Olisko kellään tietoa näistä turkissa asuvista kurdeista? Olen tavannut muutaman kurdin(Alanyassa) ja haluaisin tietää enemmän heistä? Onkohan heilläkin sellainen tapa, että petetään vaimoa?
Ja mutenkin olisi kiva tietää heidän elämästä????
olisko kellään tietoa
11
1546
Vastaukset
- Toivo
Taasko tälläinen ääliö viesti? Ootko oikeesti noin hölmö?
- kurdeista
Enpähän paljon tiedä, mutta Kurdit ovat tiukempia kuin muut Turkkilaiset sekä uskonnon, että naimisiinmenon suhteen.
Kurdit keskuudessa myös kurittoman vaimon kuritus on heidän mielestään aivan oikeutettua.
Ovat ilmeisesti vieläkin epäluotettavampia kuin tavalliset Turkkilaiset. - nimisii
kurdeihin oot tutustunu? Mustakin ois kiva tietää kurdeista jotaa..
- -minä-
Siis nimenomaan turkin kurdeista olisin kiinnostunut????
- Sanna
-minä- kirjoitti:
Siis nimenomaan turkin kurdeista olisin kiinnostunut????
Turkin kurdit eivät yleensä kerro olevansa kurdeja, koska siinä voi olla loppu lähellä. Alanyassa ja muissa lomakohteissa se ei ole yhtä voimakasta kuin muualla Turkissa.
Mutta haluan sanoa sen, että mene kysymään samaa asiaa Suhteet palstan Kaukosuhteet tai Monikulttuuriset suhteet osastolta. Jätetään tämä palsta matkailua koskeville kysymyksille.
Ihmisiä ei voi yleistää. Minulla on hyvin paljon ulkomaalaisia ystäviä niinkuin suomalaisiakin. Sekä naisia että miehiä. Voin sanoa, että heistä en huomaa ulkomaalaisten pettävät enemmän kuin suomalaisten. Se on niin ihmisestä kiinni, kuka haluaa ja etsii elämältä mitäkin.
- Elisa
tota on aika tyhmä kysyy koska ikinä ei saa yleistää mut just kurdilaiset kaikkee paskaa siel alanyassa tekee.. tarkotan lähinnä varastelua ja tappamista
- ..fia
taitaa olla tuo alanyan mafia mikä siellä enemmänkin ihmisiä tappaa..kurdit on ihmisiä siinä missä me muutkin, niin tappaa joku suomalainen siinä missä kurdikin..ihmisiä on niin erilaisia!puhun kokemuksella, turkissa asuin muutaman vuoden.siellä on niin hyviä kuin huonoja ihmisiä, ystäviä ja ns. vihollisia.
- Jemina
Mitä teit Turkissa ne vuodet? ...jos saa udella...itselläni on tällä hetkellä mahdollisuus muuttaa ulkomaille (ollut haaveena jo kauan)ja olen innostunut Turkista...mutta en oikein tiedä, onko sieltä mahdollista löytää töitä...tai siis päästä töihin...työluvat ym...???
- metro
turkissa palkat on huonot, tosin hintataso edullisempi, etelärannikon lomakohteet tosin huomattavasti kalliimpia. työlupaa on lähes mahdoton saada, olet sitten pimeä työntekijä kuten muutkin sesonki työläiset, kunhan poistut esim.kreikan puolelle 3 kk:n välein.
kurdeista sen verran, että itse olen naimisissa kurdin kanssa ja kylläpä taas juttua löytyy tästäkin viestiketjusta. riippuu hyvin paljon siitä mistäpäin kyseinen henkilö turkissa on kotoisin, istanbul ja diyarbakir ovat kuin yö ja päivä. kurdit ovat ihan samanlaisia kuin muutkin ihmiset turkissa, turkissahan elää myös suuri arabi vähemmistö. monia kurdeja on istunut vankiloissa mielipiteidensä takia ja useita on karkoitettu omista kylistä idässä ns. veljessodan takia, tämä on taas johtanut moniin rikoksiin ja ongelmiin. jokaisen asiaan löytyy usein jokin syy, jos jaksaa asioita tutkia. - Jemina
metro kirjoitti:
turkissa palkat on huonot, tosin hintataso edullisempi, etelärannikon lomakohteet tosin huomattavasti kalliimpia. työlupaa on lähes mahdoton saada, olet sitten pimeä työntekijä kuten muutkin sesonki työläiset, kunhan poistut esim.kreikan puolelle 3 kk:n välein.
kurdeista sen verran, että itse olen naimisissa kurdin kanssa ja kylläpä taas juttua löytyy tästäkin viestiketjusta. riippuu hyvin paljon siitä mistäpäin kyseinen henkilö turkissa on kotoisin, istanbul ja diyarbakir ovat kuin yö ja päivä. kurdit ovat ihan samanlaisia kuin muutkin ihmiset turkissa, turkissahan elää myös suuri arabi vähemmistö. monia kurdeja on istunut vankiloissa mielipiteidensä takia ja useita on karkoitettu omista kylistä idässä ns. veljessodan takia, tämä on taas johtanut moniin rikoksiin ja ongelmiin. jokaisen asiaan löytyy usein jokin syy, jos jaksaa asioita tutkia.joku oli kirjoittanut juuri eräässä toisessa keskustelussa näin:
"...oleskelu luvan saat pidemmäksiaikaa alanyan poliisiasemalta ja rahalla tietenkin.niin ei tarvitse 3kk välein käydä passia leimaamassa.varmisat myös että passisi on voimassa koko siellä olo aikasi."
Siis viisumi ja oleskelulupa on eri asia...eikö? - helinä
Jemina kirjoitti:
joku oli kirjoittanut juuri eräässä toisessa keskustelussa näin:
"...oleskelu luvan saat pidemmäksiaikaa alanyan poliisiasemalta ja rahalla tietenkin.niin ei tarvitse 3kk välein käydä passia leimaamassa.varmisat myös että passisi on voimassa koko siellä olo aikasi."
Siis viisumi ja oleskelulupa on eri asia...eikö?tietääkseni viisumilla tarkoitetaan paperia jonka saat maahan saavuttuasi, toisilta kansalaisuuksilta se vaaditaan pelkälle lomamatkallekin, maksullinen. suomalaisille turistiviisumi automaattinen eli 3kk voi oleskella ilman mitään erikoisjärjestelyjä. tämän jälkeen tai tänä aikana voit alkaa hakea oleskelulupaa, tosiaan rahalla saat senkin alanyankin poliisilaitokselta, aika kallista lystiä. oleskelulupa vaikea saada ellet ole naimisissa, jolloin voit tänä päivänä anoa turkin kansalaisuutta säilyttäen myös suomen kansalaisuuden. pitkä prosessi.jos sinulla on hyvä duuni ( kunnon veroja maksava firma) yritys järjestää oleskelun sinulle ns. business visa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24617324Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812323Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään684930MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194910Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264042Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843625Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja133545Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393076NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun292141