Olisiko kenelläkään tietoa miksi updaten kun klikkaa auki niin tuon avautuvan ikkunan paikka on muuttunut oikeasta alareunasta tuonne vasempaan yläkulmaan aivan firefox (oranssin) logon viereen , jotenkin vain tottui tuohon entiseen ja haluaisin sen takaisin vaikka tietysti on sama missä kohdassa näyttöruutua se on , miten sen paikka itsestään muuttui vai olenko jotain tehnyt väärin , päivitykset tulivat automaattisesti vistaan ja manuaalisesti päivitin tuon windows haittaohjelmien poistotyökalun ja sen jälkeen pomppasi eri paikkaan update ?
update
updaten paikka
974
0Äänestä
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eli siis Windows update ikkuna on tällähetkellä eri paikassa?
Tarkoittaa ilmeisesti ohjauspaneelissa updatea. Ainakin minulla joka kerta kun avaan ohjauspaneelin, windows update hypähtää toiseen kohtaan. Olenkin oppinut, etten kiirehdi sitä avaamaan vaan odotan kunnes on "hypännyt". Muuten aukeaa ihan normaalisti.
Ja sen pystyy siis siirtämään oikeaan paikkaan? Jos näin niin tuosta ei tarvitse välittää.
Juu , tuo update menee ohjauspaneelista tai updaten kuvakkeesta aina tuohon vasempaan yläkulmaan kun aikaisemmin oli tuossa näytön oikeassa alareunassa , muuten on aivan entisenlainen ikkuna , ihmetyttää vain tuo paikan muutos että olenko tehnyt jotain että ikkuna aukeaa eri kohdassa , miten pystyy siirtämään oikeaan paikkaan ???? mietin että pystyykö noita jotenkin säätämään mistä kohtaa aukeaa esim. tuo updaten ikkuna ?
Sen pitäisi pystyä siirtämään oikeaan paikkaan normaalilla tavalla eli vetämällä se hiiren avulla haluttuun paikkaan.
Noista säädöistä en tiedä.
Yritin sitä keinoa että vetää hiirellä kun olin avannut sen updaten ikkunan mutta mitään ei tapahtunut , vai pitäisikö se hiiren kohta viedä johon määrättyyn kohtaan updatessa ?
Mietin miksi liittännäisten tarkistus näyttää että minulla on vanha ja vaarallinen versio tuosta adobe reader/acrobat , itselläni on versio
X (10.1.9 ) joka pitäisi olla viimeinen ja kun klikkaan tuota liitännäisten tarkistuksessa olevaa päivitä niin siellä on vanhempi versio 10.1.00 ? ei ole tarkoitus asentaa tuota XI
Tuo Adobe kannattaa poistaa ja sen tilalle ladata tämä
http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/free-pdf-reader.html
Se on kevyempi ja turvallisempi.
Siirtäminen onnistuu yleensä kun laittaa hiiren ikkunan reunaan ja sitten kokeilee siirtää.
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/working-with-windows
Käytän tuota firefoxia jossa ilmeisesti oma lukija , en vain tiedä käyttääkö firefox sitä kun liittännäisissä näkyy tuo adobe X ja tuolla firefoxissa lukee tarkastele firefox ? siis siellä ohjelmistot kohdassa
Nyt sainkin sen siirretty toiseen kohtaan vein ilmeisesti hiiren aluksi väärään kohtaan ja hiiri täytyy viedä siihen yläpalkkiin , joten kiitos , muutin paikkaa kun oli pompannut tuohon kirjanmerkki palkin päälle