Olen 16v ja muutan erille paikkakunnalle ammattikouluun opiskelemaan. Vanhempien tulot on -55000. Onko totta, että saan vain tuon hikiset ~60€ asumis lisää? Luin, että jos en ole oikeutettu opintotukeen (eli vanhempien tulot ylittää rajan), niin voin saada yleistä asumistukea? Onko mitään muita tukia mitä voisin saada kun muutan yksin, vai alanko etsimään koulun läheltä sopivaa kuusta, jonka alle majoitun?
Yleinen asumistuki & asumislisä
opiskelija3
1221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onko totta, että saan vain tuon hikiset ~60€ asumis lisää?
-Kyllä ja ei. Asumislisän määrä on kyllä tuo, mutta voit lisäksi saada opintolainaa. 1.8.2014 alkaen se on 260€/kk.
Luin, että jos en ole oikeutettu opintotukeen (eli vanhempien tulot ylittää rajan), niin voin saada yleistä asumistukea?
-Luit väärin. Jos vanhempien tulot estävät asumislisän saamisen, ei voi saada myöskään yleistä asumistukea.
Onko mitään muita tukia mitä voisin saada kun muutan yksin, vai alanko etsimään koulun läheltä sopivaa kuusta, jonka alle majoitun?
-Ei ole. Vanhemmilla on elatusvelvollisuus.