Historialliset nähtävyydet

Pietari kierroksella

Olen jonkun verran kiertänyt Välimeren maissa kuten Kreikka, Turkki ja Kypros ja katsellut siellä historiallisia nähtävyyksiä. Ne ovat kyllä jätäneet minut kylmäksi, koska en saa niistä tavallaan mitään irti. Pitäisi olla jokin historiafriikki, jotta ne jotenkin aukeaisi.
Esim. Pafoksella niitä esitellään todella näyttävästi, mutta kun ne ei aukene, niin ei.
Lienee kuin kertoisi talvisodasta Suomessa käyville turisteille.
Rannalla makoilu vie sitten voiton.

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläköön erilaisuus.

      No tuo oli tarkoitettu provoksi. Mutta ok. Jokainen saa nauttia, mistä nauttii. En moiti Sinua siitä, vaikka its oln tukinut Pafoksen mosaiikit moneen kertaan.

      • Pietari kierroksella

        Mitä olet saanut tutkimuksistasi?
        Pointtini oli se, että turisteja kierrätetään katsomassa raunioita ja pylväitä, mutta harvalle ne aukeavat ja todella kiinnostavat. Pitäisi opiskella antiikin historiaa perusteellisesti, jotta ymmärtäisi raunioiden ja pylväiden tarinan ja merkityksen.
        Tunnen jonkinlaista häpeää, kun olen turistipaikassa, jossa on antiikin raunioita, mutta ne jää tutkimatta, koska ne ei kiinnosta.
        Kauniiden maisemien katselu ja rantalomailu vie silloin voiton. Tosi on, että jokainen nauttii siitä, mistä tykkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5872
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3965
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3919
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3594
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2497
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2214
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    9. 33
      2109
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1823
    Aihe