SAMA LAKI

Kuus ja seitkyt

luvulla elettiin ilman noita petoluvun lukijoita. Nappi ottaan vaan, joka pikkusenkaan yritteli IHMISTEN maille. Ja tiijättäkö mitä, sama laki se on toiminnassa vieläkin. Se petojen salakaataminen on yhteyvessä petojen määrään, mitä suojelijat ja pannoittajat niitä lisäävät. Jos suojelijat eivät rupea uskomaan sitä, että suurilla tuomiolla he saavat kuriin PAHAT METSÄSTÄJÄT niin siinä he erehtyvät. Raskaasti. Tämä heidän olisi myönnettävä, että toiseksi jäävät, Pitäisi jo uskoa, eikä VOUHOTTAA RKTL!

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auli koiraksi.

      Riista- ja kalatalouden laitoksen emeritustutkija Kaarlo Nygrén sanoo Suomessa suden olevan sananmukaisesti hukassa.

      – Meillä ei ole enää oikeastaan ollenkaan puhtaita susia. On koirien ja susien risteytymiä ja susiksi luultuja koiria. Parikymmentä vuotta sitten, 1990-luvulla tapahtui susillemme jotain.

      Ilomantsissa asuva Nygrén perustaa havaintonsa tieteellisten tutkimusten tulosten lisäksi Itä-Suomessa otettuihin valokuviin susista. Susia on kuvattu haaskoilla, pannoituksen yhteydessä ja muutama kuva on saatu riistakameroista.

      – Selkeästi näistä kuvista on nähtävissä, etteivät eläimet ole puhtaita susia. Eikä susien käyttäytyminen ole enää lajille tyypillistä. Nykyajan sudet eivät pelkää ihmistä kuten ennen. Ne tulevat melkein ihmiseltä kysymään, etteikö olisi jotain annettavaa.

      Uusimmassa Metsästys- ja Kalastus -lehdessä Kaarlo Nygrén kertoi Venäjän tiedeakatemian Vavilov-instituutissa tehdystä tutkimuksesta. Tutkittavana oli 1970-luvulla susista otetut kudosnäytteet, kolmesta Perhossa ammutusta sudesta otetut kudosnäytteet ja Pöytyällä 2012 ammutun Auli-suden verta.

      Sokkotestissä 1970-luvun näytteet todettiin susiksi, Perhon näytteet koirasusiksi ja Auli koiraksi.

      Sotkamossa eliminoitiin myös kesällä 2012 pannoitettu koirasusi. Eläin muistutti ulkonäöltäänkin enemmän koiraa kuin sutta.

      Nygrénin mielestä tilanne on huolestuttava.

      – Euroopan Unionin direktiivin mukaan susien ja koirien risteymät on poistettava luonnosta välittömästi. Erikoista, että susien uhanalaisuutta koskevaan direktiiviin vedotaan joka käänteessä. Tämä toinen direktiivi on julkisessa keskustelussa unohtunut täysin.

      • 17+8

        Kaikki suomen "sudet" pitäisi ampua ja antaa kannan kasvaa venäjältä tulevien oikeiden ja geeni puhtaiden susien avulla uusiksi. Käsittämätöntä "suojella" fanaattisesti metsissä riehuvia villikoiria.


      • Samaa mieltä
        17+8 kirjoitti:

        Kaikki suomen "sudet" pitäisi ampua ja antaa kannan kasvaa venäjältä tulevien oikeiden ja geeni puhtaiden susien avulla uusiksi. Käsittämätöntä "suojella" fanaattisesti metsissä riehuvia villikoiria.

        On se vain niin, että järjettömät lakipykälät lisäävät vain omankäden oikeutta, tämä johtaa automaattisesti siihen, että lain kunnioitus murenee sielläkin missä se ei saisi murentua. Esimerkiksi, istutat mansikoita ja marjapensaita, räkätit korjaa sadon etkä voi niitä ampua. Naakat paskantavat karjan rehuvarastot, ja salmonella lisääntyy. Merimetsot paskantavat puut valkoisiksi ja pilaa rannat.
        Käykää lukemassa tuolta http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4252 variksien oikeusturva.


    • Oma harkinta

      Typerät lakipykälät on ihan samaa kuin se että pontikan keitto on kielletty, mutta ei se kuitenkaan sen juomista ei ole lopettanut??!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2293
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      989
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      850
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      821
    8. 36
      776
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      775
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe