Lastensuojelukriisin syy

lasu-yrittäjä

Lapsibisnesyrittäjä kertoo syyn Suomen huostapolitiikkaan- yrittäjien pilttuut pidettävä täysinä

Ammattikasvattaja, perhekotiyrittäjä Kari Björkman kertoo Amppeli- lehdessä rehellisesti syyn kolmeen suurimpaan lastensuojelun ongelmaan: 1) alati lisääntyviin huostaanottoihin 2) vanhempien/perheiden tukemisen laiminlyönteihin ja 3) perheiden jälleenyhdistämisen estämiseen.

Syy on taloudellinen. Sijaishuollon yrittäjä ei halua päästää tuottavaa sijoitusta / leipäpuutaan käsistään:

Näin Kari lausuu asiasta:
"Olemme viimeisten kuuden vuoden aikana tavanneet noin 15 % kaikista Suomen perhekodeista, lapsineen ja ilman.

Perhekotien yhteinen ja mielestäni suurin ongelma on budjetti ja laatupisteiden rakenne. Kun laitos tai perhekotiyksikkö on perustettu, sille palkataan henkilökunta ja lasketaan ”tapporaja”.

Jos laatupisteissä hinta edustaa 70 %, se tarkoittaa sitä, että
”pilttuiden” tulee olla täynnä kaiken aikaa.
Se tarkoittaa myös sitä, että kerran sisään tullutta sijoitusta ei mielellään lasketa menemään niin kauan kun kunta maksaa hänestä hoitokorvauksen. Ja se taas tarkoittaa sitä, että vaikka kuinka vilpittömästi
puhutaan perhetyöstä ja sen tärkeydestä, se jää väistämättä lapsipuolen asemaan. Jos nimittäin sijoitetun lapsen perhe kuntoutuu pysyvästi, nuori palaa kotiinsa ja sijoituspaikan on löydettävä uusi asiakas."

http://apkl.fi/wp-content/uploads/amp1_2006.pdf

Kun lastensuojelun huostaanotoista puuttuu tutkiva journalismi, valvonta, puolueeton tuomioistuin ja fair trial - oikeudenkäynti , työntekijöiden vastuu- ja korvausvelvoitteet ja perheiden oikeussuojakeinot jäävinkin sosiaalityöntekijän on helppo tehdä sijoituspäätöksiä laittomin perustein.

Sosiaalialalla kaikki lastensuojelutoimijat tuntevat toisensa, monet sosiaalityöntekijät ovat suorittaneet harjoittelunsa sijaishuoltobisneksessä, jolta ovat myös saaneet rahoituksen opinnäytteisiinsä ja joka 3. sosiaalityöntekijä haluaa yrittäjäksi. En yhtään ihmettelisi, vaikka sijoituspäätöksiä tilattaisiin suoraan tutuilta sosiaalityöntekijöiltä, jotka mieluusti järjestävät sovitun määrän "pilttuiden täytettä" tutulle yrittäjälle, joka voi vielä olla sukulainenkin. Tämä selittäisi myös sen, miksi perheestä viedään vain osa lapsista muiden lasten saadessa jäädä kotiin, joka on kuitenkin huostahakemukseen kirjattu lasten kasvuolosuhteet vaarantavaksi paikaksi.

Keruruulla asia on viety pisimmälle: sivistyslautakunnan puheenjohtajalla on oma "huostaanottokoti", ja koulupoliisin siskolla on toinen. Aluehallintoviraston sosiaali- ja terveystoimen tarkastajan mukaan puheenjohtaja voi sopia huostaanotoista pelkällä toimeksiantosopimuksella sosiaalijohtajan kanssa. Niissä oloissa pakkotoimetkin ovat sisäpiirin asia, ja muun kuin kunnallisen valvonnan ulkopuolella. Mikäli lapset tai vanhemmat uhkaavat kertoa kokemistaan lastensuojelulaittomuuksista julkisuudessa, sosiaalityöntekijä tukkii suut määräämällä lapsille lastensuojelun edunvalvojan.

Julkisoikeuden ja hallinto-oikeuden tohtori sekä vertailevan oikeutieteen lisensiaatti emeritusprofessori Lars Eriksson on tehnyt elämäntyönsä hyvän virkamiestavan vakiinnuttamiseksi Suomessa. Hänelle meno kunnissa alkaa vähitellen näyttäyä pahempana, kuin mihin on hän osasi varautua ennen haastattelua. Huostaanottovirityksiä hän kommentoi kovin vakavanoloisena: "Tämä on skandaali."

21

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänestäkää!

      Lastensuojeluyrittäjä kertoo rehellisesti vastauksen siihen, miksi huostaanottoluvut kasvavat, sijoitettujen vanhempia ei tueta, perheiden jälleenyhdistämiset estetään eikä lapsia sijoiteta sukulaisilleen.

      "Perhekotien yhteinen ja mielestäni suurin ongelma on budjetti ja laatupisteiden rakenne. Kun laitos tai perhekotiyksikkö on perustettu, sille palkataan henkilökunta ja lasketaan ”tapporaja”.

      Jos laatupisteissä hinta edustaa 70 %, se tarkoittaa sitä, että
      ”pilttuiden” tulee olla täynnä kaiken aikaa.Se tarkoittaa myös sitä, että kerran sisään tullutta sijoitusta ei mielellään lasketa menemään niin kauan kun kunta maksaa hänestä hoitokorvauksen. Ja se taas tarkoittaa sitä, että vaikka kuinka vilpittömästi puhutaan perhetyöstä ja sen tärkeydestä, se jää väistämättä lapsipuolen asemaan. Jos nimittäin sijoitetun lapsen perhe kuntoutuu pysyvästi, nuori palaa kotiinsa ja sijoituspaikan on löydettävä uusi asiakas."

      LSKL:n mukaan "Kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten biologisille vanhemmille suunnattu tuki on kuitenkin erittäin hajanaista eikä mikään taho näytä ottavan selkeää vastuuta vanhempien kanssa tehtävästä työstä. Aikuispalvelujen ja lastensuojelun yhteistyö on riittämätöntä ja perheiden jälleenyhdistymistä estää selkeiden ja konkreettisten tavoitteiden puuttumien. Sijaishuollossa yleinen käytäntö rajoittaa lasten ja vanhempien yhteydenpitoa viittaa siihen, että perheiden jälleenyhdistämistä ei lain tavoitteista huolimatta tehdä aktiivisesti.
      Yksi suurimmista kotiinpaluun esteistä on puutteet biologisten vanhempien kanssa tehtävässä työssä. Valtaosa kyselyyn vastanneista vanhemmista kertoi, että heille ei ole tarjottu minkäänlaista tukea tai he olivat joutuneet sitä etsimään aktiivisesti itse.  Kotiin palaamista estivät vanhempien mukaan myös viranomaismielivalta, työntekijöiden negatiivinen asenne ja suuri vaihtuvuus sekä biologisten vanhempien vanhemmuuden mitätöinti.
      – Tämän kyselyn valossa näyttää siltä, että vanhemmat eivät saa sijaishuollon kautta sellaista tukea mitä he tarvitsevat. Vastaavasti avohuollon puolelta riittäviä palveluita ei ole tarjolla, kertoo Lastensuojelun Keskusliiton ohjelmajohtaja Hanna Heinonen. "
      http://www.lskl.fi/tiedottaa/tiedotusvalineille/tiedotteet/tiedotteet_2013/liian_hajanainen_tuki_vanhemmille_estaa_perheiden_jalleenyhdistamista_lastensuojelussa.3075.news

      Jopa Pelastakaa Lapset ry:kin on myöntänyt, että perheen tukisuunnitelma, joka on välttämätön huostaanoton purulle, jää käytännössä aina tekemättä.
      Järjestö toteaa julkilausumassaan, että jos vanhemmat jäävät vaille tukea,
      lasten sijoitusajat pidentyvät ja perheen yhdistäminen uudelleen ei toteudu.

      Kun huostaanotetulle lapselle tehdään hoitosuunnitelma,
      lastensuojelulain mukaan myös vanhempien tuen ja avun tarve on kirjattava suunnitelmaan. Pelastakaa Lapset katsoo, että lakia ei tällä hetkellä noudateta.
      - Suunnitelma jää käytännöllisesti katsoen aina tekemättä.
      Kun suunnitelmaa ei ole, huostaanoton purkamiselle ei ole edellytyksiä,
      sanoo järjestön pääsihteeri Hanna Markkula-Kivisilta.
      http://yle.fi/uutiset/lasten_huostaanotoissa_vanhemmat_jaavat_yksin/6005913


      Lastensuojejluyrittäjien tarve saada lapset oman pilttuun laskutukseen on syy myös siihen, ettei lapsia sijoiteta sukulaisilleen.
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112516368870_uu.shtml

      Vaikuttaa siltä, että poliitikkomme, lastensuojelujärjestöt, -lainsäädäntö, - käytännöt, - hankkeet ja -uutisointi pyrkivät yksinomaan lastensuojeluyritysten liiketoiminnan tukemiseen, kasvattamiseen ja edunvalvontaan.

      "Vuonna 2012 joka päivä yli kymmenen lasta koki siirron pois kodistaan kiireellisen sijoituksen päätöksin. Oman kunnan tilanteen ja suhtautumisen lasten pakkosiirtoihin saa helposti selville lastensuojelutilastosta.

      Lastensuojelun laatu koskee siis suurta osaa äänioikeutetuista ihmisistä.

      Kansanedustajan luottamus punnitaan vaaleissa. Seuraavan kerran tämä luottamus on koetuksella keväällä 2015. Kunnissa päättäjien luottamus punnitaan syksyllä 2016.

      Ehdokkaita on mahdollista arvioida myös muutoin kuin perinteisin keinoin. 

      Testaa maamme päättäjäksi pyrkivän ajatusmaailmaa.

      Tee täsmäkysymyksiä:

      – Onko sinulla jotain sidoksia lastensuojelun toimijoihin?

      – Tunnetko Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen Suomelle lastensuojeluasioissa antamat tuomiot?

      – Tunnetko YK:n lapsen oikeuskomitean määräaikaisraporttien sisällön?

      – Mihin toimiin olet ryhtynyt vaikuttaaksesi lastensuojelun laatuun?


      Kysykää ehdokkailtanne nämä kysymykset ja äänestäkää viisaasti ensi vaaleissa!

      http://www.lokakuunliike.com/8/post/2014/03/ll-uutisia-perheet-lhtevt-liikkeelle.html

      • vitsi mikä yäk

        "Hyvin usea nuori on lausunut, että perhekoti ei heitä määrää, vaan se on sosku, joka on pomo. Jos todellisuus on tämä, tilanne on sama kuin jos armeijassa kenraali juoksuttaisi alokkaita."

        Miten niin? Vielä paremmalla syyllä sos.tahon pitää valvoa sijaispaikka, kun kirjoittaja julkeaa verrata kapiaisten sanelukäytäntöjä lapsen kohtaamiseen. Siis todellakin, vuorovaikutuksesta ei ole tietoakaan tolla jäbällä. Sanelu lienee niin jokapäiväistä, että tekee häijyä.


      • ei jaksa lukea

        Kuka on tuo YK:n lapsi, jolla on oma oikeuskomitea? Näitä juttuja oöisi helpompi lukea, jos kirjoittajilla olisi edes hatara käsitys suomen oikeinkirjoituksesta ja kielioppisäännöistä. Edes se hatara käsitys...


      • ei jaksa lukea
        ei jaksa lukea kirjoitti:

        Kuka on tuo YK:n lapsi, jolla on oma oikeuskomitea? Näitä juttuja oöisi helpompi lukea, jos kirjoittajilla olisi edes hatara käsitys suomen oikeinkirjoituksesta ja kielioppisäännöistä. Edes se hatara käsitys...

        Okei osui näppäilyvirhe omaan nilkkaan. Kiitos kosketusnäyttö, kiitos. Eli "olisi helpompi".


    • Sherlock Holmes

      Mainostetaanpa taas vaihteeksi...

    • Järkyttävää bisnestä

      miten on? Kuuluuko lapsen noeaaliin arkeen 4 ulkomaanreissua vuodessa? Montako autoa tälläinen yritys tarvitsee ja ovatko myös yksityisajot näilläautoilla lasten asiaa. Remontit , ruuat ,sisustus kaikki normaali arkiko merkataan lasten parhaaksi.

    • Karu kohtalo.

      TV1:ssä oli tänä aamuna 16.3.2014 ohjelma AU lapsen kova kohtalo.
      Ohjelma kertoi Lastensluojelun asenteista AU lapsia kohtaan.

      Toivottavasti ohjelma löytyy tässä linkissä Yle Elävässä arkistossa.

      http://areena.yle.fi/tv/1708234
      -------------

    • Järkyttävää!

      "Keruruulla asia on viety pisimmälle: sivistyslautakunnan puheenjohtajalla on oma "huostaanottokoti", ja koulupoliisin siskolla on toinen. Aluehallintoviraston sosiaali- ja terveystoimen tarkastajan mukaan puheenjohtaja voi sopia huostaanotoista pelkällä toimeksiantosopimuksella sosiaalijohtajan kanssa. Niissä oloissa pakkotoimetkin ovat sisäpiirin asia, ja muun kuin kunnallisen valvonnan ulkopuolella. Mikäli lapset tai vanhemmat uhkaavat kertoa kokemistaan lastensuojelulaittomuuksista julkisuudessa, sosiaalityöntekijä tukkii suut määräämällä lapsille lastensuojelun edunvalvojan. "

      Eikä muuten ole huostaanottovanhemman tekstiä tuokaan tekstiote.

    • Mites nyt näin?

      "En yhtään ihmettelisi, vaikka sijoituspäätöksiä tilattaisiin suoraan tutuilta sosiaalityöntekijöiltä, jotka mieluusti järjestävät sovitun määrän "pilttuiden täytettä" tutulle yrittäjälle, joka voi vielä olla sukulainenkin. Tämä selittäisi myös sen, miksi perheestä viedään vain osa lapsista muiden lasten saadessa jäädä kotiin, joka on kuitenkin huostahakemukseen kirjattu lasten kasvuolosuhteet vaarantavaksi paikaksi. "

      Täältä ne käsittämättömyydet selviävät.
      Eikä ole huostavanhemman tekstiä edelleen tämäkään tekstilainaus.

    • Rehelliselle 10+

      Niitä löytyy näköjään kultajyviäkin ls-kotiyrittäjä-akanoiden joukosta.

    • Pimeää touhua.
    • pohtiva1

      Toden totta olet yhdessä maamme valtion varoilla organisoiduimman ihmiskaupan ytimessä.
      Vielä lisäisin yritystoiminnan eli verkostoitumisen aiheuttamiin mustiin aukkoihin käytännön, jolla tuotetaan asiakkuuden pidentyminen hoitokodissa. todentunut on, että yrittäjä tukee sairasta toimintamallia tai vaatii palvelujärjestelmäsät toimia, joilla olettaa tuettavan ns sijoitetun nuoren ongelmakenttää ja sen ilmitulemista. ja tilanteessa jossa näin ei sitten tapahdukaan, saavat kenkää sekä nuoren sosiaalityöntekijä että mahdollinen tutkimuksen tehnyt psykologi.
      Tästä syystä pienet 20 000 tuhannen asukkaan yksiköt ovat erittäin vaarallisia vääristymille.

    • huhuh

      kylmää

      • Ttcgycygcgc

        Samaa vanhaa yksinkertaistamista ja mustavalkoista persutotuutta ihmisiltä jotka eivät ymmärrä kuin yhtä asiaa kerrallaan.


    • Bjbbjbjbjvjv:lle

      Esimerkit ovat virka-aseman väärinkäytöstä. Väännä se miten haluat, niken takaa!

      • Uhuhuvuvuv

        Oliko Sorva virassa oleva ihminen?

        Olennaisin osa näyttää olevan se että pääsette julkisesti tuomitsemaan ihmisen tai ainakin kertomaan hänen syyllisyydestään. Lasten etu on sivuseikka sillä ei näillä louttomilla julkisilla ryöpytyksillä kenenkään etua ajeta. Tarkoitushan onkin ilmeisesti vain leimata koko lastensuojelu täynnä pahuutta olevaksi toimialaksi jolla työskentelevät ihmiset ovat sairaita ja pervertikkoja.

        Millään lailla jatkuva räksytys ei tilannetta paranna. Jo nyt sosiaalipuolen ihmisten aika menee siihen että heidän on oikeudessa käytettävä ikaansa lsen sijaan että he työtään tekisivät. Jostakin sekin on poissa.

        Keskittyisitte mieluummin hoitamaan lapsianne niin lastensuojelua ei tarvittaisi!


      • Olise
        Uhuhuvuvuv kirjoitti:

        Oliko Sorva virassa oleva ihminen?

        Olennaisin osa näyttää olevan se että pääsette julkisesti tuomitsemaan ihmisen tai ainakin kertomaan hänen syyllisyydestään. Lasten etu on sivuseikka sillä ei näillä louttomilla julkisilla ryöpytyksillä kenenkään etua ajeta. Tarkoitushan onkin ilmeisesti vain leimata koko lastensuojelu täynnä pahuutta olevaksi toimialaksi jolla työskentelevät ihmiset ovat sairaita ja pervertikkoja.

        Millään lailla jatkuva räksytys ei tilannetta paranna. Jo nyt sosiaalipuolen ihmisten aika menee siihen että heidän on oikeudessa käytettävä ikaansa lsen sijaan että he työtään tekisivät. Jostakin sekin on poissa.

        Keskittyisitte mieluummin hoitamaan lapsianne niin lastensuojelua ei tarvittaisi!

        Sorva toimi vähän aikaisemmin ev.lut. kirkon nuorisotyöntekijänä..


      • Koti, uskonto ja...
        Olise kirjoitti:

        Sorva toimi vähän aikaisemmin ev.lut. kirkon nuorisotyöntekijänä..

        Kirkon? Nyt täytyy teidän nopeasti alkaa julistamaan kirkon pahuutta tällä rintamalla!!!


    • focusoitua

      Hyvin on ehditty hoitaa, siinä menee sivussa niiden kaveritkin ja muutamia vanhuksia!

      • Biot kunniaan

        Sitten et kuulu tänne koska lapsiasi ei ole huostattu. Väärä osio sulle.


      • kysymystäpukkaa
        Biot kunniaan kirjoitti:

        Sitten et kuulu tänne koska lapsiasi ei ole huostattu. Väärä osio sulle.

        Missä niin on säädetty, että keskusteluun saa ottaa osaa vaan jos lapset on huostattu?


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      161
      4229
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      432
      3223
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2118
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1780
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      931
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      896
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      879
    Aihe