Kuusitoista poliisia sai perjantaina käräjillä Helsingissä sakkoja edesmenneen hiihtäjän Mika Myllylän tietojen urkkimisesta.
Poliisit tutkivat Myllylän kuolemaan liittyviä tietoja poliisin järjestelmistä heinäkuussa 2011 ilman, että heillä oli siihen virkatehtäviin liittyvää perustetta. Menettelyllään poliisit loukkasivat omaisten yksityisyyden suojaa.
Liki kaikki poliisit saivat 10 päiväsakkoa henkilörekisteririkoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Sakoista tulee heidän tuloillaan maksettavaa 160-450 euroa.
Tuomituista poliiseista yksi työskenteli urkkimisen aikaan liikkuvassa poliisissa, loput Helsingin poliisilaitoksella.
Myllylän tietojen urkinta poiki aikoinaan syytteet 90 ihmiselle eri puolilla Suomea.
Perjantaisesta tuomiosta kertoivat Helsingin Sanomat ja Yle.
Rehellinen poliisi on satuolento!
16 poliisia sai tuomion
4
80
Vastaukset
- ihmisoik.
Sanktio on aivan liian matala tekoon verrattuna. Ihmisoikeuksien rikkominen on TÖRKEÄ rikos, joten sanktion kuuluu olla sen mukaan vähintään 100-kertainen. Peruskoulun yhteiskuntaopissa oli ihmisoikeudet, joten kuuluu yleissivistykseen osata ne käytännössä.
- tukat pois
kenkää kaikille linna tuomion päälle olisi ollut oikein ja kohtuullinen rikollisille
- 3+6-10
Ymmärtääköhän poliisit tuon jutun opetuksena olevan, että kuolleen julkkiksen tietoja ei kannata kaivella?
Mites me elävät tavikset ? Yksikin luvaton rekisterintirkistely on rikos. Onko tavallisella kansalaisella samat yksityisyyden suojan oikeudet kuin kuolleella julkkiksella?
Mitäpä siitä, kun tirkistely ei koskaan tule asianomaisen tietoon. Jännä systeemi; näyttää päällepäin hyvältä, mutta mahdollistaa valvonnan puutteen vuoksi lainvastaisen toiminnan.- 6+12
********** Jännä systeemi; näyttää päällepäin hyvältä, mutta mahdollistaa valvonnan puutteen vuoksi lainvastaisen toiminnan********
Eiköhän ne kaikki systeemit perustu valvontaan. Ei Suomen maanteilläkään ajeta yhtään kertaa ylinopeutta, jos ei ole valvontaa, joka ylinopeuden toteaa ja tekoa sen jälkeen kirjata johonkin.
Poliisien tirkistelyn toteaminen on samaa luokkaa, kuin jokaisen ajetun ylinopeuden rekisteröiminen. Suomen n. 8000 poliisia käyttää rekistereitä koka ikinen päivä kymmeniä kertoja. Suomen työttömyys päättyisi kertaheitolla, jos luotaisiin systeemi, missä jokainen käyttökerta tutkittaisiin, oliko siihen aihetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708