Olen työskennellyt siivoustöissä nyt kuukauden verran ja paikat on aina jumissa. Varsinkin hartiat on kipeinä ja ranteissakin tuntuu ikävää särkyä, kun yhdistelmäkonetta on työnnellyt.
Elikkäs tähän ketjuun parhaat venyttely ym. vinkit siivoustyössä rasittuvalle.
Jumppavinkkejä siivoojalle?
2
357
Vastaukset
- Siivooja1
Tuolta löytyy lyhyesti varsinkin niitä ym. vinkkejä:
http://www.ttl.fi/fi/ergonomia/ergonomia_eri_aloille/siivoustyo/Documents/Ota hyvä työasento.pdf
Ja tuolta löytyy jumppaliikkeitä. http://www.protraining.fi/fitness/index.htm Tosin niitä löytyy paljon muualtakin, älypuhelimiinkin on jumppasovelluksia, minulla on seitsemän minuutin treeni. Itse näen tärkeimpänä nimenomaan ylävartalon venyttelyn, käsien pyörittelyn ja liikuttelun monipuolisesti. Kun itse ainakin myönnän tekeväni monet liikkeet epäergonomisesti ja toistuvasti samanlaisina. Hartiat ovatkin tälläkin hetkellä tosi pahasti jumissa. Ihmettelen, miksei työnantaja voi kustantaa siivoojille edes hierontoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33911836IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597986Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933173Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982268Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562229Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81666- 1101271
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551113Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60803