eu on mätä

suomi EUn köyhin

Suomessa ostovoima eun heikoimpia ja inflaatio syö sitä lisää, mutta mitä suunnittelee eu hirviö? talous pakotteita venäjää vastaan, se oli suomen kannalta tässä talous tilanteessa katastrofi! Me tarvitsemme venäjää/matkustajia, tuomaan köyhään maahamme lisää hyvinvointia! Ihan oikeasti venäjä tuo meille rahaa EU vie

8

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viipur

      Muuta Venäjälle,jos se on niin tärkeä sinulle. Ei putinin politiikalla ole mitään jakoa nykyeuroopassa ja hän ajaa maansa 1800 luvulle ja pohjois-korean kanssa samanlaiseksi hylkiömaaksi. Kukaan ei sinne kohta matkusta saati investoi mitään kun mihinkään ei voi luottaa. Onneksi ollaan edes eu:ssa ja toivottavasti myö s
      pian Natossa.

      • Leipäjonojen maa

        venäjä on rikas ja itsenäinen maa, jossa voidaan ja eletään hyvin.
        - mutta suomi on brysselin orjamaa, siirtomaa. Jossa ollaan kokoomus-leipäjonossa alistettuina köyhinä raukkoina.. Kun uskotaan jumala- markkinavoimaan naivisti !


    • suomi köyhtyy

      - suomi ei hyödy eu-politiikasta. Koska Eu ajaa isojen eu-maiden asiaa.
      Siksi Suomen tulisi olla itsenäinen. Tällöin on Omat keinot vaikuttaa maan hyvin vointiin. Työkalut on silloin omissa käsissä. Eikä brysselissä, - kuten nyt.

    • kuvat esille

      Tämä kirjoittajat osoittavat juuri oman tyhmyytensä. Jos tällaisiin ihmisiin, jotka eivät osaa edes kirjoittaa sanoja oikein, pitäisi luottaa ja ottaa heidän sanomisistaan opiksi, niin Suomi olisi tuhon tiellä. Liittykää vaan "hakkaraisiin".

      • naivi-idealismi

        hakkaraienkin on nero, jos vertaa tuppiin tai jaakonsaareen !!!


    • No ota 2020

      Tämä kirjoittajat... liittykään Stubidolaisiin .....

    • niemenukko

      Nyt täällä itkevät ne, jotka tällä hetkellä kärsivät heikosta ruplasta ja venäläis kadosta.Normi imatralanen ei huomaa yhtään mitään.Tuskin tästä voi enää palvelut täällä huonontua vaikka venäläisten matkailu rahat loppuisivat kokonaan.

      Siinä se taas nähtiin kun kaikki munat laitetaan samaan koriin, ja vielä niin vuosikymmeniä epävarmasti ja oikukkaasti toimivan naapurimaan munat siihen koriin.
      Ei tarvitse, tai ole tarvinnut hirveästi asioita seurata että tämä oli vain ajankysymys, tavalla tai toisella.Nyt tällä hetkellä tällä tavalla.
      Ja kuuluu Suomi eu:hun tai ei, talouspakotteet joka tapauksessa vaikuttaisivat Suomeen.Siitä nyt on turha käydä itkemään.Eu on kyllä mätä, siitä ei pääse mihinkään.
      Mutta joskus monet kirjoittivat, ettei näitä juttuja tehdä vain venäläisturisteja varten, eli no hätä, tulee niitä turisteja muualtakin.Vai tuleeko sittenkään...........

      Se on tuo äkkirikastuminen ja raha mikä saa näin idioottimaisia päätöksiä aikaiseksi mitä täällä on tehty.Reaali on hävinnyt täysin monelta, varsinkin päättäjiltä.Päättäjiltä, joilla tuskin moneltakaan löytyy minkäänlaista taloudellista tietämystä, ainakaan Imatralla.Löytyy vain ne kaveriporukan äänet että pääsee päättämään valtuustoon.

      Venäläiset ovat ostaneet paljon kiinteistöjä, esim omakotitaloja, mitä nyt ei heillä ole varaa sitten pitääkään, epärealistisiin hintoihin.Toivottavasti käteisellä tai jonkun venäläispankin rahoituksella.Jos laina on otettu Suomipankista niin menee kategoriaan epävarmat saatavat, mikä vaikuttaa Suomen talouteen taas negatiivisesti.

      Mutta tämähän on vain hetkellistä.Mutta miten pitkä hetki se sitten on, onkin asia erikseen.Ja miten pitkän hetken esimerkiksi Imatra kestää ilman katumaastureita kun täälläkin itketää jo reilun parin viikon jälkeen turismin perään.

      Ja jos tämä hetki on lyhyt, milloin tulee seuraava hetki?Siinäpä vasta kysymys.Toivottavasti tästä otetaan edes vähän opiksi.

      Ei millään pahalla, mutta ei voi kuin nauraa.

      • Laatokka

        Ahneudella on paskanen loppu ja toivotaan,että saadaan maanmyyntikielto voimaan äkkiä . Tänne ei tarvita enää yhtään venäläisten lomakylää.
        Rakentakoot Laatokan rannat ensin,siellä on tilaa Kiinan rajalle asti datsoja pykätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe