Poliisi epäilee vangittua miestä kokonaisesta tuhopolttojen sarjasta. Poliisin tähän mennessä tekemän esitutkinnan perusteella miestä epäillään viidestä tuhopoltosta:
Kannonkosken kunnantalon palo2.3.2014
Hoivakoti Kotipihan palo Kannonkoskella 5.1.2014
Roskakatospalo Kannonkoskella 26.1.2014
Roskakatospalo Saarijärvellä 15.9.2013
Sekatavarakaupan palo Karstulassa 30.6.2012
http://yle.fi/uutiset/kannonkosken_paloista_epailty_vangittiin_-_epaillaan_tuhopolttojen_sarjasta/7138013
Kannonkosken tuhopolttaja sarjarikollinen
35
8848
Vastaukset 35
- Tosi on.
Pitkä rikostausta. miksi rosmo voi olla vapaalla ja jatkaa hirmutekojaan. siperiaan karkotus. ja nyt rosmon suojelulle loppu. laittakaa nimet ja kuvat medialle. kiiruusti. varmaan löytyy lisääkin hirmutekoja reppanalle.
- byyyääähh
Imekää pulun perää juntit
- panomiesx
Ihmettelen, ettei kellot soinut kellään ennen paloja?
Vangitulla miehellä on aiempi palorikostausta, Helsingin raastuvan- ja käräjäoikeus tuomitsi hänet vuosina 1991, 1996 ja 2001 tahallaan sytytetyistä tulipaloista.
Epäilty on toiminut sivutoimisena palomiehenä ja sairaankuljettajana eri paikkakunnilla. Hänen tiedetään olleen mukana vapaapalokuntatoiminnassa jo 1990-luvulla. Poliisi selvittää myös miehen mahdollista rikollista toimintaa aiemmilla asuinpaikkakunnilla.
Käräjäoikeus vangitsi miehen todennäköisin syin, mikä tarkoittaa, että epäillyn syyllisyyttä pidetään todennäköisempänä kuin syyttömyyttä. - hahaa1
Eikö teillä parempaa tekemistä ku juoruta jostain pyromaanista ei ne yhteen lopu aina tulee uusia lisää
- Hyvä K-Sepi
Kannonkosken yrittäjien tarjoama 8000 euron vihjepalkkio ratkaisi pyromanin kärähtämisen.
- Kysyn_vaan
Mites tälle ilmeisesti maksetulle vihjepalkkiolle nyt käy kun vihje on todettu vääräksi?
- Eimaksettupalkkiota
Kannonkosken yrittäjät eivät milloinkaan maksaneet vihjepalkkiota, koska ilmiantaja ei ollut paikkakuntalainen, vaan kotoisin Helsingistä.
- hähää...
Uutta vaan kehiin
- outside.,
Hyvä rahalla on voimaa. ja poliisille suuri kiitos.älkää laskeko heppua vappile. vaan tarkistakaa koko tauistat sieltä 15 v ikävuodesta asti.missä liikkunut. ja onko rötöksiä lisää.
- ahahaaa
Laskekaa vaan heppu vapaaks voi polttaa koko kylän
- siperiaan hoitoon.
Ei ikinä vapaaksi.hänellä liian kuivat tikut taskussaan ja pääpipi.
- hmmm....
Fiksu ja filmaattinen palomies käyn säännöllisesti poistamassa paineet letkusta kun istuu bosessa
- 112 & 112
eikös palomieskin ole ihminen,vaikka pyromaanikin??
- antakaa armoa.....
Mitä tuosta nyt jos pari tönöö poltti sai varmaan tyydytettyä pahimmat himonsa...
- VPK ei pyroille
Eiköhän tämä opeta, että häntä ei tulisi hyväksyä tulevaisuudessa VPK toimintaan.
- dddddd3
Kyllä takasin heti töihin kun linnasta pääsee onpahan taas letkun pitäjillä hommia
- Eri väri
Onneksi palomiesliitto ymmärtää ! !
http://yle.fi/uutiset/palomiesliiton_puheenjohtaja_vapaapalokuntalaisille_erinakoiset_sammutusasut_ja_paloautot_kuin_ammattipalomiehille/7145580
Nämä "palomiehet" eri väriset asut. Vaikka vaaleanpunainen.
- brannkkari evp.
Kiva tai huono mysterio.ku oranssiliekki palaa aloittajan ja 1 ku aukasee tän juttusarjan. onkohan pyromaanin tunnus.hehheh
- Suojeluosasto
Hepun nimi ja tiedot medialle ja auto millä tuhotöihinsä gruisailee. et tietää varoa. varmaankin jo vapaalla jalalla. valtion ruokaliput ja bensarahat repussaan.
- Maine pilaaja
EI enää palokuntaan! ! VPK miesten taustat on tarkistettava.
Vaaleanpunaiset autot ja työasut. Vaara on että sotketaan ammattimiehiin. - neiti ja rouvako
Maine pilaaja kirjoitti:
EI enää palokuntaan! ! VPK miesten taustat on tarkistettava.
Vaaleanpunaiset autot ja työasut. Vaara on että sotketaan ammattimiehiin.Ja poninhäntä korvarenkaat??
- ghjkkk
neiti ja rouvako kirjoitti:
Ja poninhäntä korvarenkaat??
Kyllä Se uusi pyromaani iskee
- päläpäläjoo
Helvetin juntit hankkikaa elämä
- nollatoleranssiakehiin
Onkohan suomen oikeuslaitos jäänny mummunMK aikaan. ku lukee mediasta näitä :: ulvilan anneli auerin .stadin jari aarnion ja palomies sami rynön tapauksia. kaikkea voip sattua?? syyttömiä ovat kunnes oikeus määrää ?syytteet kovia.tuomioita ei vaan tule.??? UKK ja veikko vennamoa kaipaillaan.olivat kovia ukkoja molemmat
- aivotonapina
Painu u sinä tyhjäpäpää sinne"kammonkosken"lataamoon tekemään palikka testiä
- TODISTETUSTI-SYYTÖN
Sami Rynö on SYYTÖN ! VAROKAA LOUKKAAMASTA HÄNEN KUNNIAA !
- Anonyymi
https://www.ksml.fi/paikalliset/3176463
Mites nyt näin kummaa 🤔🤔🤔- Anonyymi
Voi kun jännää yes
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e666260b-a8ab-4e44-9424-49e4152c8288
Ja syyllinen löytyi... ei vaan tainnut olla keskisuomessa todistusten keruu kunnossa... - Anonyymi
Missä herra vaikuttaa nykyään?
- Anonyymi
HYVINKÄÄLLÄ TAI RIIHIMÄELLÄ.
- Anonyymi
Meilahdessa
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1301328Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️941044Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254998On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75797- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35720- 66687
- 46660
- 43631
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164610Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä32603Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah192590Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30587Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98525- 201504
- 103463
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18462- 34458
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27456