Terve ! Tietääkö kukaan mistä saisi halpaa pelikonetta tai normi konetta joka pyörittäisi normi pelejä (minecraft,cs:go,lol jne..) Hintaluokka on aika alhainen ! ( 0-250€) olen 14 ja tarvisin pelikoneen pelaisin suurin osin minecraftiä ja koneen pitäisi pyörittää perus custom mappeja ja muuta ! Kertokaa mahdollisimman nopeasti tarvitsen apua tämän asian kanssa !! :) linkkejä kiitos !
Havat pelikoneet !
39
514
Vastaukset
- adsfasdf
http://www.huuto.net/kohteet/core2-quad_gigabyte-p35-dq6_4gb_21000gb_22naytto_kaiuttime/304599721
Huuto.netissä pitää varoa, ettei rahat katoa ja kone jää tulematta.- Kiitos !
Kiitos kun vastasit nopeasti mutta onks toi luotettava paikka ja tiedätkö mitään niin kuin gigantin tai semmosen tyylistä niiku liikettä josta löytyisi mutta vastauksia nopeasti ! :)
- huuda pois
Kiitos ! kirjoitti:
Kiitos kun vastasit nopeasti mutta onks toi luotettava paikka ja tiedätkö mitään niin kuin gigantin tai semmosen tyylistä niiku liikettä josta löytyisi mutta vastauksia nopeasti ! :)
et saa mistään gigantin tyyppisestä noin halvalla konetta. Voisit huutaa tuon koneen. et todennäköisesti parempaa saa. Mutta varo ettet vain menetä rahojasi. Huuto netissä aika paljon huijareita.
- Kiitos ! taas
huuda pois kirjoitti:
et saa mistään gigantin tyyppisestä noin halvalla konetta. Voisit huutaa tuon koneen. et todennäköisesti parempaa saa. Mutta varo ettet vain menetä rahojasi. Huuto netissä aika paljon huijareita.
Olis kiva kun olis varmast luotettava paikka mistä vois hankkia tiedätkö lisää hyviä ehdotuksia ? :))
- lisää rahaa
Kiitos ! taas kirjoitti:
Olis kiva kun olis varmast luotettava paikka mistä vois hankkia tiedätkö lisää hyviä ehdotuksia ? :))
Voi olla ettei löydy sellaista. Kerää parisataa lisää niin alkaa jo jotenkin löytymään.
- 7+16
huuda pois kirjoitti:
et saa mistään gigantin tyyppisestä noin halvalla konetta. Voisit huutaa tuon koneen. et todennäköisesti parempaa saa. Mutta varo ettet vain menetä rahojasi. Huuto netissä aika paljon huijareita.
Huutonetissä on sitä varten palautejärjestelmä, jos siellä rahansa menettää on kyllä peiliin katsomisen paikka.
Se on kyllä totta, että tolla budjetilla vain käytetty.
Kyllähän tuo on kohtuu luotettava ostopaikka jos
- Lukee myyjän kommentit
- Katsoo onko positiivisia palautteita kuinka paljon verrattuna muihin
- Kuinka monta tavaraa myyjä on myynyt- ei ehkä tuota
Jep. Tuo mikä linkattiin aiemmin oli saanut 2 positiivista. Mutta siinä koneessa on hintavaraus. Eli menee tuo hinta yli.
- nimetön
ei ehkä tuota kirjoitti:
Jep. Tuo mikä linkattiin aiemmin oli saanut 2 positiivista. Mutta siinä koneessa on hintavaraus. Eli menee tuo hinta yli.
osta ennemmin murolaisilta.
Tuo 250€ on aikasen pieni budjetti, mutta käytetyn koneen hankkimiseksi menee pakostakin. Tai sitten säästä muutama satanen lisää. Tässä voisi olla yksi kone:
http://www.tori.fi/uusimaa/Hiljainen_Nexus_tehopakkaus_10613687.htm?ca=18&w=1- Kiitos kaikille !
Kiitos kun kerroitte mulla kylläkin kestäis aika kauan kerätä lisää rahaa paria sataa euroa mutta jos joku vain tietää niin linkatkaa paketkin kelpaa esim ( kone mikki jne..)
250€ on yksinkertaisesti niin pieni summa pelikelpoisesta tietokoneesta, että ei sillä kukaan halua myydä. Mieluummin pitää sit vaikka kakkoskoneena. Tossa mitä selailin erinäisiä sivustoja, niin tuo aiempaan viestiini linkittämä kone oli se halvin. Pelikelpoisista koneista pyydetään kevyesti 300-400€:sta ylöspäin.
- pcmuseo
Ei käyttistä (xp)
https://www.teraset.net/product_details.php?p=10187#.UybPtGfNtEZ
ja pari ilman näytönohjainta
http://www.huuto.net/kohteet/i3-3220-_-asrock-b75-pro3-m-_-4gb-tietokone/305515149
http://www.tietoarmada.fi/tuotteet/Kaytetyt-poytakoneet-HP/HP-Compaq-6005-Pro-MT-AMD-Athlon-X2-B22-280GHz-Win-7HP
t:p- 14+8
Ei siinä ensimmäisessäkään ole näytönohjainta. Pelikelpoista ainakaan.
- pcmuseo
14+8 kirjoitti:
Ei siinä ensimmäisessäkään ole näytönohjainta. Pelikelpoista ainakaan.
gf8600gt vähän siinä ja siinä kumminkin 3 kertaa tehokkaampi kuin kahdessa viimeisessä..
t:p
- Kiitos !
Juu kiitos kaikille mutta tajusin itekin että hinta täytyy olla yli 300 euroo joten linkkejä tulemaan !
- Pystyykö ?
Ja riittääkö 1,4 Ghz pyörittämään perus pelit / minecraft . cs:go jne.. ?
- 3+11
Ei se hertzimäärä kerro mitään. Riippuu prosessorista.
- toimiiko
Kiitos ! pystyiskö tämmönen kone pyörittämään mitään
?https://imaging.stockmann.com/web/HH/816/590/816590_01.jpg?&width=376&height=425&profile=146_tr.146_tr.146_tr- pcmuseo
"pystyiskö tämmönen kone pyörittämään mitään "
Ideabad b590: intel hd4000
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1686074/intel-graphics-4000-gaming.html
"HD4000 and gaming SHOULD NOT BE used in the same sentence."
Pelit ei ilmeisesti pyöri tuolla.
t:p
- linkkejä
Haluaisin linkkejä hyvin pyörittäviin koneisiin hintaluokka 0-350 € noin !
- 7+19
Eikö niitä muka ole jo tämä keskustelu täynnä.
- pcs74
Mulla olis ylimääräinen kone.
Emo Gigabyte FXA990 UD3 http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3894#ov
Prosessori AMD 965BE
Prosessori jäähy Raijintek EreBoss
http://www.jimms.fi/tuote/0P105250
Takuuta molemmissa reilusti jäljellä.
8GB keskusmuistia.
Näytönohjain Asus GTX 560
Seasonic virtalähde ja kotelo DVD RW asema.
Kiintolevyjä löytyy 3kpl. 160 320 320 samsung WD
jos kiinnostaa niin laita meiliä [email protected]
Valitettavasti en voi postittaa joten vain nouto onnistuu pk seudulta koska ei ole pakettia kotelolle. - JEEs
Haluaisin mielelläni uuden koneen !
- pcmuseo
Voi jööses. Mikä hintaluokka?
250€ tai alle?
http://hintavertailu.muropaketti.com/541961/microsoft-xbox-360-e-250gb
Pyörittää kaikkia pelejä mitkä saa asennettua Kuinka monta mielipidettä tarvitset uskoaksesi, että 250-300€:lla et saa uutta pelikäyttöön soveltuvaa konetta?
- Niii
Sanoin jo että hintaluokka saa mennä 400 saa
taan tai vähän yli ! - ewefsrgthfgbv
Usko pois ettet saa kuin TODELLA romun tuolla hinnalla. 500€ on absoluuttinen minimi koneelle. Paras on kuin kasautat koneen vaikka jimms:sillä ja n.700-800€ budjetilla. Kun ostat halvan koneen niin ne rahat menee hukkaan kun haluatkin päivittää sitä paremmaksi, koska joudut kuitenkin ostamaan uuden virtalähteen, prosessorin, emolevyn, kotelon (todennäköisesti).
Pyydä vaikka sun isää tai äitiä ostamaan se osamaksulla, ja vähentämään sulta viikkorahasta. Vetoa siihen että et tarvitse joulu ja synttäri lahjaksi mitään, ja loput maksat vaikka työllä. Saat hyvän koneen ja voit pelailla kavereiden kanssa Borderland:siä, left 4 dead:iä sun muuta. - njäh
Ainoa järkevä uusi kone tuossa hintaluokassa on tämä.
http://www.huuto.net/kohteet/budjetti-pelikone-fx-6300_260x_8gb_1000gb---uusi--/306242928 - NIII !
Käykääpä katsomassa tätä cdon.comista !THOR Jords Son Value - AMD A4 5300 - 8GB - 500GB - Windows 8
- 13+4
Etkö voinut latitaa suoraa linkkiä? Mutta ei tuo mikään pelikone ole kun googletin.
Ylihintaista roskaa, kelpaa peruskäyttöön jollekin, joka on valmis noin järkyttävän summan nettikoneesta maksamaan.
- Hereille
Kerroppa ihmeessä vaikka kattomassa cdon niin se on pelikoneet sivulla !
- tajutkaa
tajutkaa jo että halvin pelikonen ilmann käyttis löytyy systemastoresa
http://www.systemastore.fi/shopping_cart.php
jos ei toimi niin kokeilkaa tätä
http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=56_10&products_id=79896- roskapaskaa
Noh... Pelikonehan voidaan määritellä monella tavalla...
- pcmuseo
"Ostoskorisi on tyhjä"
"ASUS GeForce GT730 2GB"
Kummastakaan linkistä ei oikein löydy pelikonetta...
t:p
- synti store
Oli siel alemassa linkissä joku "muka" pelikone.. sspeksit
StoreGamer AMD FX-4300 8GB 1TB GT730 2GB
· AMD FX-4300 3.8GHz 4-CORE AM3
· AMD 970 AM3 DDR3 USB3 SATA6 GBE
· 8GB DDR3 1600Mhz
· 1TB 7200RPM kiintolevy
· ASUS GeForce GT730 2GB
· ASUS 24x DVD RW SATA
· Zalman Z3 Plus ATX kotelo
· Kotelossa asennettuna yht. 4x120MM tuulettimet (3x Blue LED 1x White Blade)
· Etupaneelissa 1 x USB3.0 2 x USB2.0 liittimet, Fan control (2 nopeutta)
· Kotelossa läpiviennit vesijäähdytykselle sekä pölysuodatin alhaalla
· 600W ATX virtalähde
· 7.1 HD Audio äänet emolla
· GBLAN verkkokortti
· 12kk takuu
· Ei sisällä käyttöjärjestelmää
Jokaisen pelikonetta rakebtavan pitäsi kuitenkin ymmärtää pelien vaatimukset jotka kohdistuu esityisesti näytönnohjaimeen.
Pelikoneesta ei voida puhua jos näytönohjain on alle R9 280 tai alle GTX 760 tason. Nämä sentään joten kuten pyörittävät myös nykyaikaisia pelejä 1080p resoluutiolla.
ielummin tietysti R9 290 tai GTX 970 näytönohjaimeksi.
Lisäksii tuo 4 ytiminen AMD ei ole hyvä. Intel i5 tai minimissään 6 tai 8 ytiminen AMD prosessori olisi parhaat valinnat pelikoneeseen. - Pyyhis
Vanha ketju mutta aloittajahan mainitsi, että budjetti on 400 /-. 970 GTX maksaa jo sen verran. Lisäksi fakta on se, ettei pelikäytössä ole yli neljästä ytimestä mitään hyötyä.
Noilla budjeteilla kannattaa katsella käytettyjä, uutena saa vaan täysin riittämätöntä rautaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3513011Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt111915Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23781- 67769