Meksikon kelit maaliskuussa?

Matkatuumailija

Kuinka lämmintä on päivällä, illalla, aamulla? Sataako ? Meriveden lämpötila?
Harkitsen ensi vuoden matkakohdetta ja Thaimaa tai Meksiko on suunnitelmissa.

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sataa sataa lopisee

      Menneet näkee sääsivustojen tilastoista, tulevat.. ööh kristallipallosta?

    • BON VOYAGE

      Lomailin Cancunista Etelään noin sata kilsaa pari viikkoa vko 9 - vko 11."Täältä" sain tietää täysin toisenlaista tietoa kuin mitä säät omalla kohdallani olivat. Yhtenä ainoana iltana satoi ja tuolloin suunnistin collctiivolla Playa del Carmeniin. Kastuin toki läpimäräksi tuona iltana, sillä Carmenissa sade vaan yltyi. Sateesta huolimatta, niin oli lämmin. Toisen kerran yksi päivä oli molemmin puolin keskipäivää pilvinen ja tuuli yllättäen yltyi ja alkoi sataa sekä ukkonen jyrähteli jonkin verran. Odottelimme ko. iltapäivällä tovin aurinkosuojan alla ja menimme vasta sateen tauotessa syömään. Voi olla, että vielä myöhemmin samana iltapäivänä satoi vettä, mutta altaassa oli lapsilla ainakin hupaa sateesta huolimatta. Minä taas sain itselleni sopivan levähdystauon kun ei tarvinnut pikajuoksuvauhtia peseytyä ja pukeutua syömään, vaan sai kaikessa rauhassa siistiytyä. Joka ikinen muu päivä oli enemmän aurinkoista kuin pilvistä. Kuuma lähinnä aina noin klo 16 saakka ja myös väh. 12 iltaa 14 illasta oli lämmintä. Eli matkalaukkuun en olisi tarvinnut kolmea pitkähihaista. Onnekseni jätin farkut lentokentällä auton peräloosteriin. Mukaan ei olisi myöskään tarvinnut ottaa pyyhkeitä ja muutenkin, niin ainakin minulla oli liikaa matkatavaroita. Mukaan olisin voinut ottaa vain keveitä ja mukavia kenkiä. Rakkoja ei tullut, mutta kenkävalintani menivät pieleen. Ensi kerralla tiedänkin jo sitten, että mitä mukaan ja mitä ei. Älkää pakatko liikaa matkatavaroita on ohjeeni teille Meksikoon matkustaville. Kannattaa varata keveitä vaatteita: shortseja, toppeja, keveitä t-paitoja jne. Ja, vaikka kuka yrittää, niin Meksikossa ei pääse vaatteilla koreilemaan. Kansainvälisessä majoituksessani ihmiset pukeutuivat kaikenkaikkiaan kauniisti. Tosin en kaikista keski-ikäisten naisten saronkivalinnoista pitänyt enkä siitä, jos joku nuorikin tuli syömään pelkät bikinit päällään. Tämä tosin on vain oma mielipiteeni enkä tarvitse kommentteja, kosken noin vuoteen vieraile palstalle ko. kirjoituksen jälkeen. Kevyet, mukavat vaatteet illoin ja päivin. Hankalat asut tekevät mukavasta lomastasi vain hankalampaa. Onnea ihaniin aurinkoisiin lomapäiviin Meksikon lomamatkalaisille helmi-maaliskuussa minä vuonna vain!

    • Hola Mexico

      Riippuu siitä, mihin osaan Meksikoa ajattelet matkustaa? Jos vain esim.Cancun/Carmen tienoolle, niin luultavimmin kelit on lämpimät, jopa suomalaisittain kuumat. Tulimme juuri reissusta ja Cancunissa lämpöä oli päivällä 28-30 astett, eikä edes yöllä ole kovin viileä, eli n. 20-22 astetta veikkaisin. Osana päivistä oli suhteellisen kovaa tuulta, mutta se oli todella lämmintä (polttaa itsensä helposti, koska auringon kuumuutta ei huomaa). Eli kevyitä vaatteita ja jalkineita mukaan, niin saa nautiskella.
      Jos taas menee jonnekin muualle Meksikossa, saattaa olla viileämpää. Itse kävimme myös Veracrutzin alueella ja siellä sää oli kaunista mutta selkeästi viileämpää, eli siellä kaipasi jo pitkähihaistakin puettavaa ja farkut oli paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      374
      2675
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2120
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    6. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1283
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1166
    Aihe