Kiinnostava asetelma. Nykyinen passi on vanhentunut ja kateissa. Suomalainen vain viiden vuoden henkilökortti on vanhentnut ja sellaista ei edes saa tilattua ulkomaille.
Nyt pitäisi tilata uusi passi ja lähetystössä osoittaa henkilölsyytensä.
Kelvanneeko päivämäärältään vanhentunut henkilökortti yhdessä vanhan huonohkokuntoisen punaisen paperiajokortin kanssa? Myös passiin kelvollinen kuva tulee tietysti jostakin hankkia.
Lisäki olen toistaiseksi kolmannessa EU-maassa, eli en ensisijaisessa asuinmaassani.
Mahtaneeko tuo ilmoitettu 120e olla passin kokonaishinta lähetystön kautta hankittuna?
Alkaa mennä melkoisen rahastuksen puolelle kun ottaa huimioon passin verrattain lyhyen, vain viiden vuoden voimassaolon. Lisää kuluja ja byrokratiaa. Edellinen oli kymmenen vuoden passi, joka on mielekäs voimassaoloaika.
Ps. Tuon hieman huonokuntoisen ajokortin olisin jo uusinut (toistaiseksi kuitenkin kelvannut ikivanhalla nuoren "minän" kuvallaan) , mutta ulkomailla asuva ei saa sellaista Suomesta, vaan joutuu vaihtamaan asuinmaansa ajokorttiin. Maan vaihto harkinnassa, niin ei viitsisi toistamiseen lähetä ajokortin vaihtoon. EU-säännöksien mukaan tosin alkuperäisenkin kortin saa pitää, mikäli se on hyväkuntoinen ja henkilö siitä tunnistettavissa.
Sitten on edellen hieman avoin kysymys ajoneuvoluokkien säilyminen tilanteessa jossa ajokortti vaihtuu toisen maan ajokortiksi. Itsellä ajokortin luovutusajan taulukolla A - B - C - E (rekka) joista yhtään hankittua ajo-oikeusluokkaa en halua pois.
"Ennen 19.1.2013 myönnetyt ajokortit ovat voimassa koko korttiin merkityn voimassaoloajan, kuitenkin enintään vuoteen 2033 asti. Tällöin vanhatkin ajokortit tulee viimeistään uusia."
"Kaksoiskappaleen myöntäminen tai erityisehdon muutos eivät muuta vanhaa ajokorttia määräaikaiseksi."
- http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/EEC2B64FCE6FA618C2256BC30042B5F6
"Ulkomailla asuva Suomen kansalainen voi hakea passia minkä tahansa Suomen edustuston passinmyöntöpisteestä. Edullisinta passin hakeminen on kuitenkin Suomessa."
- http://formin.finland.fi/public/?contentid=50428&contentlan=1&culture=fi-FI
"Tavallinen passi......Suomen ulkomaanedustustoista haettavasta passista peritään käsittelymaksua 120 euroa."
- http://formin.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=43838&contentlan=1&culture=fi-FI
"Passin hakeminen helpottuu - hyvästit passiruuhkille!" - 22.3.2013
- http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2013032216816885_ma.shtml
Passi: http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/0F1952F245FE4200C22571CE004C0912?opendocument
"Voimassa oleva henkilökorttilaki ei mahdollista henkilökortin hakemista ulkomailta Suomen edustustosta. "
- http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/AC2D4687D92BACC3C22577DD004A2C36?opendocument
Passi ulkomaille & ajokortti paikalliseksi ?
1
270
Vastaukset 1
- Passi & Ajokortti
"Ajokorttiuudistus sai miehen suivaantumaan: "Tässä ei ole mitään järkeä" - 29.9.2013
"Ajokorttilain voimaantulo vuoden alussa muutti vanhojen ajokorttien voimassaoloaikaa. Nykyinen ajokortti on voimassa enintään 18.1.2033 asti, vaikka siihen olisi merkitty myöhäisempi aika."
"Lakiuudistus tarkoittaa myös sitä, että jos ajokorttiin tulee muutoksia, muuttuu se määräaikaiseksi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että uuden ajokorttiluokan lisäämisen myötä myös muut voimassaolevat ajokorttiluokat muuttuvat määräaikaisiksi."
- http://www.iltalehti.fi/autot/2013092917542109_au.shtml
"Näin ajokortti muuttuu ensi vuonna" - 13.9.2012
"Uudet 19.1.2013 lukien myönnettävät ajokortit ovat 2-15 vuotta voimassa."
- http://www.iltalehti.fi/autot/201209130131225_au.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞211008Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S65968- 34857
- 106831
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125806- 38723
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77612Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66601- 42599
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31576- 41571
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27533Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2502- 49498
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev116489- 94486
- 60464
- 45436
- 39433
Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta
Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle41430