Suomen valtio velkaantuu nopeasti. Kauppa ei käy.
Lisäuhkia luo EU:n aikomat järjettömät talouspakotteet Suomen suurinta kauppakumppania, Venäjää kohden.
Globaalin taloustilanteen lisäksi Suomalainen tuote on hinnoiteltu kovan verotuksen ja huikeiksi tupotettujen palkkauskulujen tähden kilpailukyvyttömäksi. Vrt. esim. Aasiassa valmistettu tuote.
No sitten on näitä wanhan liiton 50-luvun kliseheitä: "pitää tehdä töitä." Tälläinen ajattelemattomuus tulee modernille yhteiskunnalle varsin kalliiksi.
Se tulee yhteiskunnalle kalliiksi kun luodaan turhia, tuottamattomia työpaikkoja ja rahat näihin työpaikkohin otetaan ulkomaanlainoina tahi sitten putsaamalla pienyrittäjät konkurssiin veroin.
Kierre on valmis. Turhaa vaatia lisää munia kun kanat on tapettu!
Suomi ei tarvitse yhtään lisää työtä, suomi tarvitsee hyvää bisnestä.
Työllistämällä julkiselle sektorille ei synny. Päinvastoin se tietää korkeaa verotusta ja lisää konkurssin verotettuja yrityksiä.
Sanotaan että viisas pääse vähemmällä.
Ja se on niin että joka kituuttaa muutamalla satasella kuussa on yhteiskunnallemme huomattavasti edullisempi kuin "työssä" papereita kasavaa ministeri, kansanedustaja, virkamies.... joka syö kuormasta tuhansia tahi kymmeniätuhansia euroja per kk.
Tuottamatta mitään muuta kuin ongelmia Suomen Kansalle.
Neuvostoliitossakin kaikki tekivät "töitä."
Työllistäminen maksaa maltaita
6
90
Vastaukset
- Lapanens
"Suomen vienti laski tammikuussa yhdeksän prosenttia"
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=238116&tstart=0&forumID=32
"Saksalainen tutkimuslaitos Centrum für Europäische Politik varoittaa, että euron kriisi on leviämässä Pohjois-Eurooppaan - ja nimenomaan Suomeen ja Belgiaan.
CEP sanoo maanantaina julkaistussa katsauksessaan, että Suomen talouden näkymät ovat muuttuneet ratkaisevasti huonompaan suuntaan. CEP julkistaa eri valtioiden talousnäkymiä ja luottokelpoisuutta kuvaavaa niin sanottua default-indeksiä.
Arvion mukaan Suomen luottokelpoisuus on heikkenemässä nopeasti ja kehitys on jatkunut jo pitkään"
http://www.talouselama.fi/uutiset/varoitus saksasta suomi on siirtymassa euroopan ongelmamaiden joukkoon/a2234145 - halpaa työtä
Me kaikki voitaisiin olla kuin kokoousu tuppi, siis täysin tyhjäntoimttajia tärkeinä... ja suurella palakalla.
- rjhiurhigfrfg
Venäjä ei ole Suomen suurin kauppakumppani, vaan EU, jonka osuus ulkomaan kaupasta on 60% ja sieltä Saksa ja Ruotsi, Alankomaat, Ranska ja Britannia tärkeimmät. EU:n ulkopuoleta Suomen tärkeimmät kumppanit ovat USA, Kiina ja Venäjä. Venäjän osuus yksin on samaa luokkaa kuin USA, joka näin ollen on yhtä merkittävä kuin Venäjä Suomelle.
- Alber
"Venäjä on Suomen suurin kauppakumppani."
http://yle.fi/uutiset/stubb_suomalaisilla_asenneongelma_venalaista_rahaa_kohtaan/6719415- duhfjhgfjhf
Uskotko että punainen on sininen, jos tuo ryssänperseen nuolija niin väittää? Tai uskotko mitä Johan "Bacman" satuilee?
Hassua sanoa että Venäjä on Suomen tärkein kauppakumppani ja ilmoittaa samalla että Venäjän bisnesten arvo oli 16 miljardia, kun koko ulkomaankaupan arvo oli reilusti yli 60 miljardia. Mikä on siis osuus koko kaupasta ihan noin matematiikalla? Vielä kun pitää mielessä että EU:n osuus on n. 60% koko määrästä. Lisäksi Venäjän bisnes on aina ollut ongelmallista ja rahaa menee hirveät määrät pelkästään venäläisten perstaskuihin tämän bisneksen yhteydessä, joten tuo 16 miljardia ei ole edes koko totuus.
Tilastotietoa Venäjän oikeasta asemasta Suomen ulkomaan kaupassa:
2011 viennin osuus Venäjälle oli 9,4% ja tuonnin osuus oli 18,7% kokonaiskaupasta.
Näillä arvoilla ja lukemilla mennään sanoi stubbi mitä tahansa. Niin ja minulla ainakin on kammo venäläistä rahaa kohtaan. Kumppanina se on ailahteleva ja epävarma ja äärimmäisen hankala, toisin kuin nuo meille oikeasti tärkeät ja paljon merkityksellisemmät kumppanit ulkomaankaupassamme.
Ei kuoltaisi nälkään, jos häviäisi koko venäjän kauppa tyystin meiltä ja haettaisiin korvaavaa bisnestä jostakin järkiperäisemmästä ja vakaammasta maasta.
- liikaa etuja !!
Suomessa suomen ahneiden rikkaiden ja pakolais turistien edut ovat llian suuret
- niistä pitää nopeasti säästää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899