Passi ulkomaille & ajokortti paikalliseksi ?

Passi & Ajokortti

Kiinnostava asetelma. Nykyinen passi on vanhentunut ja kateissa. Suomalainen vain viiden vuoden henkilökortti on vanhentnut ja sellaista ei edes saa tilattua ulkomaille.

Nyt pitäisi tilata uusi passi ja lähetystössä osoittaa henkilölsyytensä.

Kelvanneeko päivämäärältään vanhentunut henkilökortti yhdessä vanhan huonohkokuntoisen punaisen paperiajokortin kanssa? Myös passiin kelvollinen kuva tulee tietysti jostakin hankkia.

Lisäki olen toistaiseksi kolmannessa EU-maassa, eli en ensisijaisessa asuinmaassani.

Mahtaneeko tuo ilmoitettu 120e olla passin kokonaishinta lähetystön kautta hankittuna?

Alkaa mennä melkoisen rahastuksen puolelle kun ottaa huimioon passin verrattain lyhyen, vain viiden vuoden voimassaolon. Lisää kuluja ja byrokratiaa. Edellinen oli kymmenen vuoden passi, joka on mielekäs voimassaoloaika.

Ps. Tuon hieman huonokuntoisen ajokortin olisin jo uusinut (toistaiseksi kuitenkin kelvannut ikivanhalla nuoren "minän" kuvallaan) , mutta ulkomailla asuva ei saa sellaista Suomesta, vaan joutuu vaihtamaan asuinmaansa ajokorttiin. Maan vaihto harkinnassa, niin ei viitsisi toistamiseen lähetä ajokortin vaihtoon. EU-säännöksien mukaan tosin alkuperäisenkin kortin saa pitää, mikäli se on hyväkuntoinen ja henkilö siitä tunnistettavissa.

Sitten on edellen hieman avoin kysymys ajoneuvoluokkien säilyminen tilanteessa jossa ajokortti vaihtuu toisen maan ajokortiksi. Itsellä ajokortin luovutusajan taulukolla A - B - C - E (rekka) joista yhtään hankittua ajo-oikeusluokkaa en halua pois.

"Ennen 19.1.2013 myönnetyt ajokortit ovat voimassa koko korttiin merkityn voimassaoloajan, kuitenkin enintään vuoteen 2033 asti. Tällöin vanhatkin ajokortit tulee viimeistään uusia."

"Kaksoiskappaleen myöntäminen tai erityisehdon muutos eivät muuta vanhaa ajokorttia määräaikaiseksi."

- http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/EEC2B64FCE6FA618C2256BC30042B5F6

"Ulkomailla asuva Suomen kansalainen voi hakea passia minkä tahansa Suomen edustuston passinmyöntöpisteestä. Edullisinta passin hakeminen on kuitenkin Suomessa."

- http://formin.finland.fi/public/?contentid=50428&contentlan=1&culture=fi-FI

"Tavallinen passi......Suomen ulkomaanedustustoista haettavasta passista peritään käsittelymaksua 120 euroa."

- http://formin.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=43838&contentlan=1&culture=fi-FI

"Passin hakeminen helpottuu - hyvästit passiruuhkille!" - 22.3.2013

- http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2013032216816885_ma.shtml

Passi: http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/0F1952F245FE4200C22571CE004C0912?opendocument

"Voimassa oleva henkilökorttilaki ei mahdollista henkilökortin hakemista ulkomailta Suomen edustustosta. "

- http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/AC2D4687D92BACC3C22577DD004A2C36?opendocument

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Passi & Ajokortti

      "Ajokorttiuudistus sai miehen suivaantumaan: "Tässä ei ole mitään järkeä" - 29.9.2013

      "Ajokorttilain voimaantulo vuoden alussa muutti vanhojen ajokorttien voimassaoloaikaa. Nykyinen ajokortti on voimassa enintään 18.1.2033 asti, vaikka siihen olisi merkitty myöhäisempi aika."

      "Lakiuudistus tarkoittaa myös sitä, että jos ajokorttiin tulee muutoksia, muuttuu se määräaikaiseksi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että uuden ajokorttiluokan lisäämisen myötä myös muut voimassaolevat ajokorttiluokat muuttuvat määräaikaisiksi."

      - http://www.iltalehti.fi/autot/2013092917542109_au.shtml

      "Näin ajokortti muuttuu ensi vuonna" - 13.9.2012

      "Uudet 19.1.2013 lukien myönnettävät ajokortit ovat 2-15 vuotta voimassa."

      - http://www.iltalehti.fi/autot/201209130131225_au.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe