, se olisi voinnut vaikka sytyttää tulipalon pahimmassa tapauksessa.
AIkamoisia häiriöitä aiheuttanut sitten muuntaja jos se on vaikuttanut tv:n sekä digiboksin toimintaan.
Muista tarkistaa onko anteninsignaalin vahvistin päällä digiboksista, joidenkin antennejen kanssa se pitää olla pois päältä koska niissä on oma vahvistin. - Haloo mitä?
Antennisignaalin vahvistin?????? Minulla on ollut monenlaisia digibokseja, mutta yhdessäkään niistä ei ole ollut mitään säätöä millekään vahvistimelle. Mitäs höpöä tämä on?
- Rautaa
Kaapelibokseissa ei välttämättä ole anteni signaalin vahvistinta, mutta kaikissa anteniverkkoon käyvissä on vahvistin olemassa. Sen saa asetuksista pois päältä.
Nykyäänhän lähes kaikki on hybridi boxeja joten niissä on se.
Ohjelmiston puolelta sen saa otettua pois päältä tai kytkettyä päälle. Vakiona se on ollut suurimmassa osassa digibokseja PÄÄLLÄ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214466Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant237445Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va456061SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685660Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124437HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.634274Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot243950"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293627Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713