Siis kysymys kuuluu, että mitä teen kauralle, kun DON arvo on 8,5 ja ei kelpaa kauppaan, eikä tunnu kelpaavan suoraan karjatiloille?? Itää hyvin, että osan kylvän peitattuna peltoon, mutta suurin osa vain kuivurissa täytteenä.
Auttaako, jos kierrätän kuivurissa muutaman tunnin ja pidän esipuhdistajan mahdollisimman suurella teholla, että saisin pinnasta pois "donia"
Mitä teen kauralle, DON arvo korkea.
6
2586
Vastaukset
- hörhötaasvauhdis
Otas taas pilleris, kukaan ei peittaa kauraansa.
- Ongelma kauraa
Äläpäs ala hörhöttelemään! Meikäläisellä on omavalmisteinen nestepeittain ja kauran peittaaminen ei ole mikään ongelma, vaikka nyt viime keväänä jäikin tekemättä. Korkeat DON arvot varmaan siitä syystä, että en peitännyt kylvösiementä.
Kauralle riittää halvat aineet peittaukseen, ei ole kustannus. - näinuskon
Ongelma kauraa kirjoitti:
Äläpäs ala hörhöttelemään! Meikäläisellä on omavalmisteinen nestepeittain ja kauran peittaaminen ei ole mikään ongelma, vaikka nyt viime keväänä jäikin tekemättä. Korkeat DON arvot varmaan siitä syystä, että en peitännyt kylvösiementä.
Kauralle riittää halvat aineet peittaukseen, ei ole kustannus.No halvat aineet takuulla, tavan serti siementä ei edes peitata, ja luultavasti noi arvot johtuu liian hitaasta kuivaus kapasiteetista/ tavara on maannut kärrissä liian kauan, koskaan ei tollaista ongelmaa ole vastaan tullut.
- Ongelma kauraa
näinuskon kirjoitti:
No halvat aineet takuulla, tavan serti siementä ei edes peitata, ja luultavasti noi arvot johtuu liian hitaasta kuivaus kapasiteetista/ tavara on maannut kärrissä liian kauan, koskaan ei tollaista ongelmaa ole vastaan tullut.
Kuivauskapasiteettia löytyy, kuivuri jopa esitelty jokunen vuosi sitten alan lehdissäkin edistyksellisenä ja puitu tavara ei ole todellakaan maannut puinnin jälkeen, vaan kuivattu välittömästi. Sertisiementä ei monasti ole peitattu, mutta nämä tossit kyllä yleensä peittaan, vaan viime keväänä en sitä tehnyt.
- Mwh
Myy jollekkin lämpöyrittäjälle..vajaa kolme kiloa kauraa vastaa oljylitraa..
Tai laita oma kuivuri ensisyksynä lämpiämään hakkeella ja kauralla - stokerimies
laita stokeriin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861484
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121375Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras381163- 281084
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne117923Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46898- 18856
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76705- 40697