Montako hiirtä mahtuu P 67 x L 36,5 x K 65 cm häkkiin?

Monellekko hiirelle?

11

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monellekko hiirelle?

      Ja toi ylempi linkki on siis siihen häkkiin ja sen tietoihin josta löytyy lisää tietoja... Ja haittaisiko jos noi puutasot vaihtaisi muovisiin?

    • Tihku

      Kyllä tuossa joku 4 naaraan lauma ainakin menee, mutta hiirille en suosittele häkkejä. Jos nuo häkin tasot on puuta niin imevät pissan saman tien ja niitä on vaikea puhdistaa. Hiiret, kun tekevät tarpeensa minne haluavat.

      Itse suosin hiirilläni terroja, joihin saa kunnolla purua, heinää ja piilopaikkoja pohjalle sekä kattoverkosta roikkumaan kiipeilyvirikkeitä. Juoksupyörät ovat hiirillä turhia kapistuksia, joten suosittelen panostamaan kiipeily ja piiloutumis mahdollisuuksiin. :)

    • Joo älä vaan hanki puutasoja, kuolleena syntynyt (ja todennäköisesti kuoleman hajuinen) idea! Häkkien ongelma on tosiaan hiirten nätti haju ja kuivikkeiden yms. heittely ympäriinsä. Sinänsä jos pinnaväli on tarpeeksi pieni, häkkikin käy, mut ei ehkä paras ratkaisu kuitenkaan.

    • hiirumamma

      kyllähän tuollaiseen mahtuu vaikka 8 lauma kenties, mutta ei häkkiä hiirille. Ihan sen vuoksi että saavat vetoa ja sitten voivat alkaa sairastelemaan, ja puutasot on entisiä aika piakkoin :D

    • Millanen duna?

      Puutasot olisin vaihtanut muovista itse tehtyihin tasoihin.

      Lasista terraa en voi ottaa kun on niin painava ja melko vaikea puhdistaa ja siirtää tai viedä esim. mökille.

      Mut löytyis kyllä valmiina kääpiöhamsterin vanha 55x40x25 duna, siihen kun mahtuu vaan nipin napin 3 eikä siellä olis tilaa kaikelle tavaralle...

      Ja noista siinä tulevista tavaroista, niin ne on huonolaatuisia ja lentäis suoraan roskiin tai siis puu jutut ne sais pureskeltavaksi mutta juoksupyörä lentäis roskiin suoraan.

      Ja miksei häkkiä?

      Että millainen duna/häkki pitäis hommata? Ois kiva saada joku linkki johonkin kuvaan ja sit koko. Kun haluaisin sellasen 4 hiiren lauman suunnilleen, ja ois kiva jos ois tilaa sit tavaroille runsaasti. Ja häkistä olis kiva tietää myös montako hiirtä siinä voisi asua mielellään ja max.

      Anteeksi sekavaa viestiä...

      • Pikkulaumalle joku about 70cm pitkä on kiva, mitään iha nälytöntä kuten yli metristä ei kannata hankkia, ettei hiirille tule reviiritappeluita.

        Musta häkin isoin huono puoli on hiirten haju ja ulos lentävät kuivikkeet/pissa/kaikki, mutta jos sen jaksat, niin kyllä ne häkissäkin pärjää, jos pinnaväli tosiaan on tarpeeksi pikkuinen. Veto on tietty yksi juttu, mut ei häkissä oikeasti niin paljon vedä.


    • Millainen duna?

      Haittaako jos dunan yläosassa on siinä kulmassa halkeama? Se olisi todella iso duna. Ja siis jossain luki että reviiritappeluihin tarvii yli 2x2 metrin dunan? Eli saisiko jonkun suhteen että montako hiirtä minkäkokoseen häkkiin minimissään ettei tuu tappeluita?

      • Sellaista ei pysty antamaan, koska Se riippuu ihan laumasta. Osa ei tappele ikinä, jossain laumassa yksi alkaa kiusata oli tilaa miten paljon vaan. Ja kaikkea siltä väliltä.


    • Khohioacu0uv8ad

      Mikä olisi sellainen hyvä dunakoko 3 hiirelle?

    • Millainen duna?

      Saako vastauksia?

    • jup

      musta ihan hyvin miniduna riittäisi, tai siitä vähän ismopi hamsteriduna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3751
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2509
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1787
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1561
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1285
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1271
    Aihe