verkkosivun tallennus

miiten

Kuinka tallennetaan täydellinen verkkosivu.? Olen tallentanut firefox valikosta: tallenna sivu nimellä-verkkosivu täydellinen. Esim . tämä apua aloittelijalle- sivu onnistuu hyvin, mutta kun tallennan sellaisen sivun jossa paljon kuvia, ei enää tallennu vieritettävään muuotoon.
Kuvat tallentuu erilleen ja teksi tallentuu erilleen.Voiko asiaan vaikuttaa, missä teen väärin?
Selain siis firefox ja windows7 .

9

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sieltä Firefoxsin valikosta voi tallentaa sivun koneelle.

    • Ei aina onnistu

      Osaa nettisivuista ei pysty kunnolla tallentamaan "toimivaan" muotoon, eli siis minkään selaimen tallennustoiminto ei osaa tallentaa niitä oikein. Noilta ongelmallisilta sivuilta jää aina jotain tallentumatta jonka takia se tallennettu versio ei toimi oikein.

      Silloin kun se tallennus onnistuu oikein niin kuvat ja tekstit ovat nimenomaan eri tiedostoissa aivan kuten ne ovat palvelimellakin, yksi niistä tiedostoista on se joka avataan selaimella ja siinä tiedostossa olevien "ohjeiden" mukaan avataan sitten ne muut tiedostot siihen mukaan.

      • 16+14

        Niin siis ongelmaahan voi synnyttää php tiedostot jos omalla koneella ei ole php:n ajamiseen tarvittavaa ohjelmistoa.
        Ja sitten MySQL (tai mitä nyt nykyään käytetään) tietokannat, sama homma paitsi, että niitä ei noin vaan latailla.


      • 8888
        16+14 kirjoitti:

        Niin siis ongelmaahan voi synnyttää php tiedostot jos omalla koneella ei ole php:n ajamiseen tarvittavaa ohjelmistoa.
        Ja sitten MySQL (tai mitä nyt nykyään käytetään) tietokannat, sama homma paitsi, että niitä ei noin vaan latailla.

        Ei selaimella voi ladata niitä php-tiedostoja jos weppipalvelin toimii oikein.


      • 8+13
        8888 kirjoitti:

        Ei selaimella voi ladata niitä php-tiedostoja jos weppipalvelin toimii oikein.

        Tottakai voi. Samalla tavalla tämänkin pääsivu on todennäköisesti php:tä, joka ladataan selaimelle kun siirryt sivulle. Itse php koodi suoritetaan toki palvelimen päässä.
        Niitä syvälle hakemistorakenteisiin ängettyjä php:itä (esim. vaikkapa moderointityökalut yms ominaisuudet) ei saa ladattua.

        On kyllä aikaa kun olen viimeksi näiden kanssa leikkinyt.


      • 1117
        8+13 kirjoitti:

        Tottakai voi. Samalla tavalla tämänkin pääsivu on todennäköisesti php:tä, joka ladataan selaimelle kun siirryt sivulle. Itse php koodi suoritetaan toki palvelimen päässä.
        Niitä syvälle hakemistorakenteisiin ängettyjä php:itä (esim. vaikkapa moderointityökalut yms ominaisuudet) ei saa ladattua.

        On kyllä aikaa kun olen viimeksi näiden kanssa leikkinyt.

        PHP tiedostot eivät näy selaimelle. NE suoritetaan palvelimella ja ne generoivat HTML:ää. Nämä generoidut HTML sivut voi toki tallentaa ihan normaalisti eikä tallentamisen kannalta ole mitään väliä millä tekniikalla ne on generoitu


    • fggfgfgf

      Teet ihan oikein. Mikä siis on ongelmana? Erillisiä tiedostoja ne kuvat on täälläkin

    • miiten

      Lähes kaikki verkkosivut tallentuu ok, mutta sitten on jotain verkkosivuja jotka ei tallennu moitteettomasti. Moitteettomasti tallennettu avautuu tuplaklikkaamalla, ja ,nettiyhteyttä ei tarvitse.

      Ongelmasivun tallenne ei avaudu näytölle, vaikka klikkaisin tiedostoa. Kuvat saa kyllä sieltä yksitellen näkymään, mutta tiedosto ei avudu kuten alkuperäinen verkkosivu oli.
      Luulin , että se johtui kuvien suuresta määrästä, mutta kuten vastauksista ilmenee, johtuukin verkkosivusta tai jostain muusta.

      • 2+12

        Niin, jos kyseessä on php sivut niin johtuu siitä, että php koodi ajetaan palvelimen päässä eikä selaimessa. Voithan niitä samalla tavoin koneellasi ilman nettiä tarkastella kunhan asennat webbiserverin php tuella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe