Mistä saisi huonekalujen kunnostukseen apuja? tietoa?

kunnostukseen...

Moikka.
Valtavasti kiinnostaa huonekalujen kunnostus, eli esim. sohvien,nojatuolien,ruokaryhmien pöytien,tuolien eli kaikkien kunnostus.
Työkalut kestää kädessä esim. hiominen,höylät jen.
Mutta mistä saisin lisätietoa kunnostukseen liittyen?
Varmaa paikallisesta kansalaisopistosta? vai oppiiko parhaiten itse opiskelemalla eli ostaa huonoo ja kunnostaa mieleiseksi?
Iso kiitos auttaneille.

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kouluu

      Tarkoitit varmaa kuluneiden pöytien hiomista ja lakkaamistas se on helppoo ku osaa:)
      ei sen takia kannata kouluu mennä.
      mutta jos haluat verhoilla jne... sit koulu kannattaa.

    • Zirup

      Heips!

      Parhaiten oppii entisöintikurssilla. Siellä on opettaja paikalla, jolta voi kysyä neuvoja tarvittaessa. Eikä tarvitse ostaa kaikkia työkaluja ja aineita itse vaan voi kokeilla ja tutustua niihin ensin. Kurssit vaan tuppaavat olemaan suosittuja eikä niihin kai kovin montaa halukasta mahdu.

      Jos haluat opiskella itsekseen, osta Suvi Höglundin kirja Korjaa ja Entisöi Huonekaluja. Se on hyvä ja kattava perusopas. Suosittelen. Sitten voi hankkia erilaisia puuntyöstö-, maalaus- ja tuunauskirjoja oman kiinnostuksen mukaan.

      Eiköhän näillä lähde homma alkuun ;) Mielikuvitusta mukaan, niin hyvä tulee.

      • Totta, paljon halukkaita, mutta kokemuksesta tiedän kun jokainen saa tuoda oman "mööbelin" entisöitäväksi, anna siikli käteen ja neuvo miten sitä lykitään, puupuhtaaksi, niin parin, kolmen viikon päästä on porukka vähentynyt. Kaikken peukalot, sormet ei kestä tuota homma, joten totuus valkenee ja jäävät pois.


    • Zirup

      Niin, ei munkaan sormet kestä siklausta 10 min kauempaa, joten käytänkin muita työkaluja ja aineita. Niitä voi opiskella siitä Höglundin kirjasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      208
      4623
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2596
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1522
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1130
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1129
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1082
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1071
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      132
      1030
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe