Rakentava kritiikistä sekä myös ei-rakentavasta kritiikistä olisin ikikiitollinen, kunhan sieltä pilkan ja ivan ja sarkasmin seasta olisi poimittavissa jotain edes etäisesti palautetta muistuttavaa.
Mira soitti ovikelloa. Pienen viiveen jälkeen alkoi kuulua hitaasti läheneviä askeleita, jotka vaivalloisesti ja haluttomasti tavoittivat oven. Pian Mira katsoi edessään seisovaa perin rumaa miestä ja tämä yhtälailla katsoi Miraa, paitsi että hänen katseensa oli jotekin tyhjä ja ontto, kun taas Miran katse, ainakin hänen itsensä uskoakseen, oli varsin pistävä ja jopa vihainen. Ei Miran tarkoitus suinkaan ollut näyttää vihaiselta – päinvastoin – mutta epävarmuus sai hänessä aikaan sen, että hän ei juurikaan hallinnut kasvonilmeitään. Näin hän asiaa jälkeenpäin muisteli, mutta koskaanhan hän ei luonnollisesti saanut tietää, miltä tosiasiassa siinä tilanteessa oli näyttänyt, ja se olikin varsin vähäpätöinen asia koko tapaaamisen kannalta, joka oikeastaan kokonaisuudessaan oli sekin perin vähäpätöinen.
Vaihdettiin heit ja astuttiin sisälle. Mira pysähtyi kapeaan eteiseen riisumaan päällystakin ja ottamaan kengät jaloistaan. Hänen sydämensä pamppaili, eikä asiaa helpottanut yhtään hänen takanaan kupliva hengitys ja sitä tuottava mies, joka odotti hänen riisuutumistaan aivan kuin Mira tulisi ottamaan enemmänkin pois kuin ulkotakin, aivan kuin heitä kahta yhdistäisi jotkut siteet ja heidän olisi aivan välttämätöntä liikkua kahdestaan ja lähekkäin.
- Käväisen tuossa vessassa, tulen sitten. Eikös tuo ole vessa? Hyvä.
Mira istui pöntön kannen päällä ja mietti. Lähteäkö saman tien karkuun vaiko jäädä. Olisihan se raukkamaista lähteä ennen kuin on antanut toiselle suunvuoroa, mutta kun tässä tapauksessa on kyseenalaista tuleeko minkäänlaista suunvuoroa koskaan edes käytetyksi. Tulematta mihinkään selkeään lopputulemaan Mira nous ylös, avasi pöntön kannen ja veti vessan uskottavuussyistä. Sitten hän avasi raanan senkin samassa hengessä, sulki silmänsä hetkeksi ja lähti muka päättäväisenä ulos.
Nyt kun Mira istui siinä miestä vastapäätä pöydän ääressä loisteputkivalaistuksessa, hän huomasi kunnolla, miten ruma tämä oikeastaan oli. Mira hätkähti omia ajatuksiaan, mutta mies ei, vaikka hän näki Miran kasvoilta kuvastuvan epävarmaa ja teinimäisen arvostelevaa pälyilyä. Mira siemaisi kulauksen kahvia, joka oli keitetty niin tujuksi, että se hädin tuskin pysyi hänen suussaan sitä pientä hetkeä, jonka sen tuli siellä viipyä viiletäkseen nielemiskelpoiseksi.
Asunto oli sisustettu niin kuin rumalle miehelle sopii: siellä täällä epämääräisiä esineitä joiden tarkoitus oli hämärä, mutta joilla selkeästi oli joku tarkoitus, sillä eivät ne koristeeksikaan kelvanneet. Mikään ei sointunut yhteen mikään kanssa, ja Mirasta alkoi melkeinpä tuntua, että mies oli varta vasten tehnyt niin - käyttänyt rumaa silmäänsä ja nähnyt vaivaa, jotta saa kaiken näyttämään ei miltään.
Mieskin oli eräänlainen ruma esine, käyttötarkoitukseltaan hämäräperäinen. Mira vilkuili välillä ympärilleen niin kuin uusissa paikoissa yleensä on tapana ja silloin tällöin loi silmäyksen mieheen, joka näytti helpottavan välinpitämättömältä tilanteen epämukavuudesta huolimatta. Hänen tuli puhua, hän oli Miran kutsunutkin, hän oli vastuussa. Hän oli mies. Mutta mitään ei puhunut, ei kokenut tarvetta kai. Siemaili kahvia ikään kuin se olisi ollut hyvää, viihtyi itseriittoisesti omassa kodissaan.
- Otatko pullan? Mies kysyi ja ojensi lautasen Miraa kohti, joka nappasi sieltä nopeasti pienimmän ja kuivimman. Miran oli tarkoitus kiittää, mutta päätyikin vain naurahtamaan aivan kuin tilanteessa olisi ollut jotain hauskaa ja työnsi ensiavuksi pullaa suuhun estääkseen lisäkömpelyydet.
- Sinä olet kovin kaunis, sanoi ruma mies Miralle äkkiarvaamatta.
Kommentteja pätkästäni?
10
168
Vastaukset
- mistäänenmitääntiedä
Sinä tiettynä ajankohtana Mira ei räpäyttänyt silmiään kertaakaan, sen hän muisti erityisesti jälkeenpäin, vaikka moni muu muistikuva olikin hyvin utuinen. Sitten hän nielaisi kahvia poikkeuksellisen äänekkäästi ja selvitteli hieman kurkkuaan sen jälkeen, valmistautui vastaamaan. Oliko se ironinen kommentti? Ei, ei sellaista voinut tulla noin rumalta mieheltä, jos se olisi ironinen, niin se olisi lähinnä itseironinen.
- Kiitos.
Molemmat ottivat kahviryypyn samaan aikaan ja siinä oli jotain peririetasta, kun kaksi ihmistä, jotka näin yleensä ottaen menivät vastahankaan, toimivatkin yhtäkkiä täydessä synteesissä.
Mira koki tarvetta tehdä jotain aivan omaa, niimpä hän kiskaisi toppiaan hieman alemmaksi. Hän pohti kuumeisesti olisiko miehen kommenttiin voinut vastata jotain enemmän, mutta ei keksinyt mitään järkevää lisättävää. Miehiä ei ole tapana kehua kauniiksi, komeaksi ehkä, mutta nämä olivat ensitreffit ja se olisi valhe.
Yhtäkkiä Miran valtasi suuri kiitollisuudentunne kahvista ja kahvikupista, se ainoa mikä pysyi ja oli läsnä, kun kaikki muu ympäriltä hajosi.
- Sinäkin olet… kiintoisan näköinen. Kaunis. Tai siis persoonallinen. Sellainen.
Miran sanat jumittuivat puoliksi kurkkuun. Hän pörrötti hiuksiaan hieman ja sipaisi ylähuultaan nopeasti sormellaan - kaikki eleitä, joita olisi voinut helposti tulkita vietteleviksi tai flirttaileviksi, mutta jotka kuitenkin tässä tilanteessa huusivat jotain muuta.
Miran sanoilla oli suhteettoman suuri vaikutus mieheen: hän ikään kuin sinkoutui omasta välinpitämättömyydestään ajan ja paikan tasolle ja katsoi Miraa ensimmäistä kertaa selkeästi suoraan kohti. Mira nytkähti tahattomasti tuolissaan.
- En minä ole kaunis, mies sanoi Miran ihmeeksi ärhäkästi puolustautuen, eikä suinkaan sääliä hakien, mikä olisi sentään jotenkin voinut olla odotettavissa.
- No olethan toki. Omalla tavallasi. Kaikki on. Tämä perusjuttu, Mira naurahti vaimennetusti niin kuin monen meluaidan takaa ja ja huuhteli itsetuhoisesti limakalvojaan kuumalla kahvilla.
Polte miehen silmissä kasvoi, eikä Mira voinut käsittää miksi. Aiempi epämukavuus vaihtui nyt avoimeen hämmästykseen, eikä Mira enää yrittänytkään räpsyttää ripsiään ja kumpikin oli jättänyt kahvikupin suosiolla syrjään.
- Ei rumaa saa kutsua kauniiksi. Se on väärin, mies totesi äänessään jotain juhlavaa pahennusta. Miran aivot raksahtelivat samaa tahtia seinäkellon kanssa. Pitääkö se pilkkanaan? Yrittääkö ärsyttää, provosoida?
Kaikesta näennäisestä kiihkosta huolimatta entinen laiskuus oli onnistunut pysymään miehessä ja nyt hän nousi tuolistaan kahvikuppi kädessä ja raahautui kaatamaan loput kahvit lavuaarista alas. Hän huuhteli kuppiaan huolellisesti, raivostuttavan huolellisesti, kuivasi sen märkään pyyhkeeseen ja asetti hyllylle. Loukkaantuiko se? Esittääkö marttyyriä? Mira esitti itselleen kysymyksiä joihin ei ehtinyt vastata.
- En ymmärrä mitä haet. Tarkoitin vain sitä, että olet omalla tavallasi kaunis. Et niin kuin muut, erilainen. Mutta hyvännäköinen, Mira läähätti ja huomasi itsekin, miten epäaidosti kohteliaisuus oli tullut ulos, mutta minkäs teet, mahdoton tilanne.
Silloin käki, joka osoittautuikin enemmän talitiaiseksi tai joksikin muuksi vähemmän juhlavaksi lajikkeeksi, ponkaisi ulos kellosta ja rääkäisi kolme kertaa. Mies antoi linnulle vuoron arvoituksellinen ilme kasvoillaan, jatkoi sitten:
- Äh, tässä maailmassa on kaikkea kauniina ja rumana, myös ihmisiä, ja tulee aina olemaan. Mutta rumallakin oikeutensa. Älä hauku rumaa kauniiksi, älä sillä tavalla loukkaa. - fazerina
Pikavaikutelmana se, että kiinnostava lähtötilanne, joka houkuttaa lukemaan lisää. Kuka tämä mies on, mistä tapaamisessa on kyse, odotuksia viriää hienosti. Tyyli on omaperäinen ja sisältö samoin, taidat olla kokenut kirjoittaja.
Lukija jää miettimään, miksi ei kerrota, miten mies on ruma eli miltä hän näyttää. Onko rumuus jotenkin niin epäsovinnaista, että sen paljastaminen tapahtuu vähitellen, onko tämä kauhugenreä? Tämäkin luo odotuksia eli lukija odottaa jossain vaiheessa saavansa tietää, miltä mies näyttää. Mitä on "kupliva" hengityus, onko hänelllä jokin laite, onko hän vammainen?
Myös tapaamisen epämukavuus on kuvattu omaperäisesti ja hyvin. Repliikit samoin onnistuvat pienin keinoin kuvaamaan henkilöiden luonnetta. Tässähän oli sellaista, josta voin itsekin kirjoittajana ottaa opiksi, hyvä. - Mashiach
Ei tämä ole mitenkään huono. Kielioppi on kunnossa. Lauserakenteet ovat selkeitä ja hyvää suomenkieltä. Sinulla on selvästi oma tyylisi kirjoittaa, mikä on tottakai erinomainen asia. Tekstinäyte on myös viimeistelty. Työkalut hyvän romaanin kirjoittamiseen ovat olemassa. Hienoa!
Ja sitten; nämä ovat todellakin vain minun mielipiteitäni. Eli joko otat niistä vaarin tai viittaat kintaalle:
Toisin kuin fazerina, niin minä en löytänyt tästä sellaista odotusarvoa, joka olisi koukuttanut lukemaan lisää. Kohtaus ei mielestäni etene riittävän rivakasti. Se johtuu ehkä tavastasi kuvailla hyvin paljon henkilöiden kasvojen ilmeitä, liikkeitä ja eleitä. Sen sijaan olisin kaivannut enemmän yksityiskohtia ympäristöstä. Nyt kohtauksen tapahtumaympäristö jäi melko valkoiseksi ja hajuttomaksi. Kapea eteinen ja se, että keittiössä (vai oltiinko edes keittiössä?) on pöytä ja hylly kahvikupeille, ovat ainoat asiat, jotka kuvaavat tapahtumapaikkaa. Tai olihan siellä maininta rumasta, epäsiististä sisustuksesta.
Voisit ehkä mainita, mitä ikkunasta näkyy? Pnko ikkunalasi pölyinen? Ovatko huonekasvit kuihtuneita, onko pöydällä leivänmurusia? Roikkuuko seinällä valokuvajäljennös Taistelevista metsoista, vai alkuperäinen Esko Railon grafiikkatyö? Miltä mies näyttää? Onko vesapaeri lopussa jne.?
Toinen seikka: dialogia voisit hioa. Minusta se ei ole parhaimmasta päästä. Jollain tavalla se ei tässä tunnu aidolta tai sujuvalta. Omaat tyylin selittää kunkin virkkeen perään joko puhujan ilmeitä, tuntemuksia tai tarkoitusperiä. Tiedän, että jotkut kirjailijat käyttävät tätä tyyliä, mutta joskus pelkkä paljas dialogi toimii paremmin. Tällaisellekin selittelylle toki on sijaa, mutta ehkä ei ihan joka virkkeen perässä?
Summasummarum: kuten fazerina totesi, tekstistä näkyy, että olet kokenut kirjoittaja. Lyhyestä katkelmastahan ei juuri koskaan voi sanoa pahemmin mitään kokonaisuudesta. Ei tässä suurempia vikoja ole - kaiken kaikkiaan hyvää tekstiä. - mistäänenmitääntiedä
Kiitos tosi paljon teille laadukkaasta palautteesta! Olen kirjoittajana aika aloittelija, mutta kiva kuulla jos on ainakin kehittymisedellytyksiä teidän mielestänne.
Mashiach, mainitsit asioita joita itsekin olen miettinyt, kuten esim. tuo ympäristön kuvaus. Nyt tuli varmistusta sille, että siihen voisi panostaa enemmän. Olen itse hyvin ihmiskeskeinen ihminen, ja se näkyy kirjoittamisessakin. Kiinnitän oikeastikin tapahtumissa paljon huomiota ihmisiin ja heidän toimintaansa, kun taas itse paikka jää usein vähän pimentoon. Kuitenkin lukija aina kaipaa ympäristönkin kuvausta muodostaakseen kokonaisvaltaisen kuvan tapahtumista mielessään, joten sitä voisi ruveta harrastamaan enemmän. - 6+13
Hyvää tekstiä, mutta lähtisin ensimmäiseksi poistelemaan adverbejä, joita oli aika paljon. Pidä mielessä "Näytä, älä selitä" -sääntö; lukijalle ei ole välttämättä tarpeen kertoa, että henkilö sanoo asiansa iloisesti, surullisesti jne, vaan jo dialogi voi välittää hahmon tunnetilaa ja kerronnan sävyä niin, ettei ylimääräisiä adverbejä tarvita. Teksti kevenee huomattavasti niitä poistelemalla. Myös ylimääräisiä päätteitä kannattaa vältellä jos mahdollista.
- Fhjiik
Kylläpäs tekstin tyylistä tuli elävästi mieleen marja-liisa vartion teos kaikki naiset näkevät unia. Lueppas aloittaja huviksesi niin kenties itsekin huomaat tyylillisen yhteyden. Koska tykkään Vartiosta, tämäkin jotenkin vetosi, vaikka kyllähän tässä kaikkea pikkuviilausta toki on lausetasolla ja turhaakin jonkin verran.
- Lyttäystäkin
Netissä voi joku silmäillä jos ei ole parempaa tekemista samanhenkisillä. Paperia ei kannata tuhlata, pelkkää arkista sanailun iloa. Muuten kirjoittajatar lie sosiaalinen ja mukava ihminen, jospa pärjäisi tehokkaammin suorissa kontakteissa. Ei (julkaistu) kirjoittaminen voi olla itseisarvo, vaikka siinä on vieläkin sitä vanhan ajan gloriaa.
- fazerina
Huvittava kommentti :D
- mistäänenmitääntiedä
Kiitos taasen todella paljon kommenteista. Nämä oikeasti valaisee paljon.
Edelliselle kommentoijalle täytyy tosin huomauttaa, että eläpäs aliarvioi arkisen sanailun iloa, vaikka tekstistäni et pitäisikään, niistä sinällään mitättömistä arkisista hetkistä nimittäin koostuu sellaisia suuria kokonaisuuksia kuin elämiä ja kaikki se suuri mitä ne sisällään pitävät. ;) - 17+14
Arkinen sanailukin voi muuttua joksikin suuremmaksi kun vain tekee hommia. Jostain sitä on jokaisen aloitettava :) Minusta tekstinpätkässä on ihan hyvät ainekset jos vain jaksaa jatkaa työstämistä ja suhtautuu omiin ongelmakohtiinsa enemmän haasteena kuin esteenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403791Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal373387- 692998
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912850- 351848
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no841837- 241679
- 281607
- 311602
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231584