Haluaisin kysyä tietoa/kokemuksia Yhdysvaltojen läpi matkustamisesta (tässä tapauksessa Meksikoon).
1) Syön päivittäin lisäravinteina Multivitaa ja Magnesiumia. Tuleeko näistä tullissa kysymyksiä, tai ottavatko jopa pois jos pakkaus on avattu? Mitä muuta on hyvä/tärkeä tietää Yhdysvaltojen lentokenttätullista?
Olen kuullut myös että sytkäri esmes on kiellettyjen aineiden listalla - onko tämä urbaani legenda vai ihka aito totuus?
2) Hankin nyt viime tammikuussa ESTA:n, mutta reissumme New Yorkiin ei toteutunutkaan. Olenko ymmärtänyt oikein, että pääsen sillä samalla ESTA:lla tälle tulevalle reissulle? Vai pitääkö hakea uudestaan?
Kiitos paljon etukäteen jo avusta! :)
Yhdysvaltain tulli ja ESTA.
7
742
Vastaukset
- reissaaja1
Kaikkiin kysymyksiisi en osaa vastata, mutta itselläni on ollut matkalaukussa mukana lisävitamiineja, eikä ole koskaan ollut mitään ongelmia. Käsimatkatavaroihin tungettuna en sitten tiedä mutta on sielläkin buranaa ollut.. Ja reseptilääkkeisiin kannattaa ottaa reseptit mukaan.
Lentokenttällä joudut itse tsekkaamaan laukut jatkolennoille, ja jonot voivat olla pitkiä. (Kellon ajasta ja päivästä riippuen.)
ESTA on voimassa kaksivuotta. Kannattaa silti käydä päivittämässä jos viimeksi olit matkalla New Yorkiin ja nyt lennätkin Chicagon kautta. Sivun saa myös suomen kielellä.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ - 0778
Noni, hyvä tietää. Reseptilääkkeille oon yleensä pitänykki määräykset matkassa. :)
Tuosta en kyllä tajunu, mistä Chicagon tuohon keksit? - reissaaja1
Chicago oli vain esimerkkinä jos vaihtokenttänä sattuu olemaan joku muu kuin New York tällä kertaa. Mutta jos nykin kautta lennät taas ei ESTAn kanssakaan tarvitse alkaa säätämään. :)
- JEWOP
http://matkustajenkeissa.blogspot.fi/
Lisä infoa tulossa kunhan kerkeän kirjoittelemaan - random traveller
Moi, sytkärit on pääsääntöisesti kielletty ruumaan menevissä matkatavaroissa. Kuitenkin tietyntyyppiset butaani/zippo-sytyttimet on sallittuja (max 1 kpl) käsimatkatavaroissa. Linkki tarkastukseen löytyy tästä (haulla: Sytytin (tupakan)):
http://www.finnair.com/FI/FI/information-services/baggage/dangerous-goods
USA:ssa turvallisuudesta vastaa TSA. Ohessa paikalliset ohjeet.
http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/ash/ash_programs/hazmat/passenger_info/media/Airline_Passengers_Lighters_Faq.pdf
Mikäli ostat Suomessa/EU:ssa lentokentältä turvatarkastuksen jälkeen viiniä, tms nestemäistä, joudut luultavimmin siirtämään ostoksesi USA:n kentällä ruumaan meneviin matkatavaroihin. Ainakin Finskillä tästä kuulutetaan joka kerta lennolla JFK:lle.- random traveller
Korjaus: EU:sta lähdettäessä ei käsimatkatavaroissa, vaan taskussa.
- 2v voimassa
Jos Esta on voimassa, ei lentokentällä tai kohteella ole väliä. Tuon kahden vuoden aikana voit käydä missä tahansa Usa:ssa. Lentoyhtiö vaatii ensimmäisen osoitteen Yhdysvalloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202238
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4182140Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34780- 44774
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669