http://www.imatralainen.fi/artikkeli/283832-vetelehtiminen-kiinnostaa-enemman-kuin-300-euroa
Näin se vaan menee - napakymppi!
Näin se vaan menee - napakymppi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Luehan napakymppi kommentit siitä kirjoituksesta niin et sinäkään auo päätäsi siellä.
- samalla pitää poistaa ek-mtk sosiaalituet ja maanomistamisen tuki sekä investointituet, sekä eri veroalet. Tällöin varakkaita alkaa kinnostaa työn teko.
Ehdottomasti täyttä faktaa tuo kirjoitus.Kommentoinnit taas vetelehtevien puolusteluja.Kyllä töitä löytyy jos niitä vaan haluaa tehdä, mutta mikäs siinä on ollessa jos sama raha maksetaan kotiin tekemättä mitään.
Mikä helvetin järki on koko sosiaaliturvassa, jos se poistettaisi, niin varmasti alkaisi 8e tuntipalkka kuulostamaan hyvältä.
Tuo 300e on sekin todellista paapomista, millä tuskin saadaan vätyksiä mihinkään töihin.
Ja ainahan sitä voi vanhemmallakin iällä mennä opiskelemaan, itsestä kaikki on kiinni.
Tuo pitäisi ennemmin olla niin että työtön joutuisi tekemään työtä kuin työtä tuon 300e edestä kuukaudessa tai menettää korvaukset.
Nämä luuserit todistavat sen että on lottovoitto syntyä suomeen.
Ok, tarjoappas minulle sitten työtä, kun työttömien laiskuus on kerran ainut syy työttömyyteen. Olen valmis aloittamaan heti huomisaamuna, osa-aikatyö 300 euron kuukausipalkalla kelpaa myös vallan mainiosti, turhia poissaoloja työstä ei tule.
Työhön tarjolla olisi neljää kieltä hyvin ja viidettä välttävästi puhuva tradenomi.
Eikös esim uudelle abc asemalle haeta parhaillaan työntekijöitä?Noin 20h viikossa kuulemma.Johonkin siivousfirmaan pääsee todennäköisesti jos vaan haluaa tehdä siivoustyötä, kaupankassalta, ja jne, tuo on fakta että työtä löytyy jos on halua tehdä.
Tuo todella outoa puhetta ettei vaikka osa-aikatyötä löydy, koska ainakin omasta lähipiiristä löytyy opiskelijoita jotka ovat töissä opiskelun ohessa iltaisin ja viikonloppuisin.
Niinpä, opiskelijoitahan palkataankin mielellään osa-aikatyöhön esim. kaupan kassalle, mutta on täysin eri asia etsiä työtä työttömän statuksella. Olen hakenutkin osa-aikatöitä kaupan kassalta monta kertaa, mutta vastaus on joka kerta sama "kiitos, mutta ei kiitos". Palvelualoilla (tai ainakin kaupan alalla) työttömien palkkaaminen tuntuu olevan todella nihkeää. Toki myönnän, että siivoutyötä en ole tullut hakeneeksi.
Olenkin jo vaihtamassa kokonaan alaa, hakupaperit opiskelemaan ovat jo vetämässä. Osa-aikatöidenkin löytäminen opiskelijana tulee olemaan varmasti paljon helpompaa.
Kannalan selkeä viestihän on, että KAIKKI työttömät ovat narkkareita, juoppoja ja umpilaiskoja! Mutta, ovatko KAIKKI narkkarit, juopot ja umpilaiskat työttömiä?
niin.. eiköhän jokaisesta työpaikasta löydy ne aivan turhat palkannauttijat
ahneiden suurituloisten loisten etujen ylläpitämisen vuoksi suomi velkantuu vastuuttomasti.
- täytyisi nyt kiireesti säästää ahneiden rikkaiden eduista, kun ne ovat aivan liiallisia !
Paskaakos sitä sitten kouluja käymään jos siitä rankaistaan hyvä tuloisena loisena.
Sinun kaltaisesi täi suomineidon hiuksissa on tuon velkaantumisen aiheuttanut sosiaaliturvallasi.
Mihinkä työtön vaihtaa alaa Meinaatko ruveta ihan Pitkäaikais työtömäksi
eipä tuo tunnu olevan koulutuksesta kiinni, kun hyvävelivirkoja jaetaan. suhteista pikemminki.
Ei noita Saajalehdon juttuja kannata lukea ihan sanasta sanaan. Herra ite lyö ensin työn arvon lattian alapuolelle ja sitten ihmettelee, kun kukaan ei kiinnostu tekemään töitä yöllä. HAH!
niin... paljonkohan siitäkin lystistä loppujen lopuks maksetaan.... ois kai tulijoita, jos palkka olis edes jotenki kohillaan.