Tämän viestin takoitus olla syyllistävä mutta rohkaisen kaikkia vanhempia puhumaan paljon taaperoilleen. Vaikka välillä ei jaksaisi niin puhukaa vaan! Lapsi tarvitsee puhumisen mallia ja mistä muualta sitä saa kun toisten puheesta. Uhmaikä on raskas vaihe mutta silloinkin lapselle täytyy näyttää että hänestä välitetään eikä jätetä omien tunteiden kanssa yksin. Olen pannut merkille että jo 1 vuotias ymmärtää jo melko hyvin asioita mitä hänelle puhuu (siis jos hänelle on juteltu vauvasta asti) Vaikka lapsi ei osoittaisi kiinnostusta puhumiseen ja itsensä ilmaisuun niin vanhemmilla on melko olennainen osa kielen kehityksessä.
Olen itse yli 1 vuotiaan äiti ja olen huomannut positiivisen seikan siitä kuinka suuri merkitys vanhempien läsnäololla ja puheellani on. Meillä rauhoitaan siitä kun sanon lapselle asian todellisen laidan. Ja hän ymmärtää kaiken! Uskon että jatkossakin elämä helpottuu kun pystyn saamaan yhteyden lapseeni keskustelun avulla. Sitä luulee että alle 3 vuotiaat eivät "tajua mitään" ja "päässä ei liiku mitään"... mutta se ei ole totta!
Mielestäni lasten varhaiset käytöshäiriöt johtuvat yleensä kommunikaation ja ohjauksen puutteesta vanhempien ja lapsen välillä. Lasta ei ole tuettu persoonaansa sopivalla tavalla eikä jokelteluihin tai ääntelyihin muutenkaan reagoitu millään tavalla. Lapsi jätetään liian paljon oman onnensa nojaan ja lapselta odotetaan liian nopeaa itsenäistymistä. Olen nähnyt paljon tällaisia henkistä laiminlyöntiä joka on vahingollista ja sitä mukaa lapsen kehitys voi vaarantua. Olkaa siis läsnä lapsen elämässä, puhukaa, nauttikaa elämästä ja mitä tärkeintä, rakastakaa!
Tärkeä ohje vanhemmille
5
264
Vastaukset
- 15+3
Ja anteeksi parista kirjoitusvirheestä :)
- Krokotiili
Hei :)
Olen todellakin samaa mieltä että lapselle läsnäolo ja puhe on hyväksi jo ihan varhaisesta vauva-ajasta asti. Jokaisen vanhemman olisi hyvä vaikka lukea jokapäivä lapselleen jos tuntuu vaikealta "vain höpöttää". Huomasin aikoinaan kuinkajotku katsoi kieroon kun esim kaupassa juttelin ihan ostettavia asioita ja pohdin mitä ruokaa laittas ääneen kun olin lapseni kanssa liikkeellä hänen ollessaan vielä vauva :D
Itse olen siis 2vuotiaan lapsen äiti ja todellakin voin allekirjoittaa että jo 1vuotias ymmärtää puhetta todella hyvin. Joudun tuomaan kuitenkin esiin että rajoja kokeiltaessa ja uhman alkaessa se puhe ei vain "mene periile". Tarkoitan tuolla sitä että lapsi ymmärtää kyllä mutta ei reagoi puheessa toivotulla tavalla vaan kokeilee josko sittenkin saisi haluamansa tai katsoo kauanko vanhempi jaksaa luovuttamatta. Tämä käytös lapselta EI ole käytöshäiriötä vaan kuuluu osaltaan lapsen temperamentin ja luonteen muotoutumiseen. Monet ihmiset (myös vanhemmat) pitävät näitä kiukkuavia taaperoita huonosti kasvatettuina tai käytöshäiriöisinä mutta se on väärin koska silloin lapsi ei saa tukea kehittyäkseen.
Hyvää kevättä kaikille! - juujuu4
Itse kans puhun 11kk ikäiselle lapselleni koko ajan. Välillä kyllä tuntuu, että puhuisin itsekseni tai seinälle :D Puhun kuitenkin normi äänellä. Itse tykkään puhua niitä näitä, ulkoilmasta ja meidän elämästä :) Koskakoan tuo kysyy, että "mitä sä äiti höpötät?" :D
- Ei lässytetä liikaa
Juu, tiedän vanhempia, jotka eivät osaa puhua luonnollisesti vauvalle tai taaperolle, joka ei vielä itse osaa puhua. Lapselle puhutaan kummallista "me-kieltä", silloin kun ylipäätään puhuvat lapselle. Todella ärsyttävää.
Vastasyntyneelle voi puhua kuin täysjärkiselle ihmiselle. Ei se mitään haittaa, vaikka hän ei vastaa. Hän kuuntelee. - -o-
"Mielestäni lasten varhaiset käytöshäiriöt johtuvat yleensä kommunikaation ja ohjauksen puutteesta vanhempien ja lapsen välillä."
Näin voi ajatella, mutta ei se näin välttämättä ole. Monen käytöshäiriöisen kanssa on puhuttu ihan kiitettävästi ja tehty muutenkin asiat esimerkillisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801