Meksikon kelit maaliskuussa?

Matkatuumailija

Kuinka lämmintä on päivällä, illalla, aamulla? Sataako ? Meriveden lämpötila?
Harkitsen ensi vuoden matkakohdetta ja Thaimaa tai Meksiko on suunnitelmissa.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sataa sataa lopisee

      Menneet näkee sääsivustojen tilastoista, tulevat.. ööh kristallipallosta?

    • BON VOYAGE

      Lomailin Cancunista Etelään noin sata kilsaa pari viikkoa vko 9 - vko 11."Täältä" sain tietää täysin toisenlaista tietoa kuin mitä säät omalla kohdallani olivat. Yhtenä ainoana iltana satoi ja tuolloin suunnistin collctiivolla Playa del Carmeniin. Kastuin toki läpimäräksi tuona iltana, sillä Carmenissa sade vaan yltyi. Sateesta huolimatta, niin oli lämmin. Toisen kerran yksi päivä oli molemmin puolin keskipäivää pilvinen ja tuuli yllättäen yltyi ja alkoi sataa sekä ukkonen jyrähteli jonkin verran. Odottelimme ko. iltapäivällä tovin aurinkosuojan alla ja menimme vasta sateen tauotessa syömään. Voi olla, että vielä myöhemmin samana iltapäivänä satoi vettä, mutta altaassa oli lapsilla ainakin hupaa sateesta huolimatta. Minä taas sain itselleni sopivan levähdystauon kun ei tarvinnut pikajuoksuvauhtia peseytyä ja pukeutua syömään, vaan sai kaikessa rauhassa siistiytyä. Joka ikinen muu päivä oli enemmän aurinkoista kuin pilvistä. Kuuma lähinnä aina noin klo 16 saakka ja myös väh. 12 iltaa 14 illasta oli lämmintä. Eli matkalaukkuun en olisi tarvinnut kolmea pitkähihaista. Onnekseni jätin farkut lentokentällä auton peräloosteriin. Mukaan ei olisi myöskään tarvinnut ottaa pyyhkeitä ja muutenkin, niin ainakin minulla oli liikaa matkatavaroita. Mukaan olisin voinut ottaa vain keveitä ja mukavia kenkiä. Rakkoja ei tullut, mutta kenkävalintani menivät pieleen. Ensi kerralla tiedänkin jo sitten, että mitä mukaan ja mitä ei. Älkää pakatko liikaa matkatavaroita on ohjeeni teille Meksikoon matkustaville. Kannattaa varata keveitä vaatteita: shortseja, toppeja, keveitä t-paitoja jne. Ja, vaikka kuka yrittää, niin Meksikossa ei pääse vaatteilla koreilemaan. Kansainvälisessä majoituksessani ihmiset pukeutuivat kaikenkaikkiaan kauniisti. Tosin en kaikista keski-ikäisten naisten saronkivalinnoista pitänyt enkä siitä, jos joku nuorikin tuli syömään pelkät bikinit päällään. Tämä tosin on vain oma mielipiteeni enkä tarvitse kommentteja, kosken noin vuoteen vieraile palstalle ko. kirjoituksen jälkeen. Kevyet, mukavat vaatteet illoin ja päivin. Hankalat asut tekevät mukavasta lomastasi vain hankalampaa. Onnea ihaniin aurinkoisiin lomapäiviin Meksikon lomamatkalaisille helmi-maaliskuussa minä vuonna vain!

    • Hola Mexico

      Riippuu siitä, mihin osaan Meksikoa ajattelet matkustaa? Jos vain esim.Cancun/Carmen tienoolle, niin luultavimmin kelit on lämpimät, jopa suomalaisittain kuumat. Tulimme juuri reissusta ja Cancunissa lämpöä oli päivällä 28-30 astett, eikä edes yöllä ole kovin viileä, eli n. 20-22 astetta veikkaisin. Osana päivistä oli suhteellisen kovaa tuulta, mutta se oli todella lämmintä (polttaa itsensä helposti, koska auringon kuumuutta ei huomaa). Eli kevyitä vaatteita ja jalkineita mukaan, niin saa nautiskella.
      Jos taas menee jonnekin muualle Meksikossa, saattaa olla viileämpää. Itse kävimme myös Veracrutzin alueella ja siellä sää oli kaunista mutta selkeästi viileämpää, eli siellä kaipasi jo pitkähihaistakin puettavaa ja farkut oli paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5081
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3843
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1302
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      903
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      783
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      769
    Aihe