Suomella ei varaa nostaa veroastetta

Olisiko Suomella 'varaa' vaatia ne Lichtensteiniin piilotetut miljardit Niiltä raharosvoita takaisin?

Entäs ne Liliuksen ja & kumpp. miljardit?

Nehän on Suomesta viety verovapaille tileille!

NYT on Suomi ja suomalaiset rehelliset ihmiset PULASSA !
1558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tyriä kuten yhteisöveroale lisää..

Äänestä

Kelan asiakkailla on velvollisuus ilmoittaa elämänmuutoksistaan. Jos elämänmuutokset jäävät ilmoittamatta, voi asiakas jäädä ilman hänelle kuuluvaa etuutta tai tukea voidaan maksaa aiheettomasti, jolloin se joudutaan perimään myöhemmin takaisin.

Poikkeus: Liechtensteiniin vietyjä rahoja ei tarvitse ilmoittaa.

Rahassa mitattuna kyseessä on monen miljardin euron taloudellinen intressi.

Siksikö näitä Suomesta verovapaille tileille vietyjä rahoja ei tarvitse ilmoittaa,
kun viejät ovat Bertel Paulig ja & kupp. eli muitakin samaa tehneitä ruotsinkielisiä, yhteensä 20 henkilöä ?

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/10/09/hs-bertel-paulig-yksi-veroparatiisiin-tallettaneista/201314007/12

Pauligin kahvi- ja mausteyhtiön omistajiin kuuluva Bertel Paulig on Helsingin Sanomien tietojen mukaan yksi niistä kahdestakymmenestä suomalaisesta, joilla oli tili LGT-pankissa Liechtensteinissa.

Kauheata korruptiota Suomessa meidän muiden rehellisten veronmaksajien kustannuksella.


>>>>>>>

Äänestä
  • HS on aiemmin kertonut Casimir Ehrnroothin talletuksista.

    Äänestä

Kysymys kuuluu?

Kuulukoon vain, mutta ei se meidän eläkkeitä nosta yhtään.

Siksi olen äänestänyt Kokoomusta, että ja jospa lapseni pääsisivät tuohon rikkaiden joukkoon ja saisivat turvattua tulonsa ja minuakin joskus elättäisivät, kun nykyisin kaavaillaan tuota lasten elatusvelvollisuutta vanhemmileen.

Toisaalta olen aina kammoksunut tuota "tasajakoa" , että kaikki olisi ns. samalla viivalla? Sekin, joka yrittää ja se, joka ei yritä mitään. Minä yritin ja sain hyvän palkan, kuten eläkkeen.

Onko suomalaiset rehelliset pulassa? Itse uskoisin, että vain luuserit, jotka olettavat, että heidät elätetään yhteiskunnan varoin, koska eivät ole koskaan edes yrittäneet tehdä mitään olojensa parantamiseksi.

Sossulan "tilillä" ei paljon eläkettä kerry, mutta siivouskaan ei kelpaa eläkkeen
kartuttamiseksi.

Äänestä

Puhuit kuin minä olen pilikulleen samaa mieltä.
On turhaa taivastella toisten tuloja jos itsellä ei ole pienintä halua työntekoon, tuo siivouskin on tärkeää ja ajatelkaa jos kukaan ei sitä tekisi?
Eivät ne sossulan käytävätkään kiiltävänä kauan pysyisi, ja ihan käypää valuuttaa maksetaan.

Virosta käy täällä paljon siivoustyössä.

Pitäis vaan herätä ettei nukkuvan kissankaa suuhun tuoretta ruokaa joka päivä tule.

Olis se jälkipolvillekin esimerkkinä että työnteko kannattaa.

Äänestä
  • Voi teitä, jotka elätte siellä hyvinvointi eläkeläisten ryhmässä.

    Onhan sitä työtä tullut tehtyä täälläkin, joskus jopa vuorokaudet läpeensä, mutta kun on ikänsä kuulunut niihin pienipalkkaisiin, niin eipä sitä eläkkeelläkään silloin mällätä.

    Sinivalkoista lippua silti minä kannan kunniaakkasti, sillä työllä olen itseni ja perheeni elättänyt, luuseriksi en ole koskaan heittäytynyt, työtä oli ikäpolvelaisteni aikana vaikka muillekin jakaa, toista on nyt, kun työtä ei riitä sitä haluaville, ei vaikka kuinka haluaisi.

    Onnekas sukupolvi taisimme olla, me 7-kymppiset.

    Äänestä

joku aloitti näin:

"Kysymys kuuluu?
Kuulukoon vain, mutta ei se meidän eläkkeitä nosta yhtään."

Sehän vie pois meidän pienistä eläkkeistä koko ajan lisää, jos ALV:eja ja muita veroja edelleen tässä Suomen hätätilassa joudutaan nostamaan.
Nuo Pauligit ja Ehrnrootit ja kumppanit ...ovat vieneet meidän rahamme ulkomaisille verovapaille tileilleen.

Äänestä
  • ´ parempaa väkeä ´ nämä Enrrotit ja Paulikit..

    Äänestä

Kyllä tiedän pitkän koulutuksen itselleen opiskelleiden opettajienkin Helsingin seudulla leipäjonoihin joutuneen, jos ovat yksineläjiä olleet.
Niin pieni on opettajan palkka niihin valtaviin asuntojen hintoihin verraten.

Tässä sitä kuvaa leipäjonosta ja karua kertomaa tämän päivän Suomesta:

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2695613/koyhyys-tappaa-miehen-12-vuotta-hyvatuloista-nuorempana

Tuskin tuo lukema edes tuohon jää, todellisuus on yleensä tilastoja rankempi, köyhille. Köyhät kuolevat 12 vuotta nuorempina kuin hyväosaiset.

Äänestä

Suuret eläkkeet on leikattava, kaikille korkeintaan noin
1000 e.
Eläkeläisten tulee olla tasa-arvoisia tässäkin asiassa.

Äänestä
  • Ehkä 1000€ on liian vähän, 1500 olisi sopiva katto. Jos on oma asunto ja elää nuukasti voi sillä pärjätä.
    Ylisuurin eläkkeisiin olisi puututtava, kumma kun niistä ei päättäjät hiiskahdakaan.

    Äänestä

  • eläkeläinen* kirjoitti:

    Ehkä 1000€ on liian vähän, 1500 olisi sopiva katto. Jos on oma asunto ja elää nuukasti voi sillä pärjätä.
    Ylisuurin eläkkeisiin olisi puututtava, kumma kun niistä ei päättäjät hiiskahdakaan.

    Monet päällekkäiset eläkkeet olisi poistettava.

    Äänestä

Äänestäkää ketä muuta tahansa kuhan ette keskustaa.

Äänestä
  • sama lääke niillä kaikilla erilaisista puheista huolimatta. jätetään puoluepolittiikka palstan ulkopuolelle, näin toivoo fundsija ilman rekkausta

    Äänestä

  • fundsija1 kirjoitti:

    sama lääke niillä kaikilla erilaisista puheista huolimatta. jätetään puoluepolittiikka palstan ulkopuolelle, näin toivoo fundsija ilman rekkausta

    Olen samaa mieltä. Suurin vaikutus itse kunkin arkipäivään riippuu äänestyskäyttäytymisestämme.

    Neuvomaan en rupea, mutta valistusta, tietoa ja älynkin käyttöä tarvitaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymys kuuluu kirjoitti:

Olisiko Suomella 'varaa' vaatia ne Lichtensteiniin piilotetut miljardit Niiltä raharosvoita takaisin?

Entäs ne Liliuksen ja & kumpp. miljardit?

Nehän on Suomesta viety verovapaille tileille!

NYT on Suomi ja suomalaiset rehelliset ihmiset PULASSA !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu