Koirien hirttäminen saamelaiskulttuurissa, ei kai nykyisin enää?

smummix

Katsoin Teemalta kerran dokumenttia saamelaisista. Dokumentissa oli vanhaa kuvaa noin 60- tai 70-luvulta, missä saamelainen hirtti koiran kahden köyden avulla ulkona lumihangessa. Minua kyseinen tapaus jäi vaivaamaan. Käsitin, että kun koira tulee vanhaksi ja siitä ei ole enää apua omistajalleen se hirtetään ja se pääsee koirien taivaaseen. Tämä dokumentti näytettiin Teemalla noin puoli vuotta sitten. Toivottavasti tämä tapa ei ole enää käytännössä saamelaisten keskuudessa- vai tietääkö joku, ei kai tällainen ole nykyisin sallittua enää?

8

428

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt uusi aika

      Mitä kulttuuria lienee ihmisten hirttäminen?

    • 1833

      Massapostitus kielletty, Dog hater.

    • janette100

      En usko että ihmiset tuollaista enää tekevät...?

    • jauho

      Tuskin ajokoirapalstalla kannattaa tätä jauhaa.

    • huh.huh

      on se niin ollut. ei ole onneksi enään. niillä on ollut uskomus, että kun koira hitaasti kuolee niin sen karva nousee kuolinkouristuksissa pystyyn ja tulee parempi turkis. koiran turkiksista on tehty kinttaita ja karvalakkeja. olenpa nähnyt koiran nahkasta tehdyn matonkin. taitavatpa tuolla korean takana vieläkin syödä koiria.

    • gdfryrd

      Aika jännästi ap kiinnittää huomionsa tuollaiseen asiaan dokkarissa, joka käsitteli ihmisten kallonmittailua ja muuta rasistista eugeniikkaa. Ja miten niin "onko sallittua?" Suomen lain mukaan on sallittua lopettaa oma eläimensä aiheuttamatta tälle tarpeetonta tuskaa. Jokainen ruokakauppa on täynnä tapettuja eläimiä kaloista hirviin. Ne on tapettu esim ampumalla, sähköllä, kalat joskus viiltämällä kaula auki tai tukehduttamalla. Kalojen saalistamisessa ei ilmeisesti ole mitään rajaa sille, paljonko eläintä saa kiduttaa.

      Eli kyllä koiran saa hirttää, jos se kuolee heti. Monia muita eläimiä saa laillisesti kiduttaa.

      • Anonyymi

        Ei hirttäminen tapa heti


    • Jänkätopi

      Tehtiin varmaan niin että joku huono ajuri hirtettiin ja muut nuoremmat koirat riviin katsomaan porukalla, että jos ette rupea paremmin jänestä ajamaan niin tässä kohtalo teillekin, ilmankos siellä torniojokilaaksossa on suomen parhaat ajurit.Ei net lapin ukot tyhmiä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      896
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      538
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      508
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. 34
      414
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe