Am radioaallon energia

Skkfd

Kuinka paljon energiaa am- taajuinen radioaalto keskimäärin suurin piirtein sisältää?

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kosminen miniradio

      Radiotekniikan oppikirjoista löytyy kyllä laskukaavoja. Kovin suuria tehoja et kyllä saa, mutta pienitehoiselle mittalaitteelle, saattaisi ehkä saada tehoa, jos asema on tarpeeksi lähellä. Jos radion antenniin tuleva jännite on esim. 1 mV ja antennin impedanssi puoliaaltoantennilla on 50 ohm, niin P=U*U/R=20 nanowattia.

      • RP 68

        W = E^2 / Zo W = tehotiheys = wattia / m^2

        E = kenttävoimakkuus = V / m

        Zo = tyhjön aaltoimpedanssi = 120 π Ω = 377 Ω


    • Kosminen miniradio

      Suomessa ei tällä hetkellä ole am (eli keskiaalto) ja la- asemia ei ole muualla kuin Porissa ja sekin lähettää satunnaisesti. Jos haluat saada ilmaista energiaa pienitehoisille laitteille, on parempi käyttää aurinkokennoja. Rannekellossani on sellainen ollut jo 20 vuotta ja vielä käy. Merenkulkulaitos käyttää aurinkokennoja väyläloistojen akkujen lataukseen ja Vapo turvesoiden veden valvontalaitteiden akkujen lataukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe